2014-es úszó-Európa-bajnokság
Ebben a szócikkben az orosz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben az ukrán nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Ebben a szócikkben a belarusz nevek magyaros átírásban szerepelnek. |
Úszó-Európa-bajnokság (2014) | |||
Adatok | |||
Ország | Németország | ||
Rendező város | Berlin | ||
Dátum | augusztus 13–24. | ||
Fő helyszín | Europa-Sportpark | ||
Versenyszámok | 64 | ||
Honlap | Hivatalos honlap | ||
| |||
A Wikimédia Commons tartalmaz 2014-es úszó-Európa-bajnokság témájú médiaállományokat. |
A 2014-es úszó-Európa-bajnokságot augusztus 13. és 24. között rendezték Berlinben, Németországban. Összesen 64 versenyszámban avattak Európa-bajnokot. A magyar versenyzők összesen 17 érmet (5 aranyat, 6 ezüstöt és 6 bronzot) szereztek.
Összesített éremtáblázat
Rendező Magyarország
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1. | Nagy-Britannia | 11 | 8 | 8 | 27 |
2. | Oroszország | 9 | 7 | 3 | 19 |
3. | Olaszország | 8 | 3 | 12 | 23 |
4. | Németország | 6 | 8 | 8 | 22 |
5. | Dánia | 6 | 1 | 2 | 9 |
6. | Magyarország | 5 | 6 | 6 | 17 |
7. | Franciaország | 5 | 4 | 3 | 12 |
8. | Svédország | 3 | 6 | 1 | 10 |
9. | Spanyolország | 3 | 5 | 5 | 13 |
10. | Hollandia | 3 | 5 | 2 | 10 |
11. | Lengyelország | 2 | 1 | 1 | 4 |
12. | Szerbia | 2 | 0 | 0 | 2 |
13. | Ukrajna | 1 | 3 | 7 | 11 |
14. | Litvánia | 1 | 1 | 2 | 4 |
15. | Fehéroroszország | 1 | 1 | 1 | 3 |
16. | Feröer | 0 | 2 | 0 | 2 |
17. | Görögország | 0 | 1 | 0 | 1 |
18. | Szlovénia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finnország | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Belgium | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Ausztria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 66 | 62 | 65 | 193 |
A magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország a 2014-es úszó-Európa-bajnokságon |
- Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum | |
---|---|---|---|---|
01 Arany | Hosszú Katinka | úszás | Női 400 m vegyes | augusztus 18. |
01 Arany | Cseh László | úszás | Férfi 200 m vegyes | augusztus 20. |
01 Arany | Hosszú Katinka | úszás | Női 200 m vegyes | augusztus 21. |
01 Arany | Hosszú Katinka | úszás | Női 100 m hát | augusztus 21. |
01 Arany | Verrasztó Dávid | úszás | Férfi 400 m vegyes | augusztus 24. |
02 Ezüst | Risztov Éva | úszás | Női 10 km | augusztus 13. |
02 Ezüst | Olasz Anna | úszás | Női 25 km | augusztus 17. |
02 Ezüst | Biczó Bence | úszás | Férfi 200 m pillangó | augusztus 21. |
02 Ezüst | Kapás Boglárka | úszás | Női 1500 m gyors | augusztus 23. |
02 Ezüst | Cseh László | úszás | Férfi 100 m pillangó | augusztus 23. |
02 Ezüst | Hosszú Katinka | úszás | Női 200 m gyors | augusztus 23. |
03 Bronz | Kormos Villő Reisinger Zsófia | műugrás | Női 10 m szinkron | augusztus 19. |
03 Bronz | Kapás Boglárka | úszás | Női 800 m gyors | augusztus 21. |
03 Bronz | Jakabos Zsuzsanna Verrasztó Evelyn Kapás Boglárka Hosszú Katinka | úszás | Női 4 × 200 m gyors | augusztus 21. |
03 Bronz | Balog Gábor | úszás | Férfi 200 m hát | augusztus 23. |
03 Bronz | Hosszú Katinka | úszás | Női 200 m pillangó | augusztus 24. |
03 Bronz | Cseh László Gyurta Dániel Pulai Bence Kozma Dominik | úszás | Férfi 4 × 100 m vegyes | augusztus 24. |
Eredmények
- WR – világrekord
- CR – Európa-bajnoki rekord
- AR – kontinens rekord
- NR – országos rekord
Úszás
Férfiak
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyorsúszás Döntő: augusztus 24. | Florent Manaudou Franciaország | 21,32 CR | Konrad Czerniak Lengyelország | 21,88 | Ari-Pekka Liukkonen Finnország | 21,93 |
100 m gyorsúszás Döntő: augusztus 22. | Florent Manaudou Franciaország | 47,98 | Fabien Gilot Franciaország | 48,36 | Luca Leonardi Olaszország | 48,38 |
200 m gyorsúszás Döntő: augusztus 20. | Velimir Stjepanović Szerbia | 1:45,78 NR | Paul Biedermann Németország | 1:45,80 | Yannick Agnel Franciaország | 1:46,65 |
400 m gyorsúszás Döntő: augusztus 18. | Velimir Stjepanović Szerbia | 3:45,66 NR | Andrea d'Arrigo Olaszország | 3:46,91 | Jay Lelliott Nagy-Britannia | 3:47,50 |
800 m gyorsúszás Döntő: augusztus 22. | Gregorio Paltrinieri Olaszország | 7:44,98 CR | Pál Joensen Feröer | 7:48,49 | Gabriele Detti Olaszország | 7:49,35 |
1500 m gyorsúszás Döntő: augusztus 20. | Gregorio Paltrinieri Olaszország | 14:39,93 CR, AR | Pál Joensen Feröer | 14:50,59 | Gabriele Detti Olaszország | 14:52,53 |
50 m hátúszás Döntő: augusztus 21. | Vlagyimir Morozov Oroszország | 24,64 | Jérémy Stravius Franciaország | 24,84 | Chris Walker-Hebborn Nagy-Britannia | 25,00 |
100 m hátúszás Döntő: augusztus 19. | Chris Walker-Hebborn Nagy-Britannia | 53,32 | Jérémy Stravius Franciaország | 53,64 | Jan-Philip Glania Németország | 54,15 |
200 m hátúszás Döntő: augusztus 23. | Radosław Kawęcki Lengyelország | 1:56,02 | Christian Diener Németország | 1:57,16 | Balog Gábor Magyarország | 1:57,42 |
50 m mellúszás Döntő: augusztus 23. | Adam Peaty Nagy-Britannia | 27,00 | Giedrius Titenis Litvánia | 27,34 | Damir Dugonjic Szlovénia | 27,48 |
100 m mellúszás Döntő: augusztus 19. | Adam Peaty Nagy-Britannia | 58,96 | Ross Murdoch Nagy-Britannia | 59,43 | Giedrius Titenis Litvánia | 59,61 |
200 m mellúszás Döntő: augusztus 21. | Marco Koch Németország | 2:07,47 CR, NR | Ross Murdoch Nagy-Britannia | 2:07,77 | Giedrius Titenis Litvánia | 2:08,93 |
50 m pillangóúszás Döntő: augusztus 19. | Florent Manaudou Franciaország Javhen Curkin Fehéroroszország | 23,00 | nem adták ki | Andrij Hovorov Ukrajna Ben Proud Nagy-Britannia | 23,21 | |
100 m pillangóúszás Döntő: augusztus 23. | Konrad Czerniak Lengyelország | 51,38 CR | Cseh László Magyarország | 51,89 | Pavel Szankovics Fehéroroszország | 51,92 |
200 m pillangóúszás Döntő: augusztus 21. | Viktor Bromer Dánia | 1:55,29 | Biczó Bence Magyarország | 1:55,62 | Paweł Korzeniowski Lengyelország | 1:55,74 |
200 m vegyesúszás Döntő: augusztus 20. | Cseh László Magyarország | 1:58,10 | Philip Heintz Németország | 1:58,17 | Roberto Pavoni Nagy-Britannia | 1:58,22 |
400 m vegyesúszás Döntő: augusztus 24. | Verrasztó Dávid Magyarország | 4:11,89 | Roberto Pavoni Nagy-Britannia | 4:13,75 | Federico Turrini Olaszország | 4:14,15 |
4×100 m gyorsúszás váltó Döntő: augusztus 18. | Franciaország Mehdy Metella Fabien Gilot Florent Manaudou Jérémy Stravius | 3:11,64 CR | Oroszország Andrej Grecsin Nyikita Lobincev Alekszandr Szuhorukov Vlagyimir Morozov | 3:12,67 | Olaszország Luca Dotto Marco Orsi Luca Leonardi Filippo Magnini | 3:12,78 |
4×200 m gyorsúszás váltó Döntő: augusztus 23. | Németország Robin Backhaus Yannick Lebherz Clemens Rapp Paul Biedermann | 7:09,00 | Oroszország Artyom Lobuzov Dmitrij Jermakov Alekszandr Krasznyih Alekszandr Szuhorukov | 7:10,29 | Belgium Louis Croenen Glenn Surgeloose Emmanuel Vanluchene Pieter Timmers | 7:10,39 |
4×100 m vegyesúszás váltó Döntő: augusztus 24. | Nagy-Britannia Chris Walker-Hebborn Adam Peaty Adam Barrett Benjamin Proud | 3:31,73 | Franciaország Jérémy Stravius Giacomo Perez-Dortona Medhy Metella Fabien Gilot | 3:32,47 | Magyarország Cseh László Gyurta Dániel Pulai Bence Kozma Dominik | 3:33,11 |
Nők
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m gyorsúszás Döntő: augusztus 24. | Francesca Halsall Nagy-Britannia | 24,32 | Sarah Sjöström Svédország | 24,37 | Jeanette Ottesen Dánia | 24,53 |
100 m gyorsúszás Döntő: augusztus 20. | Sarah Sjöström Svédország | 52,67 CR | Femke Heemskerk Hollandia | 53,64 | Michelle Coleman Svédország | 53,75 |
200 m gyorsúszás Döntő: augusztus 23. | Federica Pellegrini Olaszország | 1:56,01 | Hosszú Katinka Magyarország | 1:56,69 | Femke Heemskerk Hollandia | 1:56,81 |
400 m gyorsúszás Döntő: augusztus 24. | Jazmin Carlin Nagy-Britannia | 4:03,24 | Sharon van Rouwendaal Hollandia | 4:03,76 | Mireia Belmonte Spanyolország | 4:04,01 |
800 m gyorsúszás Döntő: augusztus 21. | Jazmin Carlin Nagy-Britannia | 8:15,54 CR | Mireia Belmonte Spanyolország | 8:21,22 | Kapás Boglárka Magyarország | 8:22,06 |
1500 m gyorsúszás Döntő: augusztus 23. | Mireia Belmonte Spanyolország | 15:57,29 CR | Kapás Boglárka Magyarország | 16:03,04 | Martina Caramignoli Olaszország | 16:05,98 |
50 m hátúszás Döntő: augusztus 23. | Francesca Halsall Nagy-Britannia | 27,81 | Georgia Davies Nagy-Britannia | 27,82 | Mie Nielsen Dánia | 27,87 |
100 m hátúszás Döntő: augusztus 21. | Hosszú Katinka Magyarország | 59,63 | nem adták ki | Georgia Davies Nagy-Britannia | 59,74 | |
Mie Nielsen Dánia | ||||||
200 m hátúszás Döntő: augusztus 19. | Duane Da Rocha Spanyolország | 2:09,37 | Elizabeth Simmonds Nagy-Britannia | 2:09,66 | Darja Usztyinova Oroszország | 2.09,79 |
50 m mellúszás Döntő: augusztus 24. | Rūta Meilutytė Litvánia | 29,89 | Jennie Johansson Svédország | 30,52 | Moniek Nijhuis Hollandia | 30,64 |
100 m mellúszás Döntő: augusztus 20. | Rikke Møller Pedersen Dánia | 1:06,23 CR | Jennie Johansson Svédország | 1:07,04 | Arianna Castiglioni Olaszország | 1:07,36 |
200 m mellúszás Döntő: augusztus 22. | Rikke Møller Pedersen Dánia | 2:19,84 CR | Molly Renshaw Nagy-Britannia | 2:23,82 NR | Jessica Vall Montero Spanyolország | 2:24,08 |
50 m pillangóúszás Döntő: augusztus 19. | Sarah Sjöström Svédország | 24,98 | Jeanette Ottesen Dánia | 25,34 | Francesca Halsall Nagy-Britannia | 25,39 |
100 m pillangóúszás Döntő: augusztus 22. | Jeanette Ottesen Dánia | 56,51 CR | Sarah Sjöström Svédország | 56,52 | Ilaria Bianchi Olaszország | 57,71 |
200 m pillangóúszás Döntő: augusztus 24. | Mireia Belmonte Spanyolország | 2:04,79 CR | Judit Ignacio Sorribes Spanyolország | 2:06,66 | Hosszú Katinka Magyarország | 2:07,28 |
200 m vegyesúszás Döntő: augusztus 21. | Hosszú Katinka Magyarország | 2:08,11 CR | Aimee Willmott Nagy-Britannia | 2:11,44 | Lisa Zaiser Ausztria | 2:12,17 |
400 m vegyesúszás Döntő: augusztus 18. | Hosszú Katinka Magyarország | 4:31,03 CR | Mireia Belmonte Spanyolország | 4:33,13 | Aimee Willmott Nagy-Britannia | 4:34,69 |
4×100 m gyorsúszás váltó Döntő: augusztus 18. | Svédország Michelle Coleman Magdalena Kuras Louise Hansson Sarah Sjöström | 3:35,82 | Hollandia Inge Dekker Maud van der Meer Esmee Vermeulen Femke Heemskerk | 3:36,26 | Olaszország Alice Mizzau Erika Ferraioli Giada Galizi Federica Pellegrini | 3:37,63 |
4×200 m gyorsúszás váltó Döntő: augusztus 21. | Olaszország Alice Mizzau Stefania Pirozzi Chiara Masini Luccetti Federica Pellegrini | 7:50,53 CR | Svédország Michelle Coleman Louise Hansson Sarah Sjöström Stina Gardell | 7:51,03 | Magyarország Jakabos Zsuzsanna Verrasztó Evelyn Kapás Boglárka Hosszú Katinka | 7:54,23 |
4×100 m vegyesúszás váltó Döntő: augusztus 24. | Dánia Mie Nielsen Rikke Møller Pedersen Jeanette Ottesen Pernille Blume | 3:55,62 ER, CR | Svédország Ida Lindborg Jennie Johansson Sarah Sjöström Michelle Coleman | 3:56,04 | Nagy-Britannia Georgia Davies Sophie Taylor Jemma Lowe Francesca Halsall | 3:57,97 |
Vegyes
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4×100 m gyorsúszás váltó Döntő: augusztus 22. | Olaszország Luca Dotto Luca Leonardi Erika Ferraioli Giada Galizi | 3:25,02 ER | Oroszország Andrej Grecsin Vlagyimir Morozov Veronyika Popova Margarita Nyesztyerova | 3:25,60 | Franciaország Clement Mignon Grégory Mallet Anna Santamans Coralie Balmy | 3:27,02 |
4×100 m vegyesúszás váltó Döntő: augusztus 19. | Nagy-Britannia Chris Walker-Hebborn Adam Peaty Jemma Lowe Francesca Halsall | 3:44,02 WR | Hollandia Bastiaan Lijesen Bram Dekker Inge Dekker Femke Heemskerk | 3:45,93 | Oroszország Vlagyimir Morozov Vitalina Szimonova Vjacseszlav Prudnyikov Veronyika Popova | 3:47,34 |
Nyílt vízi úszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km Döntő: augusztus 13. | Daniel Fogg Nagy-Britannia | 53:41,4 | Rob Muffels Németország | 54:01,8 | Thomas Lurz Németország | 54:02,6 |
10 km Döntő: augusztus 14. | Ferry Weertman Hollandia | 1:49:56,2 | Thomas Lurz Németország | 1:49:59,0 | Jevgenyij Dratcev Oroszország | 1:50:00,6 |
25 km Döntő: augusztus 17. | Axel Reymond Franciaország | 4:59:18,8 | Jevgenyij Dratcev Oroszország | 4:59:31,2 | Edoardo Stochino Olaszország | 5:08:51,0 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
5 km Döntő: augusztus 14. | Isabelle Härle Németország | 57:55,7 | Sharon van Rouwendaal Hollandia | 58:29,9 | Mireia Belmonte Spanyolország | 58:41,4 |
10 km Döntő: augusztus 13. | Sharon van Rouwendaal Hollandia | 1:56:06,9 | Risztov Éva Magyarország | 1:56:08,0 | Aurora Ponselè Olaszország | 1:56:08,5 |
25 km Döntő: augusztus 17. | Martina Grimaldi Olaszország | 5:19:14,1 | Olasz Anna Magyarország | 5:19:21,0 | Angela Maurer Németország | 5:19:21,4 |
Csapat
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Csapat, 5 km Döntő: augusztus 16. | Hollandia Ferry Weertman Marcel Schouten Sharon van Rouwendaal | 55:47,8 | Görögország Szpirídon Janiótisz Antonios Fokaidis Kalliopi Araouzou | 56:05,5 | Németország Rob Muffels Thomas Lurz Isabelle Härle | 56:14,8 |
Műugrás
Bővebben: Műugrás a 2014-es úszó-Európa-bajnokságon |
Férfiak
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás Döntő: augusztus 19. | Patrick Hausding Németország | 428,65 | Jevgenyij Kuznyecov Oroszország | 422,40 | Matthieu Rosset Franciaország | 420,10 |
3 m-es műugrás Döntő: augusztus 21. | Patrick Hausding Németország | 487,85 | Ilja Zaharov Oroszország | 483,20 | Illja Kvasa Ukrajna | 477,20 |
10 m-es toronyugrás Döntő: augusztus 23. | Viktor Minibajev Oroszország | 586,10 | Thomas Daley Nagy-Britannia | 535,45 | Sascha Klein Németország | 530,90 |
3 m-es szinkronugrás Döntő: augusztus 22. | Oroszország Ilja Zaharov Jevgenyij Kuznyecov | 464,64 | Németország Patrick Hausding Stephan Feck | 435,18 | Ukrajna Olekszandr Horskovozov Illja Kvasa | 433,98 |
10 m-es szinkronugrás Döntő: augusztus 20. | Németország Patrick Hausding Sascha Klein | 461,46 | Fehéroroszország Vadzim Kaptur Jauheni Karaliu | 421,80 | Ukrajna Olekszandr Bondar Makszim Dolhov | 415,17 |
Nők
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás Döntő: augusztus 20. | Tania Cagnotto Olaszország | 289,30 | Krisztyina Ilinih Oroszország | 288,55 | Tina Punzel Németország | 286,70 |
3 m-es műugrás Döntő: augusztus 24. | Nagyezsda Bazsina Oroszország | 322,80 | Tania Cagnotto Olaszország | 318,25 | Nora Subschinski Németország | 317,90 |
10 m-es toronyugrás Döntő: augusztus 22. | Sarah Barrow Nagy-Britannia | 363,70 | Bátki Noémi Olaszország | 346,40 | Julija Prokopcsuk Ukrajna | 341,35 |
3 m-es szinkronugrás Döntő: augusztus 23. | Olaszország Tania Cagnotto Francesca Dallapé | 328,50 | Németország Tina Punzel Nora Subschinski | 313,50 | Ukrajna Olena Fedorova Hanna Piszmenszka | 307,20 |
10 m-es szinkronugrás Döntő: augusztus 19. | Oroszország Jekatyerina Petuhova Julija Tyimosinyina | 314,70 | Németország Maria Kurjo My Phan | 290,01 | Magyarország Kormos Villő Reisinger Zsófia | 279,48 |
Csapat
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Csapat Döntő: augusztus 18. | Oroszország Nagyezsda Bazsina Viktor Minibajev | 416,90 | Ukrajna Julija Prokopcsuk Olekszandr Bondar | 409,75 | Németország Tina Punzel Sascha Klein | 390,95 |
Műúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
egyéni szabad program Döntő: augusztus 17. | Szvetlana Romasina Oroszország | 95,8333 | Ona Carbonell Spanyolország | 93,7000 | Anna Volosina Ukrajna | 92,3333 |
páros szabad program Döntő: augusztus 16. | Oroszország Darja Korobova Szvetlana Kolesznyicsenko | 96,1000 | Ukrajna Lolita Ananaszova Anna Volosina | 92,9000 | Spanyolország Ona Carbonell Paula Klamburg | 92,1667 |
csapat szabad program Döntő: augusztus 16. | Oroszország Vlada Csigirova Szvetlana Kolesznyicsenko Aniszja Olhova Jelena Prokofjeva Alla Siskina Marija Surocskina Gelena Topilina Darina Valitova Lilija Nizamova (tartalék) Mihaela Kalancsa (tartalék) | 96,8333 | Ukrajna Lolita Ananaszova Olena Grecsihina Olga Kondrasova Olekszandra Szabada Katerina Szadurszka Anasztaszija Savcsuk Kszenyija Szidorenko Anna Volosina Olekszandra Kasuba (tartalék) Dana-Marija Klimenko (tartalék) Katyerina Reznik (tartalék) Olha Zolotarova (tartalék) | 94,0667 | Spanyolország Clara Basiana Alba María Cabello Ona Carbonell Margalida Crespí Sara Levy Meritxell Mas Cristina Salvador Paula Klamburg Clara Camacho (tartalék) Cecilia Jiménez (tartalék) | 92,4667 |
kombinációs kűr Döntő: augusztus 17. | Ukrajna Lolita Ananaszova Olena Grecsihina Olekszandra Kasuba Katerina Reznik Olekszandra Szabada Katerina Szadurszka Anasztaszija Savcsuk Kszenyija Szidorenko Anna Volosina Olha Zolotarova Dana-Mairja Klimenko (tartalék) Olga Kondrasova (tartalék) | 94,4333 | Spanyolország Clara Basiana Clara Camacho Ona Carbonell Margalida Crespí Sara Gijon Thaïs Henríquez Cecilia Jiménez Sara Levy Meritxell Mas Cristina Salvador Alba María Cabello (tartalék) Paula Klamburg (tartalék) | 93,0333 | Olaszország Elisa Bozzo Beatrice Callegari Camilla Cattaneo Linda Cerruti Francesca Deidda Costanza Ferro Manila Flamini Mariangela Perrupato Dalila Schiesaro Sara Sgarzi Alessia Pezone (tartalék) Federica Sala (tartalék) | 90,3333 |
Jegyzetek
Források
- Timetable 32nd LEN European Swimming Championships 2014. bln2014.de. [2014. augusztus 12-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2014. augusztus 10.)
További információk
- Hivatalos honlap
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap