Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut 2004
Uinnin pitkän radan Euroopan-mestaruuskilpailut järjestettiin vuonna 2004 27. kertaa. Kilpailut pidettiin Espanjan Madridissa 5.–16. toukokuuta. Kilpailujen järjestäjänä toimi Euroopan uimaliitto LEN. Kilpailulajeina olivat uinti, avovesiuinti, uimahypyt ja taitouinti.
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Aleksandr Popov | 22,32 | Stefan Nystrand | 22,42 | Lorenzo Vismara | 22,45 |
100 m | Filippo Magnini | 48,87 | Pieter van den Hoogenband | 49,33 | Christian Galenda | 49,55 |
200 m | Pieter van den Hoogenband | 1.47,05 | Andrei Kapralov | 1.48,28 | Filippo Magnini Massimiliano Rosolino | 1.48,69 |
400 m | Emiliano Brembilla | 3.49,14 | Juri Prilukov | 3.49,51 | Dragoș Coman | 3.49,52 |
1 500 m | Juri Prilukov | 15.04,35 | Ihor Tšervynskyi | 15.11,94 | Dragoș Coman | 15.15,42 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Stev Theloke | 25,61 | Darius Grigalionis | 25,67 | David Ortega | 25,69 |
100 m | László Cseh | 55,26 | Markus Rogan | 55,27 | Stev Theloke | 55,39 |
200 m | Markus Rogan | 1.57,58 KE | Răzvan Florea | 1.58,00 | Simon Dufour | 1.58,54 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Oleh Lisohor | 27,55 | Hugues Duboscq | 28,23 | Matjaž Markič | 28,24 |
100 m | Oleh Lisohor | 1.01,13 | Hugues Duboscq | 1.01,25 | Richárd Bodor | 1.01,54 |
200 m | Paolo Bossini | 2.11,73 | Dmitri Komornikov | 2.12,02 | Richárd Bodor | 2.13,27 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Serhi Breus | 24,02 | Nikolai Skvortsov | 24,05 | Andri Serdinov | 24,16 |
100 m | Andri Serdinov | 52,31 | Franck Esposito | 52,65 | Nikolai Skvortsov | 52,75 |
200 m | Denys Sylantjev | 1.56,71 | Ioan Gherghel | 1.56,82 | Anatoli Poljakov | 1.57,45 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Markus Rogan | 1.59,79 | Jani Sievinen | 2.00,43 | Massimiliano Rosolino | 2.00,53 |
400 m | László Cseh | 4.12,86 | Luca Marin | 4.14,31 | Alessio Boggiatto | 4.14,32 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Italia Lorenzo Vismara Christian Galenda Giacomo Vassanelli Filippo Magnini | 3.15,66 KE | Venäjä Andrei Kapralov Jevgeni Lagunov Ivan Usov Denis Pimankov | 3.17,00 | Ranska Amaury Leveaux Germain Cayette Julien Sicot Fabien Gilot | 3.18,10 |
4 × 200 m vapaauinti | Italia Emiliano Brembilla Matteo Pelliciari Massimiliano Rosolino Filippo Magnini | 7.11,93 KE | Venäjä Maksim Kuznetsov Jevgeni Natsvin Andrei Kapralov Juri Prilukov | 7.16,95 | Ranska Fabien Horth Nicolas Kintz Nicolas Rostoucher Amaury Leveaux | 7.19,00 |
4 × 100 m sekauinti | Ukraina Volodymyr Nikolaitšuk Oleh Lisohor Andri Serdinov Juri Jehošyn | 3.37,14 | Ranska Simon Dufour Hugues Duboscq Franck Esposito Julien Sicot | 3.37,77 | Unkari László Cseh Richárd Bodor Zsolt Gáspár Attila Zubor | 3.37,86 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Therese Alshammar | 25,12 | Svjatlana H’ah’lova | 25,20 | Sandra Völker | 25,24 |
100 m | Malia Metella | 54,46 | Marleen Veldhuis | 54,86 | Néri Mantéi Niangkouára | 55,05 |
200 m | Camelia Potec | 1.58,20 | Solenne Figuès | 1.58,30 | Josefin Lillhage | 1.59,45 |
400 m | Laure Manaudou | 4.07,90 | Camelia Potec | 4.09,31 | Jana Klotškova | 4.10,53 |
800 m | Erika Villaécija | 8.31,26 | Anja Čarman | 8.37,10 | Camelia Potec | 8.37,56 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Ilona Hlaváčková | 29,00 | Nina Živanevskaja | 29,03 | Alessandra Cappa | 29,28 |
100 m | Laure Manaudou | 1.00,93 | Stanislava Komarova | 1.01,89 | Nina Živanevskaja | 1.02,38 |
200 m | Stanislava Komarova | 2.10,97 | Anja Čarman | 2.13,12 | Sanja Jovanović | 2.13,95 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Maria Östling | 31,68 | Jelena Bogomazova | 31,90 | Majken Thorup | 32,05 |
100 m | Svitlana Bondarenko | 1.09,23 | Jelena Bogomazova | 1.09,37 | Mirna Jukić Maria Östling | 1.09,41 |
200 m | Mirna Jukić | 2.27,25 | Alenka Kejžar | 2.29,71 | Jelena Bogomazova | 2.29,77 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Natalja Sutjagina | 27,04 | Martina Moravcová | 27,09 | Chantal Groot | 27,11 |
100 m | Martina Moravcová | 58,05 | Malia Metella | 58,78 | Otylia Jędrzejczak | 58,85 |
200 m | Otylia Jędrzejczak | 2.06,47 | Paola Cavallino | 2.09,27 | Mette Jacobsen | 2.09,43 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Jana Klotškova | 2.12,56 | Hanna Štšerba | 2.15,03 | Beatrice Câșlaru | 2.15,70 |
400 m | Jana Klotškova | 4.38,52 | Éva Risztov | 4.40,34 | Anja Klinar | 4.46,05 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Ranska Solenne Figuès Céline Couderc Aurore Mongel Malia Metella | 3.40,67 | Alankomaat Chantal Groot Inge Dekker Annabel Kosten Marleen Veldhuis | 3.41,39 | Ruotsi Johanna Sjöberg Gabriella Fagundez Cathrin Carlzon Josefin Lillhage | 3.43,54 |
4 × 200 m vapaauinti | Espanja Tatiana Rouba Melissa Caballero Laura Roca Erika Villaécija | 8.03,41 | Ranska Céline Couderc Katarin Quelennec Elsa N’Guessan Solenne Figuès | 8.06,04 | Romania Camelia Potec Larisa Lăcustă Beatrice Câșlaru Simona Păduraru | 8.06,26 |
4 × 100 m sekauinti | Ranska Laure Manaudou Laurie Thomassin Aurore Mongel Malia Metella | 4.05,96 | Ukraina Iryna Amšennikova Svitlana Bondarenko Jana Klotškova Olha Mukomol | 4.06,35 | Alankomaat Stefanie Luiken Madelon Baans Chantal Groot Marleen Veldhuis | 4.07,41 |
Avovesiuinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
5 km | Fabio Venturini | 51.41,4 | Alan Bircher | 51.55,4 | Stefano Rubaudo | 52.11,8 |
10 km | Jevgeni Koškarov | 1.45.21,5 | Massimiliano Parla | 1.45.22,8 | Anton Sanatšev | 1.45.23,9 |
25 km | Jevgeni Koškarov | 4.18.00,5 | David Meca | 4.18.00,5 | Petăr Stoitšev | 4.18.02,5 |
Naiset | ||||||
5 km | Britta Kamrau | 59.11,3 | Stefanie Biller | 59.14,4 | Xenia López | 59.16,3 |
10 km | Britta Kamrau | 1.54.24,0 | Marta Nogués | 1.54.25,6 | Angela Maurer | 1.54.26,0 |
25 km | Britta Kamrau | 4.39.11,0 | Natalja Pankina | 4.39.23,5 | Ivanka Moralieva | 4.41.21,2 |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | Joona Puhakka | 430,86 | Nicola Marconi | 392,25 | Tobias Schellenberg | 389,07 |
3 m ponnahduslauta | Andreas Wels | 695,76 | Joona Puhakka | 676,80 | Vasili Lisovski | 668,28 |
10 m kerroshypyt | Anton Zah’arov | 666,18 | Heiko Meyer | 664,80 | Roman Volodkov | 649,98 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Italia Nicola Marconi Tommaso Marconi | 322,50 | Venäjä Sergei Anikin Vasili Lisovski | 321,90 | Ukraina Dmytro Lysenko Juri Šljah’ov | 321,24 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Ukraina Roman Volodkov Anton Zah’arov | 354,72 | Saksa Tony Adam Heiko Meyer Venäjä Konstantin Hanbekov Oleg Vikulov | 345,78 | – | – |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Heike Fischer | 289,26 | Natalja Umyskova | 285,45 | Tania Cagnotto | 283,95 |
3 m ponnahduslauta | Julija Pahalina | 575,94 | Vera Iljina | 573,99 | Olena Fedorova | 524,31 |
10 m kerroshypyt | Tania Cagnotto | 538,56 | Olena Župina | 507,45 | Valentina Marocchi | 504,93 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Venäjä Vera Iljina Julija Pahalina | 337,38 | Saksa Ditte Kotzian Conny Schmalfuß | 302,64 | Ukraina Olena Fedorova Kristina Ištšenko | 289,59 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Saksa Annett Gamm Nora Subschinski | 303,72 | Espanja María Dolores Sáez de Ibarra Leire Santos | 294,60 | Italia Valentina Marocchi Brenda Spaziani | 294,06 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Yksinuinti | Virginie Dedieu | 99,600 | Natalja Ištšenko | 97,800 | Gemma Mengual | 97,300 |
Pariuinti | Venäjä Anastasija Davydova Anastasija Jermakova | 99,500 | Espanja Gemma Mengual Paola Tirados | 97,600 | Ranska Virginie Dedieu Laure Thibaud | 96,300 |
Joukkueuinti | Venäjä Olga Brusnikina Anastasija Davydova Marija Gromova Elvira Hasjanova Anastasija Jermakova Marija Kiseljova Olga Novokštšenova Anna Šorina | 99,300 | Espanja Raquel Corral Andrea Fuentes Tina Fuentes Ana Montero Gisela Morón Irina Rodríguez Alicia Sanz Ione Serrano | 97,900 | Italia Monica Cirulli Costanza Fiorentini Joey Paccagnella Elisa Plaisant Beatrice Spaziani Federica Stefanelli Lorena Zaffalon Laura Zanazza | 96,400 |
Yhdistetty vapaaohjelma | Espanja Raquel Corral Andrea Fuentes Tina Fuentes Gemma Mengual Ana Montero Gisela Morón Irina Rodríguez Alicia Sanz Ione Serrano Paola Tirados | 97,900 | Italia Monica Cirulli Costanza Fiorentini Francesca Gangemi Joey Paccagnella Elisa Plaisant Sara Savoia Beatrice Spaziani Federica Stefanelli Lorena Zaffalon Laura Zanazza | 95,500 | Kreikka María Christodoúlou Elefthería Ftoúli Eléni Georgíou Effrosýni Goudá Apostolía Ioánnou Eiríni Iordanopoúlou Evgenía Koutsoúdi Evanthía Makrygiánni Olga Pelekánou Christína Thalassinídou | 94,200 |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ukraina | 11 | 3 | 6 | 20 |
2 | Venäjä | 10 | 15 | 5 | 30 |
3 | Italia | 8 | 5 | 12 | 25 |
4 | Saksa | 7 | 4 | 4 | 15 |
5 | Ranska | 6 | 7 | 4 | 17 |
6 | Espanja | 3 | 6 | 4 | 13 |
7 | Itävalta | 3 | 1 | 1 | 5 |
8 | Ruotsi | 2 | 1 | 3 | 6 |
Unkari | 2 | 1 | 3 | 6 | |
10 | Romania | 1 | 3 | 5 | 9 |
11 | Alankomaat | 1 | 3 | 2 | 6 |
12 | Suomi | 1 | 2 | 0 | 3 |
13 | Slovakia | 1 | 1 | 0 | 2 |
14 | Puola | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Tšekki | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Slovenia | 0 | 3 | 2 | 5 |
17 | Valko-Venäjä | 0 | 2 | 0 | 2 |
18 | Iso-Britannia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Liettua | 0 | 1 | 0 | 1 | |
20 | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
Kreikka | 0 | 0 | 2 | 2 | |
Tanska | 0 | 0 | 2 | 2 | |
23 | Kroatia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Yhteensä | 58 | 59 | 59 | 176 |
Lähteet
- Tulokset (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
|