Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2015
16th FINA World Championships | |
---|---|
Sijainti | Kazan Venäjä |
Kilpailupaikka | Kazan Arena |
Avajaiset | 24. heinäkuuta |
Päättäjäiset | 9. elokuuta |
Kotisivu | Virallinen sivusto |
Vuoden 2015 uintilajien maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin Kazanissa, Venäjällä 24. heinäkuuta – 9. elokuuta.
Aikataulu
● | Alkukilpailuja | 1 | Loppukilpailuja |
Heinäkuu–elokuu 2015 | 24 Pe | 25 La | 26 Su | 27 Ma | 28 Ti | 29 Ke | 30 To | 31 Pe | 1 La | 2 Su | 3 Ma | 4 Ti | 5 Ke | 6 To | 7 Pe | 8 La | 9 Su | Finaa- leja |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uinti | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 8 | 42 | |||||||||
Avovesiuinti | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 | 7 | ||||||||||||
Uimahypyt | ● | 2 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 13 | |||||||
Korkeat uimahypyt | ● | 1 | 1 | 2 | ||||||||||||||
Taitouinti | 1 | 2 | 1 | ● | 1 | 2 | 1 | 1 | 9 | |||||||||
Vesipallo | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | ● | 1 | 1 | 2 | |||
Finaaleja yhteensä | 5 | 3 | 4 | 3 | 2 | 4 | 2 | 4 | 6 | 4 | 6 | 6 | 5 | 6 | 7 | 8 | 75 |
Mitalistit
Uinti
Miehet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Florent Manaudou | 21,19 | Nathan Adrian | 21,52 | Bruno Fratus | 21,55 |
100 m | Ning Zetao | 47,84 | Cameron McEvoy | 47,95 | Federico Grabich | 48,12 |
200 m | James Guy | 1.45,14 | Sun Yang | 1.45,20 | Paul Biedermann | 1.45,38 |
400 m | Sun Yang | 3.42,58 | James Guy | 3.43,75 | Ryan Cochrane | 3.44,59 |
800 m | Sun Yang | 7.39,96 | Gregorio Paltrinieri | 7.40,81 EE | Mack Horton | 7.44,02 |
1 500 m | Gregorio Paltrinieri | 14.39,67 EE | Connor Jaeger | 14.41,20 | Ryan Cochrane | 14.51,08 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Camille Lacourt | 24,23 | Matt Grevers | 24,61 | Ben Treffers | 24,69 |
100 m | Mitch Larkin | 52,40 | Camille Lacourt | 52,48 | Matt Grevers | 52,66 |
200 m | Mitch Larkin | 1.53,58 | Radosław Kawęcki | 1.54,55 | Jevgeni Rylov | 1.54,60 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Adam Peaty | 26,51 | Cameron van der Burgh | 26,66 | Kevin Cordes | 26,86 |
100 m | Adam Peaty | 58,52 | Cameron van der Burgh | 58,59 | Ross Murdoch | 59,09 |
200 m | Marco Koch | 2.07,76 | Kevin Cordes | 2.08,05 | Dániel Gyurta | 2.08,10 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Florent Manaudou | 22,97 | Nicholas Santos | 23,09 | László Cseh Konrad Czerniak | 23,15 |
100 m | Chad le Clos | 50,56 | László Cseh | 50,87 | Joseph Schooling | 50,96 |
200 m | László Cseh | 1.53,48 | Chad le Clos | 1.53,68 | Jan Switkowski | 1.54,10 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Ryan Lochte | 1.55,81 | Thiago Pereira | 1.56,65 | Wang Shun | 1.56,81 |
400 m | Daiya Seto | 4.08,50 | Dávid Verrasztó | 4.09,90 | Chase Kalisz | 4.10,05 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Ranska Mehdy Metella Florent Manaudou Fabien Gilot Jérémy Stravius | 3.10,74 | Venäjä Andrei Gretšin Nikita Lobintsev Vladimir Morozov Aleksandr Suhorukov | 3.11,19 | Italia Luca Dotto Marco Orsi Michele Santucci Filippo Magnini | 3.12,53 |
4 × 200 m vapaauinti | Iso-Britannia Daniel Wallace Robert Renwick Calum Jarvis James Guy | 7.04,33 | Yhdysvallat Ryan Lochte Conor Dwyer Reed Malone Michael Weiss | 7.04,75 | Australia Cameron McEvoy David McKeon Daniel Smith Thomas Fraser-Holmes | 7.05,34 |
4 × 100 m sekauinti | Yhdysvallat Ryan Murphy Kevin Cordes Tom Shields Nathan Adrian | 3.29,93 | Australia Mitch Larkin Jake Packard Jayden Hadler Cameron McEvoy | 3.30,08 | Ranska Camille Lacourt Giacomo Perez-Dortona Mehdy Metella Fabien Gilot | 3.30,50 |
Naiset
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Vapaauinti | ||||||
50 m | Bronte Campbell | 24,12 | Ranomi Kromowidjojo | 24,22 | Sarah Sjöström | 24,31 |
100 m | Bronte Campbell | 52,52 | Sarah Sjöström | 52,70 | Cate Campbell | 52,82 |
200 m | Katie Ledecky | 1.55,16 | Federica Pellegrini | 1.55,32 | Missy Franklin | 1.55,49 |
400 m | Katie Ledecky | 3.59,13 KE | Sharon van Rouwendaal | 4.03,02 | Jessica Ashwood | 4.03,34 |
800 m | Katie Ledecky | 8.07,39 ME | Lauren Boyle | 8.17,65 | Jazmin Carlin | 8.18,15 |
1 500 m | Katie Ledecky | 15.25,48 ME | Lauren Boyle | 15.40,14 | Boglárka Kapás | 15.47,09 |
Selkäuinti | ||||||
50 m | Fu Yuanhui | 27,11 | Etiene Medeiros | 27,26 | Liu Xiang | 27,58 |
100 m | Emily Seebohm | 58,26 | Madison Wilson | 58,75 | Mie Nielsen | 58,86 |
200 m | Emily Seebohm | 2.05,81 | Missy Franklin | 2.06,34 | Katinka Hosszú | 2.06,84 |
Rintauinti | ||||||
50 m | Jennie Johansson | 30,05 | Alia Atkinson | 30,11 | Julija Jefimova | 30,13 |
100 m | Julija Jefimova | 1.05,66 | Rūta Meilutytė | 1.06,36 | Alia Atkinson | 1.06,42 |
200 m | Kanako Watanabe | 2.21,15 | Micah Lawrence | 2.22,44 | Rikke Møller Pedersen Shi Jinglin Jessica Vall | 2.22,76 |
Perhosuinti | ||||||
50 m | Sarah Sjöström | 24,96 KE | Jeanette Ottesen | 25,34 | Lu Ying | 25,37 |
100 m | Sarah Sjöström | 55,64 ME | Jeanette Ottesen | 57,05 | Lu Ying | 57,48 |
200 m | Natsumi Hoshi | 2.05,56 | Cammile Adams | 2.06,40 | Zhang Yufei | 2.06,51 |
Sekauinti | ||||||
200 m | Katinka Hosszú | 2.06,12 ME | Kanako Watanabe | 2.08,45 | Siobhan-Marie O’Connor | 2.08,77 |
400 m | Katinka Hosszú | 4.30,39 | Maya DiRado | 4.31,71 | Emily Overholt | 4.32,52 |
Viestit | ||||||
4 × 100 m vapaauinti | Australia Emily Seebohm Emma McKeon Bronte Campbell Cate Campbell | 3.31,48 KE | Alankomaat Ranomi Kromowidjojo Maud van der Meer Marrit Steenbergen Femke Heemskerk | 3.33,67 | Yhdysvallat Missy Franklin Margo Geer Lia Neal Simone Manuel | 3.34,61 |
4 × 200 m vapaauinti | Yhdysvallat Missy Franklin Leah Smith Katie McLaughlin Katie Ledecky | 7.45,37 | Italia Alice Mizzau Erica Musso Chiara Masini Luccetti Federica Pellegrini | 7.48,41 | Kiina Qiu Yuhan Guo Junjun Zhang Yufei Shen Duo | 7.49,10 |
4 × 100 m sekauinti | Kiina Fu Yuanhui Shi Jinglin Lu Ying Shen Duo | 3.54,41 | Ruotsi Michelle Coleman Jennie Johansson Sarah Sjöström Louise Hansson | 3.55,24 EE | Australia Emily Seebohm Taylor McKeown Emma McKeon Bronte Campbell | 3.55,56 |
Sekajoukkueet
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
4 × 100 m vapaauinti | Yhdysvallat Ryan Lochte Nathan Adrian Simone Manuel Missy Franklin | 3.23,05 ME | Alankomaat Sebastiaan Verschuren Joost Reijns Ranomi Kromowidjojo Femke Heemskerk | 3.23,10 | Kanada Santo Condorelli Yuri Kisil Chantal Van Landeghem Sandrine Mainville | 3.23,59 |
4 × 100 m sekauinti | Iso-Britannia Chris Walker-Hebborn Adam Peaty Siobhan-Marie O’Connor Francesca Halsall | 3.41,71 ME | Yhdysvallat Ryan Murphy Kevin Cordes Katie McLaughlin Margo Geer | 3.43,27 | Saksa Jan-Philip Glania Hendrik Feldwehr Alexandra Wenk Annika Bruhn | 3.44,13 |
Avovesiuinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
5 km | Chad Ho | 55.17,6 | Rob Muffels | 55.17,6 | Matteo Furlan | 55.20,0 |
10 km | Jordan Wilimovsky | 1.49.48,2 | Ferry Weertman | 1.50.00,3 | Spyrídon Gianniótis | 1.50.00,7 |
25 km | Simone Ruffini | 4.53.10,7 | Alex Meyer | 4.53.15,1 | Matteo Furlan | 4.54.38,0 |
Naiset | ||||||
5 km | Haley Anderson | 58.48,4 | Kalliópi Araoúzou | 58.49,8 | Finnia Wunram | 58.51,0 |
10 km | Aurélie Muller | 1.58.04,3 | Sharon van Rouwendaal | 1.58.06,7 | Ana Marcela Cunha | 1.58.26,5 |
25 km | Ana Marcela Cunha | 5.13.47,3 | Anna Olasz | 5.14.13,4 | Angela Maurer | 5.15.07,6 |
Sekajoukkueet | ||||||
3 × 5 km | Saksa Rob Muffels Christian Reichert Isabelle Härle | 55.14,4 | Alankomaat Marcel Schouten Ferry Weertman Sharon van Rouwendaal Brasilia Allan do Carmo Diogo Villarinho Ana Marcela Cunha | 55.31,2 | – | – |
Uimahypyt
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Miehet | ||||||
1 m ponnahduslauta | Xie Siyi | 485,50 | Illja Kvaša | 449,05 | Michael Hixon | 428,30 |
3 m ponnahduslauta | He Chao | 555,05 | Ilja Zaharov | 547,60 | Jack Laugher | 528,90 |
10 m kerroshypyt | Qiu Bo | 587,00 | David Boudia | 560,20 | Tom Daley | 537,95 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina Cao Yuan Qin Kai | 471,45 | Venäjä Jevgeni Kuznetsov Ilja Zaharov | 459,18 | Iso-Britannia Jack Laugher Chris Mears | 445,20 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Chen Aisen Lin Yue | 495,72 | Meksiko Iván García Germán Sánchez | 448,89 | Venäjä Roman Izmailov Viktor Minibajev | 441,33 |
Korkeat hypyt, 27 m | Gary Hunt | 629,30 | Jonathan Paredes | 596,45 | Artjom Siltšenko | 593,95 |
Naiset | ||||||
1 m ponnahduslauta | Tania Cagnotto | 310,85 | Shi Tingmao | 309,20 | He Zi | 300,30 |
3 m ponnahduslauta | Shi Tingmao | 383,55 | He Zi | 377,45 | Tania Cagnotto | 356,15 |
10 m kerroshypyt | Kim Kuk-hyang | 397,05 | Ren Qian | 388,00 | Pandelela Rinong | 385,05 |
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina Shi Tingmao Wu Minxia | 351,30 | Kanada Jennifer Abel Pamela Ware | 319,47 | Australia Samantha Mills Esther Qin | 304,20 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Chen Ruolin Liu Huixia | 359,52 | Kanada Meaghan Benfeito Roseline Filion | 339,99 | Pohjois-Korea Kim Un-hyang Song Nam-hyang | 325,26 |
Korkeat hypyt, 20 m | Rachelle Simpson | 258,70 | Cesilie Carlton | 237,35 | Jana Nestsiarava | 233,10 |
Sekajoukkueet | ||||||
3 m ponnahduslaudan parikilpailu | Kiina Wang Han Yang Hao | 339,90 | Kanada Jennifer Abel François Imbeau-Dulac | 317,01 | Italia Tania Cagnotto Maicol Verzotto | 315,30 |
10 m kerroshyppyjen parikilpailu | Kiina Si Yajie Tai Xiaohu | 350,88 | Kanada Meaghan Benfeito Vincent Riendeau | 309,66 | Australia Melissa Wu Domonic Bedggood | 308,22 |
3 m + 10 m joukkuekilpailu | Iso-Britannia Rebecca Gallantree Tom Daley | 434,65 | Ukraina Julija Prokoptšuk Oleksandr Horškovozov | 426,45 | Kiina Chen Ruolin Xie Siyi | 425,40 |
Taitouinti
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Naiset | ||||||
Tekninen yksinuinti | Svetlana Romašina | 95,2680 | Ona Carbonell | 93,1284 | Sun Wenyan | 91,5479 |
Yksinuinnin vapaaohjelma | Natalja Ištšenko | 97,2333 | Huang Xuechen | 95,7000 | Ona Carbonell | 94,9000 |
Tekninen pariuinti | Venäjä Natalja Ištšenko Svetlana Romašina | 95,4672 | Kiina Huang Xuechen Sun Wenyan | 93,3279 | Japani Yukiko Inui Risako Mitsui | 92,0079 |
Pariuinnin vapaaohjelma | Venäjä Natalja Ištšenko Svetlana Romašina | 98,2000 | Kiina Huang Xuechen Sun Wenyan | 95,9000 | Ukraina Lolita Ananasova Anna Vološyna | 93,6000 |
Tekninen joukkueuinti | Venäjä Svetlana Kolesnitšenko Aleksandra Patskevitš Jelena Prokofjeva Alla Šiškina Marija Šurotškina Anželika Timanina Gelena Topilina Vlada Tšigireva | 95,7457 | Kiina Gu Xiao Guo Li Huang Xuechen Li Xiaolu Liang Xinping Sun Wenyan Tang Mengni Zeng Zhen | 94,4605 | Japani Aika Hakoyama Yukiko Inui Kei Marumo Risako Mitsui Kanami Nakamaki Mai Nakamura Kano Omata Kurumi Yoshida | 92,4133 |
Joukkueuinnin vapaaohjelma | Venäjä Svetlana Kolesnitšenko Aleksandra Patskevitš Jelena Prokofjeva Alla Šiškina Marija Šurotškina Anželika Timanina Gelena Topilina Vlada Tšigireva | 98,4667 | Kiina Gu Xiao Guo Li Li Xiaolu Liang Xinping Sun Wenyan Tang Mengni Yin Chengxin Zeng Zhen | 96,1333 | Japani Aika Hakoyama Aiko Hayashi Yukiko Inui Kei Marumo Risako Mitsui Kanami Nakamaki Mai Nakamura Kurumi Yoshida | 93,9000 |
Yhdistetty vapaaohjelma | Venäjä Mihaela Kalantša Svetlana Kolesnitšenko Lilija Nizamova Aleksandra Patskevitš Jelena Prokofjeva Alla Šiškina Marija Šurotškina Anželika Timanina Gelena Topilina Vlada Tšigireva | 98,3000 | Kiina Gu Xiao Guo Li Li Xiaolu Liang Xinping Sun Wenyan Sun Yijing Tang Mengni Xiao Yanning Yin Chengxin Zeng Zhen | 96,2000 | Japani Aika Hakoyama Aiko Hayashi Yukiko Inui Kei Marumo Risako Mitsui Kanami Nakamaki Mai Nakamura Kano Omata Asuka Tasaki Kurumi Yoshida | 93,8000 |
Sekajoukkueet | ||||||
Tekninen pariuinti | Yhdysvallat Christina Jones Bill May | 88,5108 | Venäjä Darina Valitova Aleksandr Maltsev | 88,2986 | Italia Manila Flamini Giorgio Minisini | 86,3640 |
Pariuinnin vapaaohjelma | Venäjä Darina Valitova Aleksandr Maltsev | 91,7333 | Yhdysvallat Kristina Lum-Underwood Bill May | 91,4667 | Italia Mariangela Perrupato Giorgio Minisini | 89,3333 |
Vesipallo
Laji | Kultaa | Hopeaa | Pronssia |
---|---|---|---|
Miehet | Serbia Milan Aleksić Miloš Ćuk Filip Filipović Živko Gocić Nikola Jakšić Dušan Mandić Branislav Mitrović Stefan Mitrović Slobodan Nikić Duško Pijetlović Gojko Pijetlović Andrija Prlainović Sava Ranđelović | Kroatia Marko Bijač Luka Bukić Damir Burić Andro Bušlje Maro Joković Luka Lončar Petar Muslim Paulo Obradović Fran Paškvalin Josip Pavić Antonio Petković Anđelo Šetka Sandro Sukno | Kreikka[1] Chrístos Afroudákis Vangélis Delakás Giórgos Dervísis Konstantínos Flégkas Giánnis Fountoúlis Stéfanos Galanópoulos Kóstas Gennidouniás Aléxandros Goúnas Christódoulos Kolómvos Kóstas Mouríkis Manólis Mylonákis Kyriákos Pontikéas Ángelos Vlachópoulos |
Naiset | Yhdysvallat Kami Craig Rachel Fattal Makenzie Fischer Kaleigh Gilchrist Ashley Grossman Samantha Hill Ashleigh Johnson Courtney Mathewson Madeline Musselman Kiley Neushul Melissa Seidemann Margaret Steffens Alys Williams | Alankomaat Laura Aarts Amarens Genee Dagmar Genee Lieke Klaassen Maud Megens Marloes Nijhuis Vivian Sevenich Yasemin Smit Nomi Stomphorst Leonie van der Molen Catharina van der Sloot Isabella van Toorn Debby Willemsz | Italia Rosaria Aiello Laura Barzon Roberta Bianconi Tania Di Mario Giulia Emmolo Teresa Frassinetti Arianna Garibotti Giulia Gorlero Francesca Pomeri Elisa Queirolo Federica Radicchi Chiara Tabani Laura Teani |
Mitalitaulukko
Isäntämaa
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Kiina | 15 | 10 | 10 | 35 |
2 | Yhdysvallat | 13 | 14 | 6 | 33 |
3 | Venäjä | 9 | 4 | 4 | 17 |
4 | Australia | 7 | 3 | 8 | 18 |
5 | Iso-Britannia | 7 | 1 | 6 | 14 |
6 | Ranska | 5 | 1 | 1 | 7 |
7 | Italia | 3 | 3 | 8 | 14 |
8 | Unkari | 3 | 3 | 4 | 10 |
9 | Ruotsi | 3 | 2 | 1 | 6 |
10 | Japani | 3 | 1 | 4 | 8 |
11 | Etelä-Afrikka | 2 | 3 | 0 | 5 |
12 | Saksa | 2 | 1 | 4 | 7 |
13 | Brasilia | 1 | 4 | 2 | 7 |
14 | Pohjois-Korea | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Serbia | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Alankomaat | 0 | 8 | 0 | 8 |
17 | Kanada | 0 | 4 | 4 | 8 |
18 | Tanska | 0 | 2 | 2 | 4 |
19 | Ukraina | 0 | 2 | 1 | 3 |
20 | Meksiko | 0 | 2 | 0 | 2 |
Uusi-Seelanti | 0 | 2 | 0 | 2 | |
22 | Espanja | 0 | 1 | 2 | 3 |
Kreikka | 0 | 1 | 2 | 3 | |
Puola | 0 | 1 | 2 | 3 | |
25 | Jamaika | 0 | 1 | 1 | 2 |
26 | Kroatia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Liettua | 0 | 1 | 0 | 1 | |
28 | Argentiina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Malesia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Singapore | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Valko-Venäjä | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Yhteensä | 75 | 76 | 77 | 228 |
Lähteet
- Schedule fina.org. Arkistoitu 16.4.2015. Viitattu 12.6.2015. (englanniksi)
- Tulokset (englanniksi)
- Mitalitaulukko (englanniksi)
Viitteet
- ↑ Tρίτη στον κόσμο η Εθνική πόλο 9.8.2015. trikalasportiva.gr. Arkistoitu 9.8.2015. Viitattu 9.8.2015. (kreikaksi)
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Uinnin maailmanmestaruuskilpailut 2015 Wikimedia Commonsissa
- Virallinen kisasivusto
|