Paikallisliikenteen linja-autoja Tuomiokirkon edustalla Turun seudun linja-autoliikenne on Turun seudun joukkoliikenteen linja-autoilla liikennöitävää paikallisliikennettä. Bussiliikenne kattaa Turun, Kaarinan, Raision, Naantalin ja Liedon sisäisen liikenteen sekä näiden kuntien rajat ylittävän seutuliikenteen, joka ulottuu myös Ruskoon.
Bussiliikenteen suunnittelusta ja aikatauluttamisesta vastaa Turun joukkoliikennetoimisto, ja joukkoliikenteen viranomaisena toimii Turun seudun joukkoliikenne eli Föli .
Linjat
Seutulinjat Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] 2B, 2C Littoinen – Kohmo – keskusta – Länsinummi / Liljalaakso LS-Liikennelinjat 6, 7, 7A Naantali – Raisio – Turku (keskusta) – Lieto / Kaarina Nobina 21, 23 Turku (Puutori) – Moisio – Paattinen – Tortinmäki (–Kurjenrahkan kansallispuisto) LS-Liikennelinjat 22, 22C Turku (Puutori) – Moisio – Jäkärlä (–Rauhakylä) 201, 203 Turku (keskusta) – Kaanaa – Naantali – Merimasku – Velkua Länsilinjat 206 Turku (Puutori) – Raisio – Alhainen – Kaanaa 220, 221 Mylly – Ihala – Turku (keskusta) – Ylioppilaskylä / Kaarina LS-Liikennelinjat 300, 301, 302, 303 Turku (Puutori) – Kuninkoja – Mylly / Petäsmäki / Rusko / Vahto 401, 402 Turku (Puutori) – Ilmarinen – Lieto as 413 Turku (linja-autoasema ) – Lieto as (–Aura ) 612, 614, 615 Turku (keskusta) – Lieto – Tarvasjoki Vainion Liikenne 700, 701, 703, 704 705, 706, 707, 709 Turku (Puutori) – Piikkiö (–Paimio ) LS-Liikennelinjat 801 Turku (linja-autoasema) – Kaarina – Kuusisto (–Parainen )
Turun linjat Linja 18 Aurakadun ja Eerikinkadun kulmassa. Taustalla Turun ruotsalainen teatteri . Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] 1 Lentoasema – keskusta – satama Turun Kaupunkiliikenne 2, 2A Kohmo – keskusta – Länsinummi / Liljalaakso LS-Liikennelinjat 3, 30 Majakkaranta – Itäinen Rantakatu – keskusta – Itäinen Pitkäkatu – Majakkaranta Turun Kaupunkiliikenne 8 Puutori – Ruissalo LS-Liikennelinjat 9 Vaala – Skanssi – keskusta – Katariina 12 Varissuo – keskusta – Härkämäki 13, 13A Takakirves / Impivaaran uimahalli – keskusta – Uittamo 14, 15A-B Saramäki – Oriketo – keskusta – Erikvalla/Kakskerta Nobina 18 Runosmäki – keskusta – Harittu LS-Liikennelinjat 20 Puutori – Logomo – Muhkuri Nobina 21, 21A, 21B 23, 23A, 23B Puutori – Moisio – Paattinen – Tortinmäki LS-Liikennelinjat 22, 22C Puutori – (Moisio) – Yli-Maaria – Jäkärlä (– Rauhakylä) 22A, 22B Puutori – Oriketo – Jäkärlä – Auvaismäki / Tortinmäki 32, 42 Varissuo – Kupittaan asema – keskusta – Pernon telakka / Pansio Nobina 32A Varissuo – keskusta 50, 51, 53, 54 Ylioppilaskylä – keskusta – Moikoinen – Oriniemi / Maanpää / Papinsaari Turun Kaupunkiliikenne 55, 56 Räntämäki – Halinen – keskusta – Haarla / Toijainen 55A Halinen – keskusta 60 Suikkila – keskusta – Vaala LS-Liikennelinjat 61 Ilpoinen – keskusta – Logomo – Vienola 88 Länsikeskus – Nättinummi – Hepokulta – Länsikeskus LS-Liikennelinjat 99 Ilpoinen / Uittamo – Skanssi – Länsikeskus – Perno/Pansio Länsilinjat 100 Erikoislinja keskustan ja Messukeskuksen tai Gatorade Centerin välillä LS-Liikennelinjat 101 Erikoislinja keskustan ja Logomon välillä 102 Erikoislinja keskustan ja Kupittaan palloiluhallin välillä
Turun yölinjat Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] 28 Kohmo – keskusta – Länsinummi LS-Liikennelinjat 31 Varissuo – keskusta – Perno LS-Liikennelinjat 33 Vaala – keskusta – Vienola LS-Liikennelinjat 34 Runosmäki – keskusta – Uittamo – Ilpoinen LS-Liikennelinjat 36 Halinen – Ylioppilaskylä – keskusta – Haarla Turun Kaupunkiliikenne 82 Tortinmäki – Moisio – Jäkärlä – keskusta LS-Liikennelinjat
Turun työmatkalinjat Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] 58 Haarla – Moikoinen – Kupittaan asema – Vaapukkatie Turun Kaupunkiliikenne 80 Runosmäki – Pernon telakka LS-Liikennelinjat 90, 91 Varissuo – Uittamo –Perno/Pansio LS-Liikennelinjat 92, 93 Pernon telakka/Pansio – keskusta – Varissuo Nobina
Turun koululaislinjat
Turun palvelulinjat P3-palvelulinja matkalla Ilpoisiin. Palvelulinjat sopivat erityisesti iäkkäille tai liikuntarajoitteisille. Muusta joukkoliikenteestä poiketen ne voivat välillä pysähtyä pysäkkialueiden ulkopuolella.
Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] P1 Lehmusvalkama – keskusta – Kasarminkatu V-S Bussipalvelut P2 Skanssi – Puutori P3 Ilpoinen – Mälikkälä
Kaarinan linjat Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] K1 Auranlaakso – Littoinen – Oskarinaukio LS-Liikennelinjat K2 Kuusisto – Oskarinaukio – Lemunniemi K4 Harvaluoto – Piikkiön keskusta – Rungon koulu K5 Piikkiön alue K6, 707 Hepojoki – Piikkiö K6, 701 Toivonlinna – Piikkiön keskusta
Raision linjat Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] R1, R2 Petäsmäki – Kaanaa Länsilinjat
Naantalin linjat
Liedon linjat Linja Reitti[ 1] Liikennöitsijä[ 2] L1, L2 Littoinen–Suopohja – Liedon koulukeskus – Jokilaakson koulu/Littoinen – Loukinainen – Liedon koulukeskus LS-Liikennelinjat L3 Paavola – Arosuo – Päivästö – Sikilä – Liedon asemanseutu – Ilmaristen koulu – Liedon koulukeskus L4 Ilmaristen koulu – Rauhakylä – Liedon asemanseutu – Vintala – Keskusta – Koulukeskus L5, L6 Yliskulma – Liedonperä – Tarvasjoki – Liedonperä – Pyhältö – Saukonoja – Liedon koulukeskus – Jokilaakson koulu/Liedon koulukeskus – Yliskulma – Tarvasjoki – Liedonperä – Nuolemo L7 Ilmaristen koulu – Teijula – Keskusta – Koulukeskus L8 Hämeentien, Saukonojan, Yliskulman alueet Vesman Liikenne / Jalobus L9 Liedon asemanseudun, keskustan alueet L10 Keskusta – Suopohja – Littoinen – Loukinainen – keskusta L11 Tarvasjoki – Yliskulma – Jokilaakson koulu L12 Keskusta – Tarvasjoki – Liedonperä – Saukonoja – Keskusta L13 Littoinen – Tuulissuo – Loukinainen – keskusta L14 Loukinainen – Avanti LS-Liikennelinjat L15 Koulukeskus – Teijula – Vilkkimäki Vesman Liikenne / Jalobus
Liikennöitsijät Föli-alueella liikennöivät seuraavat yhtiöt:
Lähteet ↑ a b c d e f g h i j Aikataulut Turun seudun joukkoliikenne. Arkistoitu 25.10.2020. Viitattu 26.10.2020. ↑ a b c d e f g h i j Fölin liikennöitsijät Turun seudun joukkoliikenne. Viitattu 16.8.2021. Turun seudun julkinen liikenne