Suomi kesäolympialaisissa 2024
Suomi olympialaisissa | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||
Maakoodi | FIN | |||||
NOC | Suomen olympiakomitea | |||||
Kotisivu | www | |||||
Kesäolympialaiset 2024 (Pariisi) | ||||||
Urheilijoita | 57 urheilijaa 13 urheilumuodossa | |||||
Lipunkantaja | Sinem Kurtbay Eetu Kallioinen[1] | |||||
| ||||||
Kesäolympialaiset | ||||||
Talviolympialaiset | ||||||
Infobox OK |
Suomi osallistuu vuoden 2024 kesäolympialaisiin Pariisissa joukkueella, johon kuuluu 57 urheilijaa.[2] Avajaisissa joukkueen lippua kantavat purjehtija Sinem Kurtbay ja ampuja Eetu Kallioinen.[1]
Joukkue
Ampumaurheilu
Ammunta kesäolympialaisissa 2024, Ammunta olympialaisissa, Ammunta
- Trap: Noora Antikainen, Orimattilan Seudun Urheiluampujat[3]
- Skeet: Eetu Kallioinen, Ala-Hämeen Ampujat[4]
- Pienoiskiväärin asentokilpailu ja ilmakivääri: Aleksi Leppä, Haminan Ampumaseura[4]
Golf
Golf kesäolympialaisissa 2024, Golf olympialaisissa, Golf
- Sami Välimäki, Nokia River Golf[3]
- Noora Komulainen, Golf Talma[5]
- Ursula Wikström, Golf Talma[5]
- Tapio Pulkkanen, Kymen Golf[2]
Jousiammunta
Jousiammunta kesäolympialaisissa 2024, Jousiammunta olympialaisissa, Jousiammunta
- Tähtäinjousi: Antti Tekoniemi, Tampereen Jousiampujat[5]
Judo
Judo kesäolympialaisissa 2024, Judo olympialaisissa, Judo
- +100 kg: Martti Puumalainen, Meidokan[5]
- -66 kg: Luukas Saha, Riihimäen judoseura[5]
Nyrkkeily
Nyrkkeily kesäolympialaisissa 2024, Nyrkkeily olympialaisissa, Nyrkkeily
Paini
Paini kesäolympialaisissa 2024, Paini olympialaisissa, Paini
- Kreikkalais-roomalainen, 77 kg: Jonni Sarkkinen, Harjun Woima[6]
- Kreikkalais-roomalainen, 97 kg: Arvi Savolainen, Lahden Ahkera[7]
Purjehdus
Purjehdus kesäolympialaisissa 2024, Purjehdus olympialaisissa, Purjehdus
- ILCA 6: Monika Mikkola, Esbo Segelförening[8]
- ILCA 7: Kaarle Tapper, Helsingfors Segelklubb[4]
- Nacra 17: Sinem Kurtbay & Akseli Keskinen, Nyländska Jaktklubben[4]
- 49er FX: Ronja Grönblom & Veera Hokka [9]
- iQFOil: Jakob Eklund [9]
Pyöräily
Pyöräily kesäolympialaisissa 2024, Kilpapyöräily, Pyöräily olympialaisissa
- Maantiepyöräily: Anniina Ahtosalo, Korson Kaiku[7]. Porin Tarmoa edustava Lotta Henttala valittiin varaedustajaksi.[7]
Ratsastus
Ratsastus kesäolympialaisissa 2024, Ratsastus olympialaisissa, Ratsastus
- Kenttäratsastus: Veera Manninen, Pieksämäen ratsastusseura Pikadorit[7]
- Kenttäratsastus: Sanna Siltakorpi, Tampereen ratsastusseura[7]
- Kouluratsastus (yksilö- ja joukkuekilpailu): Emma Kanerva, Hyvinkään Urheiluratsastajat[5]
- Kouluratsastus (yksilö- ja joukkuekilpailu): Henri Ruoste, Turun seudun Ratsastajat[5]
- Kouluratsastus (yksilö- ja joukkuekilpailu): Joanna Robinson, Helsinki Riders Club[2]
Varaedustajaksi valittiin Elisabet Ehrnrooth, Helsingin Ratsastajat[2].
Rullalautailu
Rullalautailu kesäolympialaisissa 2024, Rullalautailu olympialaisissa, Rullalautailu
- Park: Heili Sirviö, LevelUp[5]
Sulkapallo
Sulkapallo kesäolympialaisissa 2024, Sulkapallo olympialaisissa, Sulkapallo
- Kalle Koljonen valittiin varsinaiseksi edustajaksi[9]. Joakim Oldorff valittiin varaedustajaksi[9].
Uinti
Uinti kesäolympialaisissa 2024, Uinti olympialaisissa, Uinti
- 100 m rintauinti: Ida Hulkko, TaTu Tampere[2]
Yleisurheilu
Yleisurheilu kesäolympialaisissa 2024, Yleisurheilu olympialaisissa, Yleisurheilu
- 100 m aitajuoksu: Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö[5]
- 110 m aitajuoksu: Elmo Lakka, Jyväskylän Kenttäurheilijat[2]
- 400 m aitajuoksu: Viivi Lehikoinen, HIFK-friidrott, Helsinki[4]
- 800 m: Eveliina Määttänen, Espoon Tapiot[2]
- 1500 m: Sara Lappalainen, Borgå Akilles[2]
- 3000 m esteet: Ilona Mononen, Lahden Ahkera[2]
- 3000 m esteet: Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot[2]
- 5000 m: Nathalie Blomqvist, IK Falken[3]
- 20 km kilpakävely: Aku Partanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet[4]
- Maraton: Camilla Richardsson, Esbo Idrottsförening[4]
- 7-ottelu: Saga Vanninen, Tampereen Pyrintö[2]
- Keihäs: Anni-Linnea Alanen, Oulun Pyrintö[2]
- Keihäs: Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja[2]
- Keihäs: Oliver Helander, Oulun Pyrintö[3]
- Keihäs: Toni Keränen, Limingan Niittomiehet[2]
- Kolmiloikka: Senni Salminen, Imatran Urheilijat[2]
- Korkeushyppy: Ella Junnila, Tampereen Pyrintö[5]
- Moukari: Krista Tervo, Karhulan Katajaiset[3]
- Moukari: Suvi Koskinen, Kauhajoen Karhu[2]
- Moukari: Silja Kosonen, Turun Urheiluliitto[4]
- Seiväs: Urho Kujanpää, Tampereen Pyrintö[2]
- Seiväs: Elina Lampela, Oulun Pyrintö[2]
- Seiväs: Wilma Murto, Salon Vilpas[4]
Lähteet
- ↑ a b Loikkanen, Lotta: Tässä ovat Suomen lipunkantajat olympialaisissa 24.7.2024. Helsingin Sanomat. Viitattu 24.7.2024.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Suomen olympiajoukkue on valmis – Pariisiin matkaa yhteensä 57 urheilijaa Olympiakomitea. 8.7.2024. Viitattu 8.7.2024.
- ↑ a b c d e f Urheilijoita nimettiin Suomen olympiajoukkueeseen – Pariisiin valittu nyt 27 urheilijaa Olympiakomitea. 19.6.2024. Viitattu 21.6.2024.
- ↑ a b c d e f g h i Ensimmäiset olympiavalinnat Pariisiin – joukkueeseen kymmenen urheilijaa Olympiakomitea. 12.12.2023. Viitattu 21.6.2024.
- ↑ a b c d e f g h i j k l Suomen olympiajoukkue täydentyi – Pariisiin valittiin 12 uutta urheilijaa Olympiakomitea. 1.7.2024. Viitattu 1.7.2024.
- ↑ Jonni Sarkkinen nimettiin olympiajoukkueeseen Olympiakomitea. 22.4.2024. Viitattu 21.6.2024.
- ↑ a b c d e Savolainen, Ahtosalo, Siltakorpi ja Manninen mukaan Suomen olympiajoukkueeseen – Pariisiin valittu nyt 21 urheilijaa Olympiakomitea. 28.5.2024. Viitattu 21.6.2024.
- ↑ a b Pariisin olympiajoukkuetta täydennettiin – mukaan kaksi uutta urheilijaa Olympiakomitea. 21.3.2024. Viitattu 21.6.2024.
- ↑ a b c d Grönblom, Hokka, Eklund ja Koljonen valittiin Pariisiin – Oldorff varaedustajaksi Olympiakomitea. 10.5.2024. Viitattu 21.6.2024.
Aasia | Afganistan | Bahrain | Bangladesh | Bhutan | Brunei | Etelä-Korea |
---|---|---|---|---|---|---|
Filippiinit | Hongkong | Indonesia | Intia | Iran | Irak | |
Itä-Timor | Japani | Jemen | Jordania | Kambodža | Kazakstan | |
Kiina | Kiinan Taipei | Kirgisia | Laos | Libanon | Malediivit | |
Malesia | Mongolia | Myanmar | Nepal | Oman | Pakistan | |
Palestiina | Pohjois-Korea | Qatar | Saudi-Arabia | Singapore | Sri Lanka | |
Syyria | Tadžikistan | Thaimaa | Turkmenistan | Uzbekistan | Vietnam | |
Yhdistyneet arabiemiraatit | ||||||
Afrikka | Algeria | Angola | Benin | Botswana | Burkina Faso | Burundi |
Djibouti | Egypti | Eritrea | Etelä-Afrikka | Etelä-Sudan | Etiopia | |
Gabon | Gambia | Ghana | Guinea-Bissau | Guinea | Kamerun | |
Kap Verde | Kenia | Keski-Afrikan tasavalta | Komorit | Kongon dem. tasavalta | Kongon tasavalta | |
Lesotho | Liberia | Libya | Madagaskar | Malawi | Mali | |
Marokko | Mauritania | Mauritius | Mosambik | Namibia | Niger | |
Nigeria | Norsunluurannikko | Päiväntasaajan Guinea | Ruanda | Sambia | São Tomé ja Príncipe | |
Senegal | Seychellit | Sierra Leone | Somalia | Sudan | Swazimaa | |
Tansania | Togo | Tšad | Tunisia | Uganda | Zimbabwe | |
Amerikka | Antigua ja Barbuda | Argentiina | Aruba | Bahama | Barbados | Belize |
Bermuda | Bolivia | Brasilia | Brittiläiset Neitsytsaaret | Caymansaaret | Chile | |
Costa Rica | Dominica | Dominikaaninen tasav. | Ecuador | El Salvador | Grenada | |
Guatemala | Guyana | Haiti | Honduras | Jamaika | Kanada | |
Kolumbia | Kuuba | Meksiko | Nicaragua | Panama | Paraguay | |
Peru | Puerto Rico | Saint Kitts ja Nevis | Saint Lucia | St. Vincent ja Grenadiinit | Suriname | |
Trinidad ja Tobago | Uruguay | Venezuela | Yhdysvallat | Yhdysvaltain Neitsytsaaret | ||
Eurooppa | Alankomaat | Albania | Andorra | Armenia | Azerbaidžan | Belgia |
Bosnia ja Hertsegovina | Bulgaria | Espanja | Georgia | Irlanti | Islanti | |
Iso-Britannia | Israel | Italia | Itävalta | Kreikka | Kosovo | |
Kroatia | Kypros | Latvia | Liechtenstein | Liettua | Luxemburg | |
Pohjois-Makedonia | Malta | Moldova | Monaco | Montenegro | Norja | |
Puola | Portugali | Ranska | Romania | Ruotsi | Saksa | |
San Marino | Serbia | Slovakia | Slovenia | Suomi | Sveitsi | |
Tanska | Tšekki | Turkki | Ukraina | Unkari | Viro | |
Oseania | Amerikan Samoa | Australia | Cookinsaaret | Fidži | Guam | Kiribati |
Marshallinsaaret | Mikronesia | Nauru | Palau | Papua-Uusi-Guinea | Salomonsaaret | |
Samoa | Tonga | Tuvalu | Uusi-Seelanti | Vanuatu | ||
Muut | Pakolaisurheilijat | Yksittäiset neutraalit urheilijat |