Pöytätennis kesäolympialaisissa 2008 – miesten joukkuepeli
Pöytätennis kesäolympialaisissa 2008 | ||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kaksinpeli | ||||||||
Miehet Naiset | ||||||||
Joukkuepeli | ||||||||
Miehet Naiset | ||||||||
|
Pöytätenniksen miesten joukkuepeli kesäolympialaisissa 2008 alkoi 13. elokuuta ja päättyi 18. elokuuta. Olympiakultaa voitti Kiina.
Kokoonpanot
Sijoitus | Joukkue | Pelaajat |
---|---|---|
Kiina | Wang Hao / Ma Lin / Wang Liqin | |
Saksa | Dimitrij Ovtcharov / Timo Boll / Christian Süß | |
Etelä-Korea | Oh Sang-Eun / Ryu Seung-Min / Yoon Jae-Young | |
4 | Itävalta | Chen Weixing / Werner Schlager / Robert Gardos |
5 | Hongkong | Ko Lai Chak / Cheung Yuk / Li Ching |
Japani | Jun Mizutani / Kan Yo / Seiya Kishikawa | |
7 | Kroatia | Zoran Primorac / Tan Ruiwu / Andrej Gaćina |
Kiinan Taipei | Chuang Chih-yuan / Chiang Peng-lung / Chang Yen-shu | |
9 | Australia | William Henzell / Kyle Davis / David Zalcberg |
Brasilia | Hugo Hoyama / Thiago Monteiro / Gustavo Tsuboi | |
Kanada | Zhang Peng / Pradeeban Peter-Paul / Qiang Shen | |
Kreikka | Panagiotis Gionis / Kalinikos Kreanga / Daniel Tsiokas | |
Nigeria | Segun Toriola / Monday Merotohun / Kazeem Nosiru | |
Venäjä | Fedor Kuzmin / Alexey Smirnov / Dmitry Mazunov | |
Singapore | Gao Ning / Yang Zi / Cai Xiaoli | |
Ruotsi | Jörgen Persson / Jens Lundqvist / Pär Gerell |
Alkusarja
Lohko A
13.8. | Kiina | 3-0 | Kreikka | ||
13.8. | Itävalta | 3-0 | Australia | ||
14.8. | Kiina | 3-0 | Australia | ||
14.8. | Itävalta | 3-0 | Kreikka | ||
14.8. | Kiina | 3-0 | Itävalta | ||
14.8. | Kreikka | 3-0 | Australia | ||
Lohko B
13.8. | Saksa | 3-0 | Kroatia | ||
13.8. | Singapore | 3-0 | Kanada | ||
14.8. | Saksa | 3-0 | Kanada | ||
14.8. | Singapore | 1-3 | Kroatia | ||
14.8. | Saksa | 3-1 | Singapore | ||
14.8. | Kroatia | 3-0 | Kanada | ||
Lohko C
13.8. | Etelä-Korea | 3-0 | Ruotsi | ||
13.8. | Kiinan Taipei | 3-1 | Brasilia | ||
13.8. | Etelä-Korea | 3-1 | Brasilia | ||
13.8. | Kiinan Taipei | 3-2 | Ruotsi | ||
14.8. | Etelä-Korea | 3-1 | Kiinan Taipei | ||
14.8. | Ruotsi | 3-0 | Brasilia | ||
Lohko D
13.8. | Hongkong | 3-1 | Venäjä | ||
13.8. | Japani | 3-0 | Nigeria | ||
13.8. | Hongkong | 3-0 | Nigeria | ||
13.8. | Japani | 3-0 | Venäjä | ||
14.8. | Hongkong | 0-3 | Japani | ||
14.8. | Venäjä | 2-3 | Nigeria | ||
Pudotuspelit
Välierät | Loppuottelu | ||||||
16.8. | |||||||
Kiina | 3 | ||||||
Etelä-Korea | 0 | ||||||
18.8. | |||||||
Kiina | 3 | ||||||
Saksa | 0
| ||||||
16.8. | |||||||
Saksa | 3 | ||||||
Japani | 2 |
Välierät
16.8. | Japani | 2-3 | Saksa | ||
16.8. | Kiina | 3-0 | Etelä-Korea | ||
Loppuottelu
18.8. | Kiina | 3-0 | Saksa | ||
19:30 | |||||
Wang Hao Ma Lin Wang / Wang | raportti 3-0 3-1 3-1 | Dimitrij Ovtcharov Timo Boll Süß / Boll |
Pronssiottelupelit
1. kierros
15.8. | Hongkong | 3-0 | Kiinan Taipei | ||
15.8. | Itävalta | 3-1 | Kroatia | ||
2. kierros
17.8. | Etelä-Korea | 3-1 | Hongkong | ||
17.8. | Itävalta | 3-1 | Japani | ||
Pronssiottelu
18.8. | Etelä-Korea | 3-1 | Itävalta | ||
Lähteet
- ITTF - Alkusarja (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- ITTF - Kultamitalisarja (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)
- ITTF - Pronssimitalisarja (Arkistoitu – Internet Archive) (englanniksi)