Koripallon naisten Euroliiga
Koripallon naisten Euroliiga | |
---|---|
Meneillään oleva kausi Koripallon naisten Euroliiga 2013–2014 | |
Laji | koripallo |
Maa(t) | FIBA Europen jäsenmaat |
Perustettu | 1959 |
Joukkueita | 24 |
Hallitseva mestari | Fenerbahçe SK |
Eniten mestaruuksia | TTT Riga (18) |
Alempi taso | Koripallon naisten EuroCup |
TV | Eurosport 2 |
Sivusto | www.fibaeurope.com |
Infobox OK |
Koripallon naisten Euroliiga on FIBA Europen vuosittain järjestämä naisten koripallon ammattilaisliiga. Se on korkein naisten kansainvälinen koripallosarja Euroopassa.
Historia
Miehissä Euroliigaa pelattiin ensimmäistä kertaa vuonna 1958, jolloin sarja osoittautui menestykseksi. Tämän johdosta naisille päätettiin järjestää seuraavana vuonna oma sarja. Ensimmäiseen turnaukseen ilmottautui mukaan kymmenen joukkuetta.[1] Sarja tunnettiin vuoteen 1996 asti nimellä Mestariseurojen cup.[2]
Loppuottelut
Kausi | Pelipaikka | Voittaja | 2. sija | Tulos | |
---|---|---|---|---|---|
1959 | - | Slavia Sofia | Dynamo Moskova | *63–40 | 34–*44 |
1960 | - | Daugava Rīga | Slavia Sofia | 62–*28 | *49–43 |
1961 | - | Daugava Rīga | Slovian Orbis Praha | 76–*77 | *72–37 |
1962 | - | Daugava Rīga | ASK Leningrad | *55–38 | 48–*44 |
1963 | - | Slavia Sofia | Slovian Orbis Praha | 52–*57 | *60–49 |
1964 | - | Daugava Rīga | Sparta Praha | 63–*58 | *40–43 |
1965 | - | Daugava Rīga | Slavia Sofia | *49–31 | 52–*62 |
1966 | - | Daugava Rīga | Slovian Orbis Praha | *62–39 | 73–*56 |
1967 | - | Daugava Rīga | Sparta Praha | *56–41 | 55–*52 |
1968 | - | Daugava Rīga | Sparta Praha | *76–45 | 58–*47 |
1969 | - | Daugava Rīga | SC Chemie Halle | *62–48 | 82–*57 |
1970 | - | Daugava Rīga | Wisła Kraków | *61–45 | 59–*42 |
1971 | - | Daugava Rīga | Clermont UC | 72-*59 | *62–56 |
1972 | - | Daugava Rīga | Sparta Praha | *80–59 | 86–*59 |
1973 | - | Daugava Rīga | Clermont UC | 64-*44 | *83–60 |
1974 | - | Daugava Rīga | Clermont UC | *96-67 | 69–*53 |
1975 | - | Daugava Rīga | Sparta Praha | *87–59 | 72–*56 |
1976 | - | Sparta Prague | Clermont UC | 55–*58 | *77–57 |
1977 | Barcelona | Daugava Rīga | Clermont UC | 79–53 | |
1978 | Nizza | Sesto San Giovanni | Sparta Praha | 74–66 | |
1979 | A Coruña | Red Star Belgrade | Budapest SE | 97–62 | |
1980 | Wittenheim | Fiat Torino | Mineur Pernik | 75–66 | |
1981 | Saint-Nazaire | Daugava Rīga | Red Star Belgrade | 83–65 | |
1982 | Köln | Daugava Rīga | Mineur Pernik | 78–56 | |
1983 | Venetsia | AS Vicenza | DJK Agon Düsseldorf | 76–67 | |
1984 | Budapest | Levski Spartak Sofia | AS Vicenza | 82–77 | |
1985 | Viterbo | AS Vicenza | Daugava Rīga | 63–55 | |
1986 | Milano | AS Primigi Vicenza | DJK Agon Düsseldorf | 71–57 | |
1987 | Thessaloniki | AS Primigi Vicenza | Dynamo Novosibirsk | 86–73 | |
1988 | Düsseldorf | AS Primigi Vicenza | Dynamo Novosibirsk | 70–64 | |
1989 | Firenze | Jedinstvo-Aida Tuzla | AS Primigi Vicenza | 74–70 | |
1990 | Cesena | Trogylos Enimont Priolo | TsSKA Moskova | 86–71 | |
1991 | Barcelona | Conad-Unicar Cesena | Arvika Basket | 84–66 | |
1992 | Bari | CB Dorna-Godella Valencia | Dynamo Kiev | 66–56 | |
1993 | Llíria | CB Dorna-Godella Valencia | SFT Como | 66–58 (JE) | |
1994 | Poznań | SFT Como | CB Dorna-Godella Valencia | 79–68 | |
1995 | Como | SFT Como | Godella Valencia | 64–57 | |
1996 | Sofia | BTV Wuppertal | SFT Como | 76–62 | |
1997 | Lárisa | CJM Bourges | BTV Wuppertal | 71–52 | |
1998 | Bourges | CJM Bourges | Pool Getafe Madrid | 76–64 | |
1999 | Brno | SCP Ružomberok | SFT Como | 63–48 | |
2000 | Ružomberok | SCP Ružomberok | CJM Bourges | 67–64 (2 JE) | |
2001 | Messina | CJM Bourges | US Valenciennes | 73–71 | |
2002 | Liévin | US Valenciennes | Lotos VBW Clima Gdynia | 78–72 | |
2003 | Bourges | UMMC Ekaterinburg | US Valenciennes | 82–80 | |
2004 | Pécs | US Valenciennes | Lotos VBW Clima Gdynia | 93–69 | |
2005 | Samara | VBM-SGAU Samara | Gambrinus Brno | 69–66 | |
2006 | Brno | Gambrinus Brno | VBM-SGAU Samara | 68–54 | |
2007 | Vidnoje | WBC Spartak Moskova | Ros Casares Valencia | 76–62 | |
2008 | Brno | WBC Spartak Moskova | Gambrinus Brno | 75–60 | |
2009 | Salamanca | WBC Spartak Moskova | Perfumerías Avenida Salamanca | 85–70 | |
2010 | Valencia | WBC Spartak Moskova | Ros Casares Valencia | 87–80 | |
2011 | Jekaterinburg | Halcón Avenida Salamanca | WBC Spartak Moskova | 68–59 | |
2012 | Istanbul | Ros Casares Valencia | Rivas Ecopolis | 65–52 | |
2013 | Jekaterinburg | UMMC Jekaterinburg | Fenerbahçe SK | 82–56 | |
2014 | Jekaterinburg | Galatsaray | Fenerbahçe SK | 69–58 | |
2015 | Praha | ZVVZ USK Praha | UMMC Jekaterinburg | 72–68 | |
2016 | UMMC Ekaterinburg | Nadezhda Orenburg | 72–69 | ||
2017 | Dynamo Kursk | Fenerbahçe SK | 77–63 | ||
2018 | UMMC Ekaterinburg | Sopron Basket | 27–63 | ||
2019 | UMMC Ekaterinburg | Dynamo Kursk | 91–67 | ||
2020 | Kausi peruttu | Kausi peruttu | |||
2021 | UMMC Ekaterinburg | Perfumerías Avenida Salamanca | 78–68 | ||
2022 | Sopron Basket | Fenerbahçe SK | 60–55 | ||
2023 | Fenerbahçe SK | CBK Mersin Yenisehir Bld | 99–60 |
Lähde:[3]
Lähteet
- The European Cup For Women's Champions Clubs
Aiheesta muualla
- FIBA Europe (englanniksi)