Medal | Name | Sport | Event | Date |
Gold | Cheng Chu Sian | Archery | Men's individual recurve | 11 Dec |
Gold | Cheng Chu Sian Muhammad Marbawi Wan Khalmizam | Archery | Men's team recurve | 12 Dec |
Gold | Rayzam Shah Wan Sofian | Athletics | Men's 110 metres hurdles | 10 Dec |
Gold | Krishnan Amran Raj Mohd Zafril Mohd Zuslaini Muhammad Zaiful Zainal Abidin Subramaniam Thipan | Athletics | Men's 4 × 400 metres relay | 8 Dec |
Gold | Teoh Boon Lim | Athletics | Men's 20 kilometres road walk | 9 Dec |
Gold | Lee Hup Wei | Athletics | Men's high jump | 11 Dec |
Gold | Yuan Yufang | Athletics | Women's 20 kilometres road walk | 9 Dec |
Gold | Roslinda Samsu | Athletics | Women's pole vault | 11 Dec |
Gold | Siti Shahida Abdullah | Athletics | Women's hammer throw | 10 Dec |
Gold | Malaysia national basketball team - Beh Siew Lian
- Chan Ying Chee
- Chow Sion Foong
- Goh Beng Fong
- Hee Shook Ying
- Kew Suik May
- Lee Siew Fun
- Low Bee Chuan
- Pow Yann Yann
- Teo Woon Yien
- Yong Shin Min
| Basketball | Women's tournament | 13 Dec |
Gold | Moh Keen Hoo | Billiards and snooker | Men's snooker singles | 14 Dec |
Gold | Esther Cheah Zatil Iman Abdul Ghani | Bowling | Women's doubles | 9 Dec |
Gold | Esther Cheah Shalin Zulkifli Zatil Iman Abdul Ghani | Bowling | Women's trios | 10 Dec |
Gold | Esther Cheah Shalin Zulkifli Sharon Koh Siti Safiyah Amirah Zatil Iman Abdul Ghani | Bowling | Women's team of five | 11 Dec |
Gold | Shalin Zulkifli Zulmazran Zulkifli | Bowling | Mixed doubles | 14 Dec |
Gold | Mohd Rizal Tisin | Cycling | Men's 1000 metre time trial | 10 Dec |
Gold | Josiah Ng | Cycling | Men's individual sprint | 12 Dec |
Gold | Mohd Rizal Tisin Junaidi Mohamad Nasir Muhammad Edrus Md Yunos | Cycling | Men's team sprint | 10 Dec |
Gold | Amir Mustafa Rusli Mohd Jasmin Ruslan Mohammad Akmal Amrun Mohd Harrif Saleh | Cycling | Men's team pursuit | 12 Dec |
Gold | Yeoh Ken Nee | Diving | Men's 1 metre springboard | 14 Dec |
Gold | Yeoh Ken Nee | Diving | Men's 3 metre springboard | 13 Dec |
Gold | Bryan Nickson Lomas | Diving | Men's 10 metre platform | 14 Dec |
Gold | Rossharisham Roslan Yeoh Ken Nee | Diving | Men's synchronised 3 metre springboard | 14 Dec |
Gold | Leong Mun Yee | Diving | Women's 1 metre springboard | 13 Dec |
Gold | Elizabeth Jimie Leong Mun Yee | Diving | Women's synchronised 3 metre springboard | 14 Dec |
Gold | Cheong Jun Hoong Pandelela Rinong | Diving | Women's synchronised 10 metre platform | 14 Dec |
Gold | Qabil Ambak Mahamad Fathil | Equestrian | Individual dressage | 9 Dec |
Gold | Diani Lee Cheng Ni Nur Quzandria Mahamad Fathil Putri Alia Soraya Qabil Ambak Mahamad Fathil | Equestrian | Team dressage | 7 Dec |
Gold | Qabil Ambak Mahamad Fathil | Equestrian | Individual show jumping | 11 Dec |
Gold | Qabil Ambak Mahamad Fathil Quzier Ambak Mahamad Fathil Syed Omar Al-Mahdzar Syazna Leena Zulhasnan | Equestrian | Team show jumping | 10 Dec |
Gold | Ooi Wei Siang | Gymnastics | Men's horizontal bar | 10 Dec |
Gold | Chan Sau Wah | Gymnastics | Women's uneven bars | 10 Dec |
Gold | Foong Seow Ting Jaime Lee Yoke Jeng Chrystal Lim Wen Chean Wan Siti Haniza Wan Izahar | Gymnastics | Women's rhythmic team all-around | 13 Dec |
Gold | Chrystal Lim Wen Chean | Gymnastics | Women's rhythmic clubs | 15 Dec |
Gold | Chrystal Lim Wen Chean | Gymnastics | Women's rhythmic ribbon | 15 Dec |
Gold | Chrystal Lim Wen Chean | Gymnastics | Women's rhythmic rope | 15 Dec |
Gold | Malaysia men's national field hockey team | Hockey | Men's tournament | 13 Dec |
Gold | Malaysia women's national field hockey team | Hockey | Women's tournament | 13 Dec |
Gold | Ku Jin Keat | Karate | Men's individual kata | 12 Dec |
Gold | Puvaneswaran Ramasamy | Karate | Men's individual kumite 55 kg | 12 Dec |
Gold | Lim Yoke Wai | Karate | Men's individual kumite 65 kg | 12 Dec |
Gold | Mahendran Supremaniam | Karate | Men's individual kumite 75 kg | 13 Dec |
Gold | Lim Yoke Wai | Karate | Men's individual kumite open weight | 13 Dec |
Gold | Lim Lee Lee | Karate | Women's individual kata | 12 Dec |
Gold | Jamalliah Jamaluddin | Karate | Women's individual kumite over 60 kg | 13 Dec |
Gold | Yamini Gopalasamy | Karate | Women's individual kumite open weight | 13 Dec |
Gold | Azim Azami Mohd Ariffin Mohd Amir Mohd Yusof | Lawn bowls | Men's pairs | 12 Dec |
Gold | Fairul Izwan Abd Muin Mohd Azwan Shuhaimi Zulhilmie Redzuan | Lawn bowls | Men's triples | 12 Dec |
Gold | Azlina Arshad Emma Firyana Saroji | Lawn bowls | Women's pairs | 12 Dec |
Gold | Maisarah Aminludin Nur Fidrah Noh Nor Hashimah Ismail | Lawn bowls | Women's triples | 12 Dec |
Gold | - Shaik Reismann Mohamas Ismail
- Tengku Ahmed Shazril Tengku Sulaiman
- Zulkhairi Kofle
- Saladin Mazlan
- Md Adyrizal Md Zamri
- Jabir Mohd Ali Moiz
| Polo | Men's tournament | 15 Dec |
Gold | Mohd Rormzi Muhamad | Sailing | Men's laser | 14 Dec |
Gold | Nurul Elia Anuar | Sailing | Open laser radial | 14 Dec |
Gold | Hafiz Adzha Hasli Izwan Amir Hasan Mohd Ridzuan Mohamed | Shooting | Men's team 25 metre rapid fire pistol |
Gold | Haslisa Hamed Nur Ain Ibrahim Nur Suryani Taibi | Shooting | Women's team 50 metre rifle prone |
Gold | Elvinn Keo Jinn Chung | Squash | Men's singles | 10 Dec |
Gold | Daniel Bego | Swimming | Men's 200 metre freestyle | 11 Dec |
Gold | Daniel Bego | Swimming | Men's 100 metre butterfly | 9 Dec |
Gold | Chui Lai Kwan | Swimming | Women's 50 metre freestyle | 11 Dec |
Gold | Khoo Cai Lin | Swimming | Women's 400 metre freestyle | 8 Dec |
Gold | Khoo Cai Lin | Swimming | Women's 800 metre freestyle | 9 Dec |
Gold | Lew Yih Wey | Swimming | Women's 200 metre backstroke | 7 Dec |
Gold | Siow Yi Ting | Swimming | Women's 200 metre individual medley | 7 Dec |
Gold | Elaine Teo Shueh Fhren | Taekwondo | Women's flyweight (51 kg) | 14 Dec |
Gold | Che Chew Chan | Taekwondo | Women's middleweight (72 kg) | 12 Dec |
Gold | Kimberley Yap Fui Li | Triathlon | Women's individual | 9 Dec |
Gold | Diana Bong Siong Lin | Wushu | Women's nanquan | 10 Dec |
Gold | Chai Fong Ying | Wushu | Women's taijiquan | 9 Dec |
Silver | Wan Khalmizam | Archery | Men's individual recurve | 11 Dec |
Silver | Anbarasi Subramaniam Irza Hanie Abu Samah Noor Aziera Taip | Archery | Women's team recurve | 12 Dec |
Silver | Mahendran Vadivellan | Athletics | Men's 1500 metres | 11 Dec |
Silver | Moh Siew Wei | Athletics | Women's 100 metres hurdles | 10 Dec |
Silver | Ngew Sin Mei | Athletics | Women's triple jump | 11 Dec |
Silver | Moh Loon Hong Roslan Yurnalis | Billiards and snooker | Men's English billiards doubles |
Silver | Moh Keen Hoo Yong Kein Foot | Billiards and snooker | Men's snooker doubles |
Silver | Moh Loon Hong Thor Chuan Leong Yong Kein Foot | Billiards and snooker | Men's snooker team | 7 Dec |
Silver | Alex Liew | Bowling | Men's singles | 8 Dec |
Silver | Aaron Kong Adrian Ang Alex Liew Daniel Lim Zulmazran Zulkifli | Bowling | Men's team of five |
Silver | Esther Cheah | Bowling | Women's masters | 13 Dec |
Silver | Zamzai Azizi Mohamad | Boxing | Men's light flyweight (48 kg) | 12 Dec |
Silver | Mohammad Farkhan Mohd Haron | Boxing | Men's welterweight (69 kg) | 12 Dec |
Silver | Azizulhasni Awang | Cycling | Men's 1000 metre time trial |
Silver | Azizulhasni Awang | Cycling | Men's individual sprint | 12 Dec |
Silver | Amir Mustafa Rusli | Cycling | Men's individual pursuit | 11 Dec |
Silver | Uracca Leow Hoay Sim | Cycling | Women's individual pursuit | 11 Dec |
Silver | Suhardi Hassan | Cycling | Men's individual road race massed start | 13 Dec |
Silver | Rossharisham Roslan | Diving | Men's 3 metre springboard | 13 Dec |
Silver | Leong Mun Yee | Diving | Women's 3 metre springboard | 12 Dec |
Silver | Nur Quzandria Mahamad Fathil | Equestrian | Individual dressage | 9 Dec |
Silver | Amir Zulkefle Edric Lee Johari Lee Lingesparan Suppiah | Equestrian | Team eventing | 15 Dec |
Silver | Malaysia national futsal team | Futsal | Men's tournament | 13 Dec |
Silver | Ooi Wei Siang | Gymnastics | Men's artistic individual all-around |
Silver | Chan Sau Wah | Gymnastics | Women's balance beam |
Silver | Chrystal Lim Wen Chean | Gymnastics | Women's rhythmic individual all-around | 14 Dec |
Silver | Chrystal Lim Wen Chean | Gymnastics | Women's rhythmic hoop | 15 Dec |
Silver | Kunasilan Lakanathan Lim Yoke Wai Mahendran Supremaniam Mohd Hatta Mahamut Oayaseelah Vijayakumar Puvaneswaran Ramasamy Shaharudin Jamaludin | Karate | Men's team kumite | 14 Dec |
Silver | Yamini Gopalasamy | Karate | Women's individual kumite 60 kg | 13 Dec |
Silver | Chin Fang Yin Lim Lee Lee Thoe Ai Poh | Karate | Women's team kata | 12 Dec |
Silver | Siti Zalina Ahmad | Lawn bowls | Women's singles | 12 Dec |
Silver | Rina Jordana Adnan | Pencak silat | Women's 50 kg | 12 Dec |
Silver | Nurul Ain Md Isa Noor Balqis Yaacop | Sailing | Women's international 470 |
Silver | Mohd Nazrin Muiz Mohd Asri | Sailing | Men's optimist |
Silver | Hasli Izwan Amir Hasan | Shooting | Men's 25 metre rapid fire pistol |
Silver | Muslifah Zulkifli Nur Suryani Taibi Shahera Rahim Raja | Shooting | Women's team 10 metre air rifle |
Silver | Nur Suryani Taibi | Shooting | Women's 50 metre rifle prone |
Silver | Mohd Nafiizwan Adnan | Squash | Men's singles | 10 Dec |
Silver | Daniel Bego | Swimming | Men's 100 metre freestyle | 8 Dec |
Silver | Leung Chii Lin | Swimming | Women's 50 metre freestyle |
Silver | Louisa Los Santos | Swimming | Women's 100 metre butterfly |
Silver | Siow Yi Ting | Swimming | Women's 100 metre breaststroke |
Silver | Siow Yi Ting | Swimming | Women's 200 metre breaststroke | 10 Dec |
Silver | Siow Yi Ting | Swimming | Women's 400 metre individual medley | 11 Dec |
Silver | Heidi Gan Khoo Cai Lin Leung Chii Lin Siow Yi Ting | Swimming | Women's 4 × 100 metre freestyle relay |
Silver | Chai Sook Fun Leung Chii Lin Louisa Los Santos Siow Yi Ting | Swimming | Women's 4 × 100 metre medley relay | 10 Dec |
Silver | Ng Sock Khim | Table tennis | Women's singles | 10 Dec |
Silver | Ryan Chong Wy Lunn | Taekwondo | Men's bantamweight (62 kg) | 13 Dec |
Silver | Che Mohd Azrul Che Mat | Weightlifting | Men's +105 kg | 12 Dec |
Silver | Lim Yew Fai Ng Say Yoke Wee Jung Jieh | Wushu | Men's duilian |
Silver | Ng Shin Yii | Wushu | Women's taijiquan | 9 Dec |
Bronze | Mohd Kaharuddin Ashah Lau Siew Hong Soo Teck Kim Ting Leong Foong | Archery | Men's team compound |
Bronze | Mohd Noor Imran Abdul Hadi | Athletics | Men's 100 metres | 7 Dec |
Bronze | Muhammad Zaiful Zainal Abidin | Athletics | Men's 400 metres | 11 Dec |
Bronze | Mohd Jironi Ridzuan | Athletics | Men's 800 metres |
Bronze | Mohd Faiz Mohamed | Athletics | Men's 110 metres hurdles | 10 Dec |
Bronze | Arif Naim Jeffry Mohd Noor Imran Abdul Hadi Mohd Latif Nyat Mohd Zabidi Ghazali | Athletics | Men's 4 × 100 metres relay | 10 Dec |
Bronze | Mohd Shahrul Amri Suhaimi | Athletics | Men's long jump | 10 Dec |
Bronze | Ahmad Najwan Aqra | Athletics | Men's high jump | 11 Dec |
Bronze | Azizah Ibrahim Noor Hazwanie Norizan Norjannah Hafiszah Jamaluddin Siti Fatimah Mohamad | Athletics | Women's 4 × 100 metres relay | 10 Dec |
Bronze | Ngew Sin Mei | Athletics | Women's long jump | 8 Dec |
Bronze | Julia Wong Pei Xian | Badminton | Women's singles | 14 Dec |
Bronze | Gan Teik Chai Lin Woon Fui | Badminton | Men's doubles | 14 Dec |
Bronze | Malaysia national badminton team | Badminton | Men's team | 10 Dec |
Bronze | Malaysia national badminton team | Badminton | Women's team | 10 Dec |
Bronze | Malaysia national basketball team - Abdul Kader Mohd Yusoff
- Ang Tun Kaw
- B. Gunaneswara
- Chee Li Wei
- Chong Yow Keen
- Chow Kin Hoong
- Francis Loh
- Koh Way Tek
- Koo Chen Jye
- Lau Bik Ing
- Satyaseelan Kuppusamy
- Soo Eng Heng
- Tan Kian Hoong
- Toh Chin Thiam
| Basketball | Men's tournament |
Bronze | Beh Shun Ting Luk Teck Hua | Beach volleyball | Women's doubles | 15 Dec |
Bronze | Ibrahim Amir | Billiards and snooker | Men's eight-ball pool singles |
Bronze | Ibrahim Amir Lee Poh Soon | Billiards and snooker | Men's nine-ball pool doubles |
Bronze | Zulmazran Zulkifli | Bowling | Men's singles | 8 Dec |
Bronze | Aaron Kong Zulmazran Zulkifli | Bowling | Men's doubles | 9 Dec |
Bronze | Adrian Ang Aaron Kong Zulmazran Zulkifli | Bowling | Men's trios | 10 Dec |
Bronze | Zulmazran Zulkifli | Bowling | Men's masters | 13 Dec |
Bronze | Shalin Zulkifli | Bowling | Women's singles | 8 Dec |
Bronze | Shalin Zulkifli Siti Safiyah Amirah | Bowling | Women's doubles | 9 Dec |
Bronze | Mohammad Ali Abdul Karim | Boxing | Men's flyweight (51 kg) | 9 Dec |
Bronze | Eddey Kalai | Boxing | Men's featherweight (57 kg) | 9 Dec |
Bronze | Paunandes Paulus | Boxing | Men's lightweight (60 kg) |
Bronze | Fatehah Mustapa | Cycling | Women's 500 metre time trial | 10 Dec |
Bronze | Fatehah Mustapa | Cycling | Women's individual sprint | 12 Dec |
Bronze | Fatehah Mustapa Noor Azian Alias Ruszatulzanariah Md Yusof | Cycling | Women's team sprint |
Bronze | Uracca Leow Hoay Sim | Cycling | Women's points race |
Bronze | Yong Kwok Leong Gooi Yee Zhen | Dancesport | Latin American Rumba | 8 Dec |
Bronze | Rossharisham Roslan | Diving | Men's 1 metre springboard | 14 Dec |
Bronze | Elizabeth Jimie | Diving | Women's 1 metre springboard | 13 Dec |
Bronze | Amir Zulkefle | Equestrian | Individual eventing | 15 Dec |
Bronze | Zairul Zaimi Mohd Arsad | Fencing | Men's individual foil |
Bronze | Koh I Jie Azroul Fazly Mohamed Yusoff Amir Mohd Yunos Ruberchandran Ramachandran | Fencing | Men's team épée | 11 Dec |
Bronze | Akhmal Tarmizee Mohd Nazari | Golf | Men's individual | 13 Dec |
Bronze | Ainil Bakar | Golf | Women's individual | 13 Dec |
Bronze | Ooi Wei Siang | Gymnastics | Men's rings |
Bronze | Ooi Wei Siang | Gymnastics | Men's vault |
Bronze | Lum Wan Foong Mohd Azlanshah Ismail Mohd Azzam Azmi Mohd Shahril Johari Onn Kwang Tung Ooi Wei Siang | Gymnastics | Men's artistic team all-around | 7 Dec |
Bronze | Chan Sau Wah Loh Hui Xin Nabihah Ali Noor Hasleen Fatihin Hasnan Nurul Fatiha Abdul Hamid Tracie Ang | Gymnastics | Women's artistic team all-around |
Bronze | Foong Seow Ting | Gymnastics | Women's rhythmic individual all-around | 14 Dec |
Bronze | Foong Seow Ting | Gymnastics | Women's rhythmic clubs | 15 Dec |
Bronze | Jaime Lee Yock Jeng | Gymnastics | Women's rhythmic hoop | 15 Dec |
Bronze | Foong Seow Ting | Gymnastics | Women's rhythmic ribbon | 15 Dec |
Bronze | Foong Seow Ting | Gymnastics | Women's rhythmic rope | 15 Dec |
Bronze | Malaysia men's national handball team | Handball | Men's tournament | 12 Dec |
Bronze | Malaysia men's national handball team | Handball | Women's tournament |
Bronze | Mohd Fakhrul Afandi | Judo | Men's 66 kg |
Bronze | Marjan Abdullah | Judo | Men's 73 kg |
Bronze | Noor Maizura Zainon | Judo | Women's 48 kg |
Bronze | Shaharudin Jamaludin | Karate | Men's individual kumite 70 kg | 13 Dec |
Bronze | Cheah Boon Chong Ku Jin Keat Tan Chee Sheng | Karate | Men's team kata | 12 Dec |
Bronze | Anthony Vasantha Marial | Karate | Women's individual kumite 48 kg | 12 Dec |
Bronze | Vathana Gopalasamy | Karate | Women's individual kumite 53 kg | 12 Dec |
Bronze | Anthony Vasantha Marial Vathana Gopalasamy Yamini Gopalasamy Yugneswary Govindasamy | Karate | Women's team kumite | 14 Dec |
Bronze | Safuan Said | Lawn bowls | Men's singles | 12 Dec |
Bronze | Ahmad Shahril Zailudin | Pencak silat | Men's 65 kg | 12 Dec |
Bronze | Faizal Abdullah | Pencak silat | Men's 80 kg | 12 Dec |
Bronze | Wan Nurul Hidayu Wan Abdulrajak | Pencak silat | Women's 55 kg | 12 Dec |
Bronze | Malini Mohamad | Pencak silat | Women's 60 kg | 12 Dec |
Bronze | Emy Latip | Pencak silat | Women's 65 kg | 12 Dec |
Bronze | Mastura Sapuan | Pencak silat | Women's +65 kg | 12 Dec |
Bronze | Saiful Bahri Musmin | Pétanque | Men's shooting | 7 Dec |
Bronze | Rabiah Abd Rahman | Pétanque | Women's singles |
Bronze | Roslina Abdul Rashid Wan Sazimah Wan Yaacob | Pétanque | Women's doubles |
Bronze | Ku Anas Ku Zamil Amir Muizz Jamaluddin | Sailing | Men's international 470 |
Bronze | Alissa Chew | Sailing | Women's optimist |
Bronze | Mohd Nazrin Muiz Mohd Asri Alissa Chew Khairunnisa Mohd Affendy Koh Boon Quan Khairul Nizam Mohd Affendy | Sailing | Mixed team racing optimist |
Bronze | Hairuddin Han | Sailing | Men's super mod |
Bronze | Hafiz Adzha | Shooting | Men's 25 metre rapid fire pistol |
Bronze | Mohd Hamelay Mutalib Mohd Sabki Ahmad Aqqad Yahya | Shooting | Men's team 50 metre rifle three positions |
Bronze | Nur Suryani Taibi | Shooting | Women's 50 metre rifle three positions |
Bronze | Haslisa Hamed Nur Ain Ibrahim Nur Suryani Taibi | Shooting | Women's team 50 metre rifle three positions |
Bronze | Chen Seong Fook Leong Wei Heng Yeoh Cheng Han | Shooting | Men's team trap |
Bronze | Daniel Bego | Swimming | Men's 200 metre butterfly | 11 Dec |
Bronze | Daniel Bego Eric Chang Kevin Lim Kevin Yeap | Swimming | Men's 4 × 200 metre freestyle relay | 7 Dec |
Bronze | Lew Yih Wey | Swimming | Women's 800 metre freestyle |
Bronze | Chai Sook Fun | Swimming | Women's 100 metre backstroke |
Bronze | Marellyn Liew | Swimming | Women's 100 metre butterfly |
Bronze | Hii Siew Siew | Swimming | Women's 200 metre butterfly | 11 Dec |
Bronze | Lew Yih Wey | Swimming | Women's 400 metre individual medley | 11 Dec |
Bronze | Heidi Gan Khoo Cai Lin Lew Yih Wey Ong Ming Xiu | Swimming | Women's 4 × 200 metre freestyle relay | 7 Dec |
Bronze | Chai Kian Beng Muhd Shakirin Ibrahim | Table tennis | Men's doubles |
Bronze | Beh Lee Wei Chiu Soo Jiin Gam Gaik Ding Ng Sock Khim | Table tennis | Women's team | 5 Dec |
Bronze | Kader Sultan Mohamad Hafiz | Taekwondo | Men's finweight (54 kg) |
Bronze | Wong Kai Meng | Taekwondo | Men's middleweight (84 kg) |
Bronze | Rozy Khamis | Taekwondo | Men's heavyweight (+84 kg) |
Bronze | Norfaradila Mohammad Zairy | Taekwondo | Women's welterweight (67 kg) |
Bronze | Shu Seo Hie | Taekwondo | Women's heavyweight (+72 kg) |
Bronze | Sia Huey Teng Dorothy Chong Chellapriya Vythinathan Jawairiah Noordin | Tennis | Women's team | 8 Dec |
Bronze | Naharudin Mahayuddin | Weightlifting | Men's 62 kg | 9 Dec |
Bronze | Tai Cheau Xin | Wushu | Women's nanquan | 10 Dec |