Ecuador at the 2023 Pan American Games
Ecuador at the 2023 Pan American Games | |
---|---|
IOC code | ECU |
NOC | Ecuadorian National Olympic Committee |
in Santiago, Chile 20 October 2023 (2023-10-20) – 5 November 2023 (2023-11-05) | |
Competitors | 167 in 31 sports |
Flag bearer (opening) | Richard Carapaz & Angie Palacios |
Flag bearer (closing) | José Acevedo |
Medals Ranked 12th |
|
Pan American Games appearances (overview) | |
Ecuador is scheduled to compete at the 2023 Pan American Games in Santiago, Chile from October 20 to November 5, 2023. This will be Ecuador's 19th appearance at the Pan American Games, having competed at every edition of the games.
On 2 October 2023, the Ecuadorian National Olympic Committee officially named the team of 167 athletes competing in thirty one sports.[1]
Athlete Daniel Pintado and weightlifter Angie Palacios were named as the country's flagbearers during the opening ceremony.[2] Cyclist Richard Carapaz later replaced Pintado.[3][4] Meanwhile, karetka José Acevedo was the country's flagbearer during the closing ceremony.
Medalists
Medal | Name | Sport | Event | Date |
---|---|---|---|---|
Gold | Angie Palacios | Weightlifting | Women's –71 kg | October 22 |
Gold | Julio Mendoza Loor Jewell's Goldstrike | Equestrian | Individual dressage | October 25 |
Gold | Jhonatan Narváez | Cycling | Men's road race | October 29 |
Gold | David Hurtado | Athletics | Men's 20 kilometres walk | October 29 |
Gold | Lucía Yépez | Wrestling | Women's freestyle 53 kg | November 3 |
Gold | José Acevedo | Karate | Men's 84 kg | November 4 |
Gold | Glenda Morejón Brian Pintado | Athletics | Race walk mixed team | November 4 |
Silver | Richard Carapaz | Cycling | Men's road time trial | October 22 |
Bronze | Andrea Rojas | Sport climbing | Women's speed | October 21 |
Bronze | Katlen Jervez Mario Troya | Taekwondo | Mixed poomsae pairs | October 21 |
Bronze | Carlos Granja | Sport climbing | Men's speed | October 22 |
Bronze | Andrés Torres | Modern pentathlon | Men's individual | October 23 |
Competitors
The following is the list of number of competitors (per gender) participating at the games per sport/discipline.
Sport | Men | Women | Total |
---|---|---|---|
Archery | 1 | 2 | 3 |
Athletics | 9 | 9 | 18 |
Badminton | 1 | 1 | 2 |
Bowling | 2 | 0 | 2 |
Boxing | 6 | 4 | 10 |
Breaking | 0 | 2 | 2 |
Canoeing | 0 | 4 | 4 |
Cycling | 5 | 3 | 8 |
Equestrian | 5 | 4 | 9 |
Fencing | 0 | 1 | 1 |
Golf | 0 | 2 | 2 |
Gymnastics | 2 | 2 | 4 |
Judo | 5 | 6 | 11 |
Karate | 2 | 2 | 4 |
Modern pentathlon | 3 | 3 | 6 |
Racquetball | 2 | 2 | 4 |
Roller sports | 2 | 2 | 4 |
Rowing | 1 | 1 | 2 |
Sailing | 2 | 2 | 4 |
Shooting | 6 | 3 | 9 |
Sport climbing | 3 | 3 | 6 |
Squash | 0 | 3 | 3 |
Surfing | 0 | 2 | 2 |
Swimming | 3 | 3 | 6 |
Table tennis | 3 | 2 | 5 |
Taekwondo | 4 | 4 | 8 |
Tennis | 0 | 3 | 3 |
Triathlon | 3 | 3 | 6 |
Volleyball | 2 | 2 | 4 |
Weightlifting | 4 | 4 | 8 |
Wrestling | 2 | 5 | 7 |
Total | 78 | 89 | 167 |
Archery
Ecuador qualified one archer during the 2022 Pan American Archery Championships.[5] Ecuador also qualified two archers during the 2023 Copa Merengue.[6][7][8]
- Men
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Lester Ortegón | Individual recurve | 597 | 32 | D'Almeida (BRA) L 0–6 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Adriana Espinosa | Individual recurve | 604 | 19 | Barrett (CAN) L 5–6 | Did not advance | ||||
Blanca Rodrigo | Individual compound | 671 | 14 | — | Usquiano (COL) L 138–143 | Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Ranking Round | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | Rank | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | |||
Lester Ortegón Adriana Espinosa | Team recurve | 1201 | 13 | — | J. Enríquez / Rendón (COL) L 2–6 | Did not advance |
Athletics
Ecuador qualified 18 athletes for the games.
Men
Track & road events
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Anderson Marquínez | 200 m | DQ | Did not advance | ||
Marcos Herrera | 110 m hurdles | — | 14.29 | 7 | |
Brian Pintado | 20 km walk | — | DNF | ||
David Hurtado | 1:19:20 | ||||
Francisco Tejeda Anderson Marquínez Lenin Sánchez Alan Minda | Men's 4 × 400 metres relay | — | 3:09.33 | 6 |
Field events
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Dyander Pacho | Pole vault | NH | |
Austin Ramos | 5.20 | 8 | |
Frixon Chila | Triple jump | 15.42 | 8 |
Juan José Caicedo | Discus throw | DNS |
Combined events – Decathlon
Athlete | Event | 100 m | LJ | SP | HJ | 400 m | 110H | DT | PV | JT | 1500 m | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Andy Preciado | Result | 11.28 | 6.73 | 15.89 | 2.01 | 55.21 | DNS | — | — | — | — | DNF | |
Points | 799 | 750 | 844 | 813 | 590 | 0 | — | — | — | — |
Women
Track & road events
Athlete | Event | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | ||
Aimara Nazareno | 100 m | 11.73 | 11 | Did not advance | |
200 m | 23.90 | 6 Q | DQ | ||
Anahí Suárez | 100 m | 11.70 | 9 | Did not advance | |
200 m | 23.63 | 3 Q | 23.67 | 4 | |
Nicole Caicedo | 400 m | 52.32 | 3 Q | 51.76 | |
Virginia Villalba | 400 metres hurdles | 1:00.28 | 7 | 58.99 | 6 |
Rosa Chacha | Marathon | — | 2:31:01 | 5 | |
Glenda Morejón | 20 km walk | — | Void | ||
Paula Torres Sarango | Void | 7 | |||
Magaly Bonilla | Void | 6 | |||
Evelin Mercado Nicole Caicedo Aimara Nazareno Nicol Chala Anahí Suárez | 4 × 100 m relay | 44.34 | 2 Q | 44.64 | 4 |
Virginia Villalba Anahí Suárez Evelin Mercado Nicole Caicedo | 4 × 400 m relay | — | 3:35.76 | 4 |
Field events
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Yuliana Angulo | Long jump | 6.24 | 4 |
Nereida Santacruz | Hammer throw | 57.69 | 10 |
Mixed
Track & road events
Athlete | Event | Result | Rank |
---|---|---|---|
Francisco Tejeda Virginia Villalba Alan Minda Nicole Caicedo | 4 × 400 metres relay | 3:23.09 | 5 |
Brian Pintado Glenda Morejón | Race walk mixed team | 2:56:49 |
Badminton
Ecuador qualified a team of two athletes (one man and one woman).[9][10]
- Men
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Henry Huebla | Singles | Cavallotti (CRC) W (21–12, 21–17) | Shu (USA) L (21–23, 8–21) | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | First round | Second round | Third round | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
María Zambrano | Singles | Bye | Lima (BRA) L (18–21, 19–21) | Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | First round | Second round | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Henry Huebla María Zambrano | Doubles | Mejía / G. Barrios (ESA) W (21–8, 21–14) | Mariñez / Acosta (DOM) W (21–15, 21–8) | Chiu / Gai (USA) L (8–21, 8–21) | Did not advance |
Bowling
Ecuador qualified a team of two men through the 2022 South American Games held in Asuncion, Paraguay.[11]
Athlete | Event | Qualification / Final | Round robin | Semifinal | Final / BM | ||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Block 1 | Block 2 | Total | Rank | ||||||||||||||||||||||||||||
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | Total | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Total | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | Total | Grand total | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||||
Gustavo Chauvet | Men's singles | ||||||||||||||||||||||||||||||
Raúl Felipe Salazar | |||||||||||||||||||||||||||||||
Gustavo Chauvet Raúl Felipe Salazar | Men's doubles | — |
Boxing
Ecuador qualified ten boxers (six men and four women).[12]
- Men
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Luis Fernando Delgado | –51 kg | — | Bye | Quiroga (ARG) L 1-4 | Did not advance | ||
Jean Caicedo | –57 kg | — | Bye | de los Santos (DOM) L 0-5 | Did not advance | ||
José Gabriel Rodríguez | –71 kg | — | de Oliveira (BRA) W 4-1 | Mafauad (ARG) W 5-0 | Petanqui (CAN) W 4-0 | Verde (MEX) L 0-5 | |
Gustiniano Mina | –80 kg | — | López (CUB) L 0-5 | Did not advance | |||
Julio Castillo | –92 kg | — | Bye | Romero (MEX) W 5-0 | La Cruz (CUB) L 1-4 | Did not advance | |
Gerlon Congo | +92 kg | — | Véliz (CHI) W 3-2 | Edwards (USA) L 0-5 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | |||
Susan Águas | –50 kg | — | Lozano (USA) L 2-3 | Did not advance | |||
Helen Sánchez | –54 kg | — | Bye | Chagas (BRA) L 0-5 | Did not advance | ||
María José Palacios | –60 kg | — | Bye | Saputo (ARG) W 5-0 | Valdés (COL) L 1-4 | Did not advance | |
Ingrith Maldonado | 75 kg | — | Bye | Bylon (PAN) L 0-5 | Did not advance |
Breaking
Ecuador qualified two female breakdancers through the WDSF World Rankings.
Women
Athlete | Nickname | Event | Round Robin | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | |||
Isis Granda | Isis | B-Girls | Luma (COL) L 0–2 | Vale Chica (CHI) W 2–0 | Xunli (MEX) W 2–0 | 2 Q | Tiff (CAN) L 1–2 | Did not advance | ||
Karla Muñoz | Lakshmi Hop | Tiara (PER) W 2–0 | Emma (CAN) L 0–2 | Tiff (CAN) L 0–2 | 3 | Did not advance |
Canoeing
Sprint
Ecuador qualified a total of three female sprint athletes.[13]
Women
Athlete | Event | Heat | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Anggie Avegno | C-1 | 51.11 | 3 SF | 51.34 | 1 FA | 49.21 | 6 |
Anggie Avegno Neida Angulo | C-2 | — | 2:04.00 | 6 | |||
Stefanie Perdomo | K-1 | 2:03.9 | 4 FSB | 2:04.39 | 3 FB | 2:01.68 | 9 |
Slalom
Ecuador qualified a female slalom athlete.
Women
Athlete | Event | Preliminary round | Repechage | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Run 1 | Run 2 | Rank | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Emilie Armani | K-1 | 100.80 | 6 | — | 135.72 | 5 | 145.23 | 5 |
Cycling
Ecuador qualified a total of eight cyclists (five men and three women).[14]
BMX
Ecuador qualified four cyclists (two men and two women) in BMX race through the UCI World Rankings.[15]
- Racing
Athlete | Event | Ranking round | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Time | Rank | ||
Wilson Goyes | Men | 32.950 | 7 | 8 | =2 Q | 12 | 5 | Did not advance | |
Cristhian Castro | 33.220 | 13 | 12 | 4 Q | 18 | 6 | Did not advance | ||
Doménica Azuero | Women's | 37.150 | 7 | 9 | 3 Q | 13 | 4 Q | 41.300 | 6 |
Doménica Mora | 37.480 | 9 | 9 | 3 Q | 15 | =5 | Did not advance |
Road
Ecuador qualified four cyclists (three men and one woman).
Athlete | Event | Time | Rank |
---|---|---|---|
Jhonatan Narváez | Men's road race | 3:37.56 | |
Richard Carapaz | Men's road race | 3:38.02 | 7 |
Men's time trial | 47:36.02 | ||
Leonidas Novoa | Men's road race | DNF | |
Miryam Núñez | Women's road race | 2:52.29 | |
Women's time trial | 28:36.38 | 16 |
Track
- Omnium
Athlete | Event | Scratch race | Tempo race | Elimination race | Points race | Total | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | ||
Leonidas Novoa | Men's |
Equestrian
Ecuador qualified a team of 9 equestrians (three in Dressage, two in Eventing and four in Jumping).[16]
Dressage
Athlete | Horse | Event | Qualification | Grand Prix Freestyle / Intermediate I Freestyle | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Grand Prix / Prix St. Georges | Grand Prix Special / Intermediate I | Total | ||||||||
Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | Score | Rank | |||
Julio Mendoza | Jewel's Goldstrike | Individual | ||||||||
Carolina Espinosa | Findus K | |||||||||
María José Granja | ||||||||||
Julio Mendoza Carolina Espinosa María José Granja | See above | Team | — |
Eventing
Athlete | Horse | Event | Dressage | Cross-country | Jumping | Total | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | Points | Rank | |||
Nicolas Wettstein | Individual | |||||||||
Diego Zurita |
Jumping
Athlete | Horse | Event | Qualification | Final | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Round 1 | Round 2 | Round 3 | Total | Round A | Round B | Total | ||||||||||
Faults | Rank | Faults | Rank | Faults | Rank | Faults | Rank | Faults | Rank | Faults | Rank | Faults | Rank | |||
Ana Carolina Sandoval | Individual | |||||||||||||||
Anna Christina Gansauer | ||||||||||||||||
Gonzalo Mesa | ||||||||||||||||
Juan Sebastián González | ||||||||||||||||
Ana Carolina Sandoval Anna Christina Gansauer Gonzalo Mesa Juan Sebastián González | See above | Team | — |
Fencing
Ecuador qualified one female fencer through the 2022 Pan American Fencing Championships in Ascuncion, Paraguay.[17] This will mark the country's Pan American Games debut in the sport.[18]
Women
Athlete | Event | Pool Round | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinal | Final | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Victories | Seed | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Opposition Score | Rank | ||
Camila Alexandra Ortiz | Foil | 0V–5D | 18 | Did not advance |
Golf
Ecuador qualified a team of two female golfers.
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Score | Score | Score | Score | Score | Par | Rank | ||
Anika Veintemilla | Women's individual | 78 | 76 | 79 | 80 | 313 | +25 | 25 |
Emma Baier | 79 | 78 | 85 | 79 | 321 | +33 | 29 |
Gymnastics
Artistic
Ecuador qualified four gymnasts in artistic (two men and two women) at the 2023 Pan American Championships.
- Men
Athlete | Event | Qualification | Total | Rank | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
F | PH | R | V | PB | HB | ||||
Cesar López | Individual all-around | ||||||||
Johnny Valencia |
Qualification Legend: Q = Qualified to apparatus final
- Women
Athlete | Event | Qualification | Total | Rank | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
V | UB | BB | F | ||||
Alais Perea | Individual all-around | ||||||
Ashley Bohorquez |
Qualification Legend: Q = Qualified to apparatus final
Judo
Ecuador has qualified 11 judokas (five men and six women).[19]
- Men
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Bryan Garboa | −60 kg | Bye | Fernández (CHI) L 00–10 | Did not advance | Juárez (MEX) L 00–10 | Did not advance | |
Juan Ayala | Terao (USA) W 10–00 | Sancho (CRC) L 00–01 | Did not advance | Moreno (ESA) W 10–00 | Fernández (CHI) W 10–00 | ||
Lenin Preciado | −66 kg | Bye | Frascadore (CAN) L 00–10 | Did not advance | Ramírez (DOM) W 10–00 | Polanco (CUB) L 00–01 | =5 |
Júnior Angulo | −100 kg | Bye | Briceño (CHI) L 00–11 | Did not advance | Balanta (COL) L 00–10 | Did not advance | |
Freddy Figueroa | +100 kg | Bye | Deschenes (CAN) L 00–10 | Did not advance | Cruz (CUB) W 11–00 | Nova (DOM) L 00–10 | =5 |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Luz Peña | −48 kg | Bye | Lima (BRA) L 00–10 | Did not advance | Laborde (USA) L 00–11 | Did not advance | |
Aracelly Barrionuevo | −52 kg | González (CHI) L 00–10 | Did not advance | ||||
Astrid Gavidia | −57 kg | Flores (PER) W 10–00 | Villalba (COL) L 00–10 | Did not advance | Jiménez (PAN) L 00–01 | Did not advance | |
Edith Ortiz | −63 kg | Mera (COL) L 00–10 | Did not advance | ||||
Celinda Corozo | −70 kg | Bye | Carvalho (BRA) W 10–01 | Gómez (CUB) L 01–10 | — | Castilhos (BRA) W 10–00 | |
Vanessa Chalá | −78 kg | Bye | Venegas (CHI) W 10–00 | Soares (BRA) L 01–10 | — | Figueroa (PER) L 00–01 | =5 |
Karate
Ecuador qualified a team of four karatekas (two men and two women) at the 2022 South American Games and the 2023 Pan American Championships.[20]
- Kumite
Men
Athlete | Event | Round robin | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Fred Proaño | −67 kg | Ramírez (COL) L 1–3 | Navarro (ARG) W 3–2 | Velozo (CHI) L 0–5 | Gálvez (PAN) 0–0 | 4 | Did not advance | ||
José Acevedo | −84 kg | Henao (COL) L 1–8 | Servin (PAR) W 9–2 | Benavides (MEX) W 7–4 | — | 2 Q | Merino (ESA) W 5–1 | Henao (COL) W 3–2 |
Women
Athlete | Event | Round robin | Semifinal | Final | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Valeria Echever | +68 kg | Quintal (MEX) W 5–4 | Nolet (CAN) L 3–8 | Madani (USA) W 6–3 | — | 1 Q | Rodríguez (DOM) W 11–6 | Quintal (MEX) L 1–2 |
- Kata
Women
Athlete | Event | Round robin | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Rank | ||
Cristina Orbe | Women's individual | Laos-Loo (CAN) L 38.30–39.60 | Armada (VEN) W 38.90–38.00 | Zapata (COL) L 38.10–39.90 | 4 | Did not advance |
Modern pentathlon
Ecuador qualified six modern pentathletes (three men and three women).[21][22]
Athlete | Event | Fencing (Épée one touch) | Swimming (200 m freestyle) | Riding (Show jumping) | Shooting / Running (10 m laser pistol / 3000 m cross-country) | Total | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
V – D | Rank | MP points | BP | Time | Rank | MP points | Penalties | Rank | MP points | Time | Rank | MP points | MP points | Rank | ||
Andrés Torres Robles | Men's individual | |||||||||||||||
Bayardo Naranjo | ||||||||||||||||
Isaac Hernández | ||||||||||||||||
Andrés Torres Robles Bayardo Naranjo | Men's relay | |||||||||||||||
Lourdes Cuaspud | Women's individual | |||||||||||||||
María Sol Naranjo | ||||||||||||||||
Dara Salazar | ||||||||||||||||
Lourdes Cuaspud María Sol Naranjo | Women's relay | |||||||||||||||
Andrés Torres Lourdes Cuaspud | Mixed relay |
Racquetball
Ecuador qualified four racquetball athletes (two men and two women).[23]
Athlete | Event | Preliminary round | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
José Ugalde | Men's singles | |||||||||
Juan Cueva | ||||||||||
José Ugalde Juan Cueva | Men's doubles | |||||||||
José Ugalde Juan Cueva | Men's team | — | ||||||||
María Verónica Sotomayor | Women's singles | |||||||||
Maria José Muñoz | ||||||||||
María Verónica Sotomayor Maria José Muñoz | Women's doubles | |||||||||
María Verónica Sotomayor Maria José Muñoz | Women's team | — | ||||||||
José Ugalde María Verónica Sotomayor | Mixed doubles |
Roller sports
Speed
Ecuador qualified four athletes (two men and two women) in speed skating.
- Men
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Jorge David Bolaños | 10,000 m elimination | — | EL | 4 | |||
Renato Carchi | 200 metres time-trial | — | 18.348 | 6 | |||
500 metres + distance | 43.502 | 5 Q | 45.128 | 3 q | 45.209 | 6 | |
1,000 metres sprint | 1:25.540 | 10 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Preliminary | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Gabriela Vargas | 10,000 m elimination | — | 17:47.638 | ||||
1,000 metres sprint | 1:29.637 | 8 q | — | 1:28.741 | |||
Maria Loreto Arias | 200 metres time-trial | — | 18.957 | 4 | |||
500 metres + distance | 45.761 | 1 Q | 46.676 | 1 Q | 45.632 |
Rowing
Ecuador qualified a team of 2 athletes (one man and one woman).[24][25]
- Men
Athlete | Event | Heat | Repechage | Semifinal | Final A/B | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | Time | Rank | ||
Israel Seguiche | Men's Single sculls | ||||||||
Kerly Navarrete | Women's Single sculls |
Sailing
Ecuador qualified 2 boats for a total of 4 sailors.[26]
Men
Athlete | Event | Race | Total | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M | Points | Rank | ||
Matías Córdova | Laser | — |
- Mixed
Athlete | Event | Race | Total | |||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | M | Points | Rank | ||
Jonathan Mawyin Moira Velásquez Alisson Zambrano | Lightning | — |
Shooting
Ecuador qualified a total of nine shooters (six men and three women) after the 2022 Americas Shooting Championships and the 2022 South American Games.[27][28][29][30][31][32]
- Men
- Pistol and rifle
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Fernando Neira | 10 m air pistol | ||||
Milton Llanos | 10 m air rifle | ||||
Yautung Córdova | 10 m air pistol | ||||
25 metre rapid fire pistol | |||||
Jhon Mideros | 10 m air rifle | ||||
50 metre rifle three positions |
- Men
- Shotgun
Athlete | Event | Qualification | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | Opposition Result | Rank | ||
Luis Alberto Yarad | Skeet | ||||||
Mario Bartolomé Fernández |
- Women
- Pistol and rifle
Athlete | Event | Qualification | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Points | Rank | Points | Rank | ||
Diana Durango | 10 m air pistol | ||||
25 m pistol | |||||
Andrea Pérez | 10 m air pistol | ||||
25 m pistol | |||||
Ana Karina Mera | 10 m air rifle | ||||
50 metre rifle three positions |
Sport climbing
Ecuador qualified a team of 6 climbers (three men and three women) by virtue of their IFSC world rankings.
Speed Men
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lane A | Lane B | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Carlos Granja | Speed | 5.59 | 2 | Tapia (CHI) W 5.74–7.85 | Le (CAN) W 5.57–5.84 | Bratschi (USA) L FALL–5.37 | Flynn-Pitcher (CAN) W 5.52–5.59 | ||
Isaac Estevez | 6.13 | 8 | Ledesma (CHI) W 5.85–6.22 | Watson (USA) L 5.68–5.05 | Did not advance | ||||
Gabriel Cancel | 6.29 | 10 | Le (CAN) L 6.56–6.10 | Did not advance |
Women
Athlete | Event | Qualification | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final / BM | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Lane A | Lane B | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Andrea Rojas | Speed | 8.57 | 5 | — | Macias (MEX) W 7.60–8.19 | Hunt (USA) L 7.74–6.71 | Curcio (USA) W 7.59–FALL | ||
Abigail Ruano | 9.92 | 10 | Did not advance | ||||||
Nicole Mejia | 10.14 | 11 | Did not advance |
Squash
Ecuador qualified a team of three female athletes through the 2023 Pan American Squash Championships.[33]
- Women
Athlete | Event | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
María Buenaño | Singles | Prow (BAR) L 1–4 | Did not advance | ||||
María Moya | Bye | García (MEX) W 3–2 | Fiechter (USA) L 0–3 | Did not advance | |||
María Moya María Buenaño | Doubles | — | Sobhy / Fiechter (USA) L 0–2 | Did not advance | |||
María Moya María Buenaño Rafaela Albuja | Team | — | Canada (CAN) L 0–3 | Mexico (MEX) L 1–2 | Independent Athletes Team (EAI) W 2–0 | 7 |
Surfing
Ecuador qualified two female surfers.[34]
- Artistic
Athlete | Event | Round 1 | Round 2 | Round 3 | Round 4 | Repechage 1 | Repechage 2 | Repechage 3 | Repechage 4 | Repechage 5 | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Dominic Barona | Women's Shortboard | |||||||||||
Xiomara Bowen | Women's stand up paddleboard |
Swimming
Ecuador qualified a total of six athletes (three men and three women).
- Men
Athletes | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | ||
Tomas Peribonio | 100 m breaststroke | 1:02.21 NR | 11 QB | 1:02.59 | 14 |
200 m individual medley | 2:03.32 | 9 QB | 2:02.40 | 9 | |
Esteban Enderica | 10 km marathon | — | 1:50:39.3 | 6 | |
David Farinango | 1:50:40.6 | 7 |
- Women
Athletes | Event | Heats | Final | ||
---|---|---|---|---|---|
Time | Position | Time | Position | ||
Anicka Delgado | 50 m freestyle | 25.65 | 9 QB | 25.45 | 9 |
100 m freestyle | 55.73 | 5 QA | 55.95 | 7 | |
200 m freestyle | DNS | Did not advance | |||
100 m butterfly | 59.79 | 5 QA | 1:00.52 | 8 | |
Jade Foelske | 100 m butterfly | 1:02.35 | 15 QB | 1:02.19 | 15 |
200 m butterfly | 2:18.47 | 11 QB | 2:16.77 | 10 | |
200 m individual medley | 2:23.86 | 15 QB | 2:21.92 | 13 | |
Ana Abad | 10 km marathon | — | 2:03:46.3 | 10 |
Table tennis
Ecuador qualified a team of five athletes (three men and two women) through the 2023 Special Qualification Event.[35][36][37]
- Men
Athlete | Event | Group stage | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Alberto Miño | Singles | — | Toranzos (PAR) W 4–2 | Gómez (CHI) L 2–4 | Did not advance | |||||
Rodrigo Tapia | Alto (ARG) L 0–4 | Did not advance | ||||||||
Alberto Miño Emiliano Riofrio | Doubles | — | Gatica / Moscoso (EAI) W 4–0 | Alto / Cifuentes (ARG) L 2–4 | Did not advance | |||||
Alberto Miño Rodrigo Tapia Emiliano Riofrio | Team | Brazil (BRA) L 2–3 | Paraguay (PAR) W 3–2 | 2 Q | — | Canada (CAN) L 0–3 | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Group stage | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Nathaly Paredes | Singles | — | Codina (ARG) L 2–4 | Did not advance | ||||||
Angélica Arellano | — | Argüelles (ARG) W 4–2 | B. Takahashi (BRA) L 0–4 | Did not advance | ||||||
Nathaly Paredes Angélica Arellano | Doubles | — | Barcenas / Cossio (MEX) L 2–4 | Did not advance |
- Mixed
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Final | |
---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Alberto Miño Nathaly Paredes | Doubles | Burgos / Vega (CHI) L 0–4 | Did not advance |
Taekwondo
Ecuador qualified 8 athletes (four men and four women) during the Pan American Games Qualification Tournament.[38]
Kyorugi
- Men
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final/ BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Adrián Miranda | –58 kg | Fuentes (EAI) W 2–0 | Plaza (MEX) L 0–2 | Did not advance | |||
José Nieto Preciado | –68 kg | Park (CAN) L 0–2 | Did not advance | ||||
Julio César Arroyo | +80 kg | Pérez (CUB) W 2–0 | Sansores (MEX) L 0–2 | Did not advance | — | Alves (ARG) L 0–2 | =5 |
Adrián Miranda José Nieto Preciado Julio César Arroyo | Kyorugi team | Puerto Rico (PUR) W 72–32 | Dominican Republic (DOM) W 74–63 | Brazil (BRA) L 37–67 | — | Did not advance |
- Women
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final/ BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Carla Tito | –57 kg | Carstens (PAN) L 1–2 | Did not advance | ||||
Mell Mina | –67 kg | Torres (PUR) W 2–0 | Santos (BRA) L 0–2 | Did not advance | |||
Dayana Folleco Mina | +67 kg | del Valle (VEN) W 2–0 | Gorman-Shore (USA) L 0–2 | Did not advance | — | Shipman (HAI) L 1–2 | =5 |
Carla Tito Mell Mina Dayana Folleco Mina | Kyorugi team | Brazil (BRA) L 24–32 | Did not advance |
- Poomsae (forms)
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Mario Troya | Men's individual | Morales (EAI) W 7.160–7.110 | Del Castillo (PER) L 7.150–7.630 | Did not advance | |||
Katlen Jerves | Women's individual | Delgado (CUB) W 7.380–7.200 | Reclusado (USA) L 7.280–7.530 | Did not advance | |||
Mario Troya Katlen Jerves | Mixed pair | — | 7.60 |
Tennis
Ecuador qualified a team of three athletes (three women).
- Women
Athlete | Event | Round of 64 | Round of 32 | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Camila Romero | Singles | Bye | L. Pérez (PER) L (0–6, 2–6) | Did not advance | ||||
Mell Reasco | Bye | Britez (PAR) W (3–6, 6–2, 6–4) | Riera (ARG) L (4–6, 0–6) | Did not advance | ||||
Isabel Andrade | Bye | Capurro (ARG) L (1–6, 4–6) | Did not advance | |||||
Camila Romero Mell Reasco | Doubles | — | Bye | Pigossi / Stefani (BRA) L (2–6, 3–6) | Did not advance |
Triathlon
Ecuador qualified a team of six triathletes (three men and three women).[39]
Athlete | Event | Swim (1.5 km) | Trans 1 | Bike (40 km) | Trans 2 | Run (10 km) | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Ramón Matute | Men's individual | |||||||
Juan José Figueroa | ||||||||
Gabriel Carvajal | ||||||||
Elizabeth Bravo | Women's individual | |||||||
Paula Andrade | ||||||||
Paula Campoverde |
- Mixed relay
Athlete | Event | Swimming (300 m) | Transition 1 | Biking (6.6 km) | Transition2 | Running (1.5 km) | Total | Rank |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Elizabeth Bravo | Mixed relay | — | ||||||
Ramón Matute | ||||||||
Gabriel Carvajal | ||||||||
Paula Andrade | ||||||||
Total | — |
Volleyball
- Beach
Ecuador qualified a men's and women's pair for a total of four athletes.
Athlete | Event | Group stage | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Dany León Marcos Tenorio | Men's | MacNeil / Russell (CAN) W (21–18, 22–20) | T. Capogrosso / N. Capogrosso (ARG) L (17–21, 13–21) | Varela / Dyner (CRC) W (21–19, 21–14) | 2 q | Calvo / Salvatierra (BOL) W (23–21, 21–10) | Alayo / Díaz (CUB) L (16–21, 19–21) | Did not advance | ||
Karelys Simisterra Ariana Vilela | Women's | Gutiérrez / Flores (MEX) L (19–21, 17–21) | Vorpahl / Rivas (CHI) L (17–21, 21–16, 16–18) | Araya / Williams (CRC) W (21–15, 21–18) | 3 q | González / Navas (PUR) L (17–21, 14–21) | Did not advance |
Weightlifting
Ecuador qualified nine weightlifters (five men and four women).[40]
- Men
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Weight | Rank | Weight | Rank | Weight | Rank | ||
Víctor Garrido | –61 kg | 122 | 6 | 145 | 7 | 267 | 6 |
Jeferson Ramírez | –73 kg | 122 | 12 | 158 | 10 | 280 | 10 |
Iván Escudero | –89 kg | 158 | 5 | 184 | 7 | 342 | 6 |
Wilmer Contreras | –102 kg | 135 | 14 | 150 | 15 | 285 | 15 |
Dixon Arroyo | +102 kg | 175 | 3 | 196 | 7 | 371 |
- Women
Athlete | Event | Snatch | Clean & jerk | Total | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Weight | Rank | Weight | Rank | Weight | Rank | ||
Jenifer Becerra | –59 kg | 92 | 7 | 115 | 8 | 207 | 7 |
Angie Palacios | –71 kg | 118 | 1 | 135 | 2 | 253 | |
Tamara Salazar | –81 kg | DNS | |||||
Lisseth Ayoví | +81 kg | 119 | 2 | 157 | 1 | 276 |
Wrestling
Ecuador qualified 7 wrestlers (two men and five women) through the 2022 Pan American Wrestling Championships and the 2023 Pan American Wrestling Championships.[41]
Key:
- VT – Victory by fall.
- PP – Decision by points – the loser with technical points.
- PO – Decision by points – the loser without technical points.
- SP – Technical superiority – the loser with technical points and a margin of victory of at least 9 (Greco-Roman) or 10 (freestyle) points.
- ST – Great superiority – the loser without technical points and a margin of victory of at least 8 (Greco-Roman) or 10 (freestyle) points.
- VA – Decision by withdrawal
- Men
Athlete | Event | Round of 16 | Quarterfinals | Semifinals | Repechage | Final / BM | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | ||
Jeremy Peralta | Greco-Roman 60 kg | Mesropian (ARG) W 9-0 | Liria (DOM) W 7-2 | Hafizov (USA) L 0-8 | — | Gurria (MEX) W FO | |
Andrés Montaño | Greco-Roman 67 kg | Bye | Orta (CUB) L 0-9 | Did not advance | — | Almanza (CHI) W 5-3 |
- Women
Athlete | Event | Group round | Round of 16 | Quarterfinal | Semifinal | Repechage | Final / BM | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Opposition Result | Opposition Result | Rank | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Opposition Result | Rank | |||
Jacqueline Mollocana | 50 kg | Golston (USA) W 4-0 | Bermúdez (ARG) W FO | 1 Q | — | Rojas (VEN) W 4-0VT | — | Guzmán (CUB) L 2-5 | |||
Lucía Yépez | 53 kg | — | Bye | Mallqui (PER) W 10-0 | Valdés (CHI) W 13-3 | — | Herin (CUB) W 6-0 | ||||
Luisa Valverde | 57 kg | — | Bye | Taylor (CAN) L 3-12 | Did not advance | — | Sarco (VEN) W 6-0VT | ||||
Leonela Ayoví | 62 kg | — | Miracle (USA) L 4-6 | Did not advance | |||||||
Génesis Reasco | 76 kg | — | Bye | Welker (USA) W 9-7 | Rentería (COL) L 1-1 | Bye | Landaverde (MEX) W 8-0VT |
See also
References
- ^ Santos, Manoela (2 October 2023). "Richard Carapaz y Tamara Salazar encabezan nómina a J. Panamericanos" [Richard Carapaz and Tamara Salazar lead the roster for the Pan American Games]. Ecuadorian National Olympic Committee (in Spanish). Quito, Ecuador. Retrieved 8 October 2023.
- ^ Artieda, Mateo (26 September 2023). "Juegos Panamericanos: Ecuador ya tiene a sus abanderados" [Pan American Games: Ecuador already has its flag bearers]. Diario Expreso (in Spanish). Guayaquil, Ecuador. Retrieved 7 October 2023.
- ^ Artieda, Mateo (26 September 2023). "Juegos Panamericanos: Ecuador ya tiene a sus abanderados" [Pan American Games: Ecuador already has its flag bearers]. Diario Expreso (in Spanish). Guayaquil, Ecuador. Retrieved 7 October 2023.
- ^ "Carapaz será el abanderado de Ecuador en la inauguración de Santiago 2023" [Carapaz will be the flag bearer of Ecuador at the inauguration of Santiago 2023]. Primicias (in Spanish). Quito, Ecuador. 20 October 2023. Retrieved 20 October 2023.
- ^ "Individual places for Santiago 2023 allocated at the Pan American Championship". www.worldarcheryamericas.com/. World Archery Americas. 25 November 2022. Retrieved 7 April 2023.
- ^ "Recurve Men Panam Games Qualifier" (PDF). www.ianseo.net. Ianseo. 14 April 2023. Retrieved 14 April 2023.
- ^ "Recurve Women Panam Games Qualifier" (PDF). www.ianseo.net. Ianseo. 14 April 2023. Retrieved 14 April 2023.
- ^ "Pan Am Games slots awarded in Santo Domingo". www.worldarcheryamericas.com/. World Archery Americas. 15 April 2023. Retrieved 15 April 2023.
- ^ "Quotas Confirmed – Santiago 2023". www.badmintonpanam.org/. Badminton Pan America. 10 July 2023. Retrieved 13 July 2023.
- ^ "Ranking Road to Santiago 2023" (PDF). www.badmintonpanam.org/. Badminton Pan America. 2 May 2023. Retrieved 13 July 2023.
- ^ "Asuncion 2022 South American Games will feature 18 qualifying sports for Santiago 2023". www.panamsports.com/. Pan American Sports. 26 September 2022. Retrieved 24 October 2022.
- ^ "Asuncion 2022 South American Games will feature 18 qualifying sports for Santiago 2023". www.panamsports.com/. Pan American Sports. 26 September 2022. Retrieved 24 October 2022.
- ^ "2022 Pan American Championships - Unofficial Results". www.adckc.ca. Atlantic Division Canoekayak Canada (ADCKC). Retrieved 27 November 2022.
- ^ "Pan American Games Santiago 2023 Winners Quotas" (PDF). www.copaci.org. Confederación Panamericana de Ciclismo (Pan American Cycling Confederation). 1 May 2023. Archived from the original (PDF) on 1 May 2023. Retrieved 1 May 2023.
- ^ "BMX Racing Rankings". www.uci.org/. Union Cycliste Internationale. Retrieved 27 December 2022.
- ^ "Adestramento é ouro por equipes e garante vaga em Santiago" [Dressage team is gold and guarantees a spot in Santiago]. www.olimpiadatododia.com.br/ (in Portuguese). Pan American Bowling Confederation. Retrieved 7 September 2022.
- ^ "CPE-Of-066- 2022- Clasificados Esgrima Juegos Panamericanos Santiago 2023" [CPE-Of-066- 2022- Qualified Fencing Pan American Games Santiago 2023]. www.scribd.com/ (in Spanish). Pan American Fencing Confederation. 16 June 2022. Retrieved 24 September 2022.
- ^ "Lista la preliminar para los juegos de Santiago 2023" [Preliminary list for the Santiago 2023 games]. www.extra.ec (in Spanish). Extra. 11 August 2023. Retrieved 11 August 2023.
- ^ "Ranking 2023 Pan American Games" (PDF). www.panamjudo.org/. Pan American Judo Confederation. 23 July 2023. Retrieved 27 July 2023.
- ^ "Clasificados Santiago 2023" (PDF). www.pkfkarate.com. Pan American Karate Federation. 30 May 2023. Retrieved 4 June 2023.
- ^ "pan-americano 2022 - FINAL MASCULINA SÊNIOR" [2022 Pan American - Senior Men's Final] (PDF). www.pentatlobrasil.com.br. Confederação Brasileira de Pentatlo Moderno. Archived from the original (PDF) on 3 November 2022. Retrieved 29 October 2022.
- ^ "pan-americano 2022 - FINAL FEMININA SÊNIOR" [2022 Pan American - Senior Women's Final] (PDF). www.pentatlobrasil.com.br. Confederação Brasileira de Pentatlo Moderno. Archived from the original (PDF) on 16 November 2022. Retrieved 29 October 2022.
- ^ "PARC 2023 – Games Qualification". www.internationalracquetball.com. International Racquetball Federation. 26 May 2023. Retrieved 9 June 2023.
- ^ "Sumario de resultados diarios" (PDF). www.remobrasil.com/. Brazilian Rowing Confederation. 17 April 2023. Retrieved 18 April 2023.
- ^ "Sumario de resultados diarios" (PDF). www.remobrasil.com/. Brazilian Rowing Confederation. 18 April 2023. Retrieved 18 April 2023.
- ^ "STATUS of NOC QUALIFICATION: 2023 PAN AMERICAN GAMES - SAILING" (PDF). www.panamsailing.org/. Panam Sailing. 20 March 2023. Retrieved 25 March 2023.
- ^ "RESULTS 10m AIR PISTOL MEN QUALIFICATION - RELAY 1 OF 2" (PDF). www.issf-sports.org/. ISSF. 6 November 2022. Archived from the original (PDF) on 8 November 2022. Retrieved 6 November 2022.
- ^ "RESULTS 10m AIR PISTOL WOMEN QUALIFICATION" (PDF). www.issf-sports.org/. ISSF. 6 November 2022. Archived from the original (PDF) on 8 November 2022. Retrieved 6 November 2022.
- ^ "RESULTS SKEET MEN QUALIFICATION" (PDF). www.issf-sports.org/. ISSF. 7 November 2022. Retrieved 8 November 2022.
- ^ "RESULTS SKEET WOMEN QUALIFICATION" (PDF). www.issf-sports.org/. ISSF. 7 November 2022. Retrieved 8 November 2022.
- ^ "RESULTS 10m AIR RIFLE MEN QUALIFICATION" (PDF). www.issf-sports.org/. ISSF. 8 November 2022. Archived from the original (PDF) on 8 November 2022. Retrieved 8 November 2022.
- ^ "RESULTS 25m PISTOL WOMEN QUALIFICATION" (PDF). www.issf-sports.org/. ISSF. 9 November 2022. Archived from the original (PDF) on 9 November 2022. Retrieved 9 November 2022.
- ^ Gillen, Lolly (21 June 2023). "Table Set for Santiago 2023 Panam Games". www.panamsquash.com/. PanAm Squash. Retrieved 31 July 2023.
- ^ "Los 88 de Santiago 2023". www.pasasurf.org/. Pan American Surf Association. 26 August 2023. Retrieved 15 October 2023.[permanent dead link]
- ^ "¡Ecuador, clasificado en tenis de mesa a los Juegos Panamericanos de Santiago 2023!" [Ecuador, qualified in table tennis for the Pan American Games in Santiago 2023!]. www.eluniverso.com/ (in Spanish). El Universo. 25 June 2023. Retrieved 29 June 2023.
- ^ "Juegos Panamericanos 2023: Ecuador completa su delegación en tenis de mesa" [Pan American Games 2023: Ecuador completes its table tennis delegation]. www.extra.ec/ (in Spanish). Extra. 17 June 2023. Retrieved 29 June 2023.
- ^ "ENTRIES LIST - 86 PLAYERS" (PDF). www.ittf.com/. International Table Tennis Federation (ITTF). 13 October 2023. Retrieved 15 October 2023.
- ^ Rodríguez, Laura López (24 March 2023). "2023 Pan American Games Qualification Tournament". www.mastkd.com. MASTKD. Retrieved 24 March 2023.
- ^ "Results: 2023 Americas Triathlon Mixed Relay Championships Huatulco". www.triathlon.org/. World Triathlon. 18 June 2023. Retrieved 23 June 2023.
- ^ "REF: Cupos Juegos Panamericanos Santiago 2023" [Quotas 2023 Pan American Games] (PDF). www.teamusa.org (in Spanish). Pan Am Pesas. 8 February 2023. pp. 18–19. Retrieved 5 April 2023.
- ^ @uwwamericas (May 14, 2022). "All quotas qualified so far for Santiago 2023" (Tweet) – via Twitter.
- v
- t
- e
- Antigua and Barbuda
- Argentina
- Aruba
- Bahamas
- Barbados
- Belize
- Bermuda
- Bolivia
- Brazil
- British Virgin Islands
- Canada
- Cayman Islands
- Chile
- Colombia
- Costa Rica
- Cuba
- Dominica
- Dominican Republic
- Ecuador
- El Salvador
- Grenada
- Guyana
- Haiti
- Honduras
- Independent Athletes Team
- Jamaica
- Mexico
- Nicaragua
- Panama
- Paraguay
- Peru
- Puerto Rico
- Saint Lucia
- Saint Kitts and Nevis
- Saint Vincent and the Grenadines
- Suriname
- Trinidad and Tobago
- United States
- Uruguay
- Venezuela
- Virgin Islands