Curling competition at Yellowknife, Northwest Territories
2014 Canadian Senior Curling Championships Men's tournament |
---|
Host city | Yellowknife, Northwest Territories |
---|
Arena | Yellowknife Community Arena Yellowknife Curling Centre |
---|
Dates | March 22–29 |
---|
Winner | Nova Scotia |
---|
Curling club | Mayflower CC, Halifax |
---|
Skip | Alan O'Leary |
---|
Third | Andy Dauphinee |
---|
Second | Danny Christianson |
---|
Lead | Harold McCarthy |
---|
Finalist | Manitoba (Kelly Robertson) |
---|
The men's tournament of the 2014 Canadian Senior Curling Championships was held from March 22 to 29 at the Yellowknife Community Arena and the Yellowknife Curling Centre in Yellowknife, Northwest Territories.[1]
Qualifying round
Four associations did not automatically qualify to the championships, and participated in a qualifying round. Two qualification spots were awarded to the winners of the double knockout round, Yukon and Northern Ontario.[2]
Teams
The teams are listed as follows:
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale |
Newfoundland and Labrador | Lorne Henderson | Paul Harvey | Peter Hollett | Wayne Young | Re/Max Centre, St. John's |
Northern Ontario | Robbie Gordon | Ron Henderson | Dion Dumontelle | Doug Hong | Sudbury Curling Club, Sudbury |
Nunavut | Ed Sattelberger | Dennis Masson | Lloyd Kendell | Murray Ball | Iqaluit Curling Club, Iqaluit |
Yukon | George Hilderman | Doug Gee | Doug Hamilton | Dale Enzenauer | Whitehorse Curling Club, Whitehorse |
Knockout Brackets
Teams
The teams are listed as follows:
Province | Skip | Third | Second | Lead | Locale(s) |
Alberta | Mark Johnson | Kurt Balderston | Rob Bucholz | Del Shaughnessy | Grande Prairie Curling Club, Grande Prairie |
British Columbia | Wes Craig | Blair Cusack | Tony Anslow | Kevin Britt | Victoria Curling Club, Victoria |
Manitoba | Kelly Robertson | Doug Armour | Peter Prokopowich | Bob Scales | Neepawa Curling Club, Neepawa |
New Brunswick | Mark Armstrong | Terry Roach | Jean Guy Boudreau | Bill Gates | Riverside Country Club, Rothesay |
Northern Ontario | Robbie Gordon | Ron Henderson | Dion Dumontelle | Doug Hong | Sudbury Curling Club, Sudbury |
Northwest Territories | Glen Hudy | Brian Kelln | Ben McDonald | Richard Klarowich | Yellowknife Curling Club, Yellowknife |
Nova Scotia | Alan O'Leary | Andy Dauphinee | Danny Christianson | Harold McCarthy | Mayflower Curling Club, Halifax |
Ontario | Peter Mellor | Jeff Thomson | Rob Saunders | Steve Foster | Kitchener-Waterloo Granite Curling Club, Waterloo |
Prince Edward Island | Ted MacFadyen | Lou Nowlan | Pat Aylward | Earle Proude | Silver Fox Curling & Yacht Club, Summerside |
Quebec | Denis Laflamme | Michel Lachance | Gaby Lanoue | Normand Bouchard | Club de curling Sept-Îles, Sept-Îles |
Saskatchewan | Darrell McKee | Mark Lane | Rick Picard | Brad Gee | Nutana Curling Club, Saskatoon |
Yukon | George Hilderman | Doug Gee | Doug Hamilton | Dale Enzenauer | Whitehorse Curling Club, Whitehorse |
Round-robin standings
Final round-robin standings
Key |
| Teams to Playoffs |
| Teams to Tiebreakers |
| Relegated to 2015 qualifying round |
Round-robin results
All times listed are in Mountain Standard Time (UTC−7).[3]
Draw 2
Saturday, March 22, 7:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Johnson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6 |
Yukon (Hilderman) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 4 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Armstrong) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | X | 5 |
Manitoba (Robertson) | 2 | 0 | 3 | 3 | 0 | 4 | 0 | 0 | X | X | 12 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Quebec (Laflamme) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 4 |
Ontario (Mellor) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 6 |
Draw 3
Sunday, March 23, 9:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Armstrong) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Quebec (Laflamme) | 0 | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (McKee) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Nova Scotia (O'Leary) | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hilderman) | 3 | 0 | 1 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | X | 11 |
Ontario (Mellor) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 2 |
Draw 4
Sunday, March 23, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Gordon) | 1 | 2 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | 7 |
Manitoba (Robertson) | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Prince Edward Island (MacFadyen) | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 10 |
Yukon (Hilderman) | 0 | 2 | 4 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 11 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Johnson) | 1 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | X | X | 10 |
Quebec (Laflamme) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | X | 2 |
Draw 5
Sunday, March 23, 7:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Alberta (Johnson) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
British Columbia (Craig) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 2 | 11 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Robertson) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 | 1 | X | 9 |
Saskatchewan (McKee) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4 |
Draw 6
Monday, March 24, 9:00 am
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hilderman) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 6 |
Northern Ontario (Gordon) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 11 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Armstrong) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | X | 4 |
Alberta (Johnson) | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | X | 9 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
British Columbia (Craig) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 2 | 0 | 9 |
Quebec (Laflamme) | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 7 |
Draw 7
Monday, March 24, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Mellor) | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 10 |
British Columbia (Craig) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Robertson) | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Nova Scotia (O'Leary) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 9 |
Draw 8
Monday, March 24, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (O'Leary) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
New Brunswick (Armstrong) | 0 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 7 |
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Prince Edward Island (MacFadyen) | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 5 |
Ontario (Mellor) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (McKee) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 7 |
Quebec (Laflamme) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Draw 9
Tuesday, March 25, 9:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Johnson) | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | X | X | 10 |
Nova Scotia (O'Leary) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4 |
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Mellor) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 2 |
Manitoba (Robertson) | 1 | 1 | 2 | 1 | 0 | 1 | 3 | X | X | X | 9 |
Draw 10
Tuesday, March 25, 2:00 pm
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hilderman) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 6 |
Saskatchewan (McKee) | 2 | 0 | 2 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 10 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Nova Scotia (O'Leary) | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Ontario (Mellor) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 11
Tuesday, March 25, 7:00 pm
Sheet E | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Quebec (Laflamme) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 9 |
Northern Ontario (Gordon) | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 7 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Johnson) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | X | 5 |
Manitoba (Robertson) | 2 | 2 | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 10 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Armstrong) | 1 | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Yukon (Hilderman) | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 9 |
Draw 12
Wednesday, March 26, 9:00 am
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (O'Leary) | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 2 | 10 |
Yukon (Hilderman) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 7 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Mellor) | 0 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 9 |
New Brunswick (Armstrong) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 |
Draw 13
Wednesday, March 26, 2:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Robertson) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 8 |
Quebec (Laflamme) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Yukon (Hilderman) | 0 | 0 | 3 | 1 | 0 | 4 | 0 | 1 | 0 | 0 | 9 |
British Columbia (Craig) | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 10 |
Draw 14
Wednesday, March 26, 7:00 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Mellor) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | X | 4 |
Northern Ontario (Gordon) | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Alberta (Johnson) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 5 |
Saskatchewan (McKee) | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 8 |
Draw 15
Thursday, March 27, 9:00 am
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Quebec (Laflamme) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 |
Yukon (Hilderman) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 |
Sheet G | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Robertson) | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | 0 | 1 | 2 | X | X | 10 |
British Columbia (Craig) | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4 |
Sheet H | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Gordon) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | X | X | 4 |
Alberta (Johnson) | 0 | 2 | 1 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | X | X | 8 |
Draw 16
Thursday, March 27, 2:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
New Brunswick (Armstrong) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 3 |
Saskatchewan (McKee) | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | X | 5 |
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Ontario (Mellor) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 |
Alberta (Johnson) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 4 | 6 |
Sheet F | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Final |
Quebec (Laflamme) | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 8 |
Nova Scotia (O'Leary) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 6 |
Draw 17
Thursday, March 27, 7:00 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Robertson) | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | X | 10 |
Yukon (Hilderman) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5 |
Sheet C | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Saskatchewan (McKee) | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 8 |
Ontario (Mellor) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 | 7 |
Tiebreaker
Friday, March 28, 1:30 pm
Sheet A | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Northern Ontario (Gordon) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 9 |
Alberta (Johnson) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 6 |
Playoffs
Semifinal
Friday, March 28, 6:30 pm
Sheet D | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Manitoba (Robertson) | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 10 |
Northern Ontario (Gordon) | 0 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 8 |
Final
Saturday, March 29, 2:30 pm
Sheet B | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Final |
Nova Scotia (O'Leary) | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 9 |
Manitoba (Robertson) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 8 |
References
- ^ "Yellowknife to host 2014 Canadian Seniors". Canadian Curling Association. 24 January 2012. Retrieved 13 January 2014.
- ^ "Canadian Senior Pre-Qualifying Draw". Canadian Curling Association. Archived from the original on 25 March 2014. Retrieved 20 March 2014.
- ^ "2014 Canadian Senior Curling Championships Draw Schedule". Canadian Curling Association. Archived from the original on 16 January 2014. Retrieved 15 January 2014.
External links