Llista de medallistes olímpics de combinada nòrdica
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de combinada nòrdica:
Medallistes
Categoria masculina
Individual en trampolí normal
- 1924-1948: 18 km. esquí de fons + salt en trampolí normal
- 1952: salt en trampolí normal + 18 km. esquí de fons
- 1956-2006: salt en trampolí normal + 15 km. esquí de fons
- 2010-actualitat: salt en trampolí normal + 10 km. esquí de fons
Edició | Or | Argent | Bronze |
1924 Chamonix | Thorleif Haug | Thoralf Strømstad | Johan Grøttumsbråten |
1928 St. Moritz | Johan Grøttumsbråten | Hans Vinjarengen | Jon Snersrud |
1932 Lake Placid | Johan Grøttumsbråten | Ole Stenen | Hans Vinjarengen |
1936 Garmisch-Partenkirchen | Oddbjørn Hagen | Olaf Hoffsbakken | Sverre Brodahl |
1948 St. Moritz | Heikki Hasu | Martti Huhtala | Sven Israelsson |
1952 Oslo | Simon Slåttvik | Heikki Hasu | Sverre Stenersen |
1956 Cortina d'Ampezzo | Sverre Stenersen | Bengt Eriksson | Franciszek Groń |
1960 Squaw Valley | Georg Thoma | Tormod Knutsen | Nikolay Gusakov |
1964 Innsbruck | Tormod Knutsen | Nikolay Kiselyov | Georg Thoma |
1968 Grenoble | Franz Keller | Alois Kälin | Andreas Kunz |
1972 Sapporo | Ulrich Wehling | Rauno Miettinen | Karl-Heinz Luck |
1976 Innsbruck | Ulrich Wehling | Urban Hettich | Konrad Winkler |
1980 Lake Placid | Ulrich Wehling | Jouko Karjalainen | Konrad Winkler |
1984 Sarajevo | Tom Sandberg | Jouko Karjalainen | Jukka Ylipulli |
1988 Calgary detalls | Hippolyt Kempf | Klaus Sulzenbacher | Allar Levandi |
1992 Albertville detalls | Fabrice Guy | Sylvain Guillaume | Klaus Sulzenbacher |
1994 Lillehammer detalls | Fred Børre Lundberg | Takanori Kono | Bjarte Engen Vik |
1998 Nagano detalls | Bjarte Engen Vik | Samppa Lajunen | Valeri Stolyarov |
2002 Salt Lake City detalls | Samppa Lajunen | Jaakko Tallus | Felix Gottwald |
2006 Torí detalls | Georg Hettich | Felix Gottwald | Magnus Moan |
2010 Vancouver detalls | Jason Lamy-Chappuis | Johnny Spillane | Alessandro Pittin |
2014 Sotxi detalls | Eric Frenzel | Akito Watabe | Magnus Krog |
2018 Pyeongchang detalls | Eric Frenzel | Akito Watabe | Lukas Klapfer |
2022 Pequín detalls | Vinzenz Geiger | Jørgen Graabak | Lukas Greiderer |
Prova per equips
- 1988-1994: salt en trampolí llarg + relleus 3x10 km. esquí de fons
- 1998-actualitat: salt en trampolí llarg + relleus 4x5 km. esquí de fons
Edició | Or | Argent | Bronze |
1988 Calgary detalls | RFA Thomas Müller Hans-Peter Pohl Hubert Schwarz | Suïssa Fredy Glanzmann Hippolyt Kempf Andreas Schaad | Àustria Hansjörg Aschenwald Günther Csar Klaus Sulzenbacher |
1992 Albertville detalls | Japó Reiichi Mikata Takanori Kono Kenji Ogiwara | Noruega Knut Tore Apeland Fred Børre Lundberg Trond-Einar Elden | Àustria Klaus Ofner Stefan Kreiner Klaus Sulzenbacher |
1994 Lillehammer detalls | Japó Takanori Kono Masashi Abe Kenji Ogiwara | Noruega Knut Tore Apeland Bjarte Engen Vik Fred Børre Lundberg | Suïssa Jean-Yves Cuendet Hippolyt Kempf Andreas Schaad |
1998 Nagano detalls | Noruega Halldor Skard Kenneth Braaten Bjarte Engen Vik Fred Børre Lundberg | Finlàndia Samppa Lajunen Jari Mantila Tapio Nurmela Hannu Manninen | França Sylvain Guillaume Nicolas Bal Ludovic Roux Fabrice Guy |
2002 Salt Lake City detalls | Finlàndia Jari Mantila Hannu Manninen Jaakko Tallus Samppa Lajunen | Alemanya Björn Kircheisen Georg Hettich Marcel Höhlig Ronny Ackermann | Àustria Christoph Bieler Michael Gruber Mario Stecher Felix Gottwald |
2006 Torí detalls | Àustria Michael Gruber Christoph Bieler Felix Gottwald Mario Stecher | Alemanya Björn Kircheisen Georg Hettich Ronny Ackermann Jens Gaiser | Finlàndia Antti Kuisma Anssi Koivuranta Jaakko Tallus Hannu Manninen |
2010 Vancouver detalls | Àustria Bernhard Gruber Felix Gottwald Mario Stecher David Kreiner | Estats Units Brett Camerota Todd Lodwick Johnny Spillane Bill Demong | Alemanya Johannes Rydzek Tino Edelmann Eric Frenzel Björn Kircheisen |
2014 Sotxi detalls | Noruega Jørgen Graabak Håvard Klemetsen Magnus Krog Magnus Moan | Alemanya Eric Frenzel Björn Kircheisen Fabian Rießle Johannes Rydzek | Àustria Christoph Bieler Bernhard Gruber Lukas Klapfer Mario Stecher |
2018 Pyeongchang detalls | Alemanya Vinzenz Geiger Fabian Rießle Eric Frenzel Johannes Rydzek | Noruega Jan Schmid Espen Andersen Jarl Magnus Riiber Jørgen Graabak | Àustria Wilhelm Denifl Lukas Klapfer Bernhard Gruber Mario Seidl |
2022 Pequín detalls | Noruega Espen Bjørnstad Espen Andersen Jens Lurås Oftebro Jørgen Graabak | Alemanya Manuel Faisst Julian Schmid Eric Frenzel Vinzenz Geiger | Japó Yoshito Watabe Hideaki Nagai Akito Watabe Ryota Yamamoto |
Prova individual en trampolí llarg
- 2002-2006: salt en trampolí llarg + 7,5 km. esprint d'esquí de fons
- 2010-actualitat: salt en trampolí llarg + 10 km. esprint d'esquí de fons
Edició | Or | Argent | Bronze |
2002 Salt Lake City detalls | Samppa Lajunen | Ronny Ackermann | Felix Gottwald |
2006 Torí detalls | Felix Gottwald | Magnus Moan | Georg Hettich |
2010 Vancouver detalls | Bill Demong | Johnny Spillane | Bernhard Gruber |
2014 Sotxi detalls | Jørgen Graabak | Magnus Moan | Fabian Riessle |
2018 Pyeongchang detalls | Johannes Rydzek | Fabian Rießle | Eric Frenzel |
2022 Pequín detalls | Jørgen Graabak | Jens Lurås Oftebro | Akito Watabe |