Llista de medallistes olímpics d'hoquei sobre herba
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics d'hoquei sobre herba:
Medallistes
Categoria masculina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1908 Londres | Regne Unit Anglaterra Louis Baillon Harry Freeman Eric Green Gerald Logan Alan Noble Edgar Page Reggie Pridmore Percy Rees John Yate Robinson Stanley Shoveller Harvey Wood | Regne Unit Irlanda Edward Allman-Smith Henry Brown Walter Campbell William Graham Richard Gregg Edward Holmes Robert Kennedy Henry Murphy John Peterson Walter Peterson Charles Power Frank Robinson | Regne Unit Escòcia Alexander Burt John Burt Alastair Denniston Charles Foulkes Hew Fraser James Harper-Orr Ivan Laing Hugh Neilson William Orchardson Norman Stevenson Hugh Walker |
Regne Unit Gal·les Frank Connah Llewellyn Evans Arthur Law Robert Lyne Wilfred Pallot Frederick Phillips Edward Richards Charles Shephard Bertrand Turnbull Philip Turnbull James Williams | |||
1912 Estocolm | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1920 Anvers | Regne Unit Charles Atkin John Bennett Colin Campbell[1] Harold Cassels Harold Cooke[1] Eric Crockford Reginald Crummack Harry Haslam Arthur Leighton Charles Marcon John McBryan George McGrath Stanley Shoveller William Smith Cyril Wilkinson | Dinamarca Hans Bjerrum Ejvind Blach Niels Blach Steen Due Thorvald Eigenbrod Frands Faber Hans Jørgen Hansen Hans Herlak Henning Holst Erik Husted Paul Metz Andreas Rasmussen | Bèlgica André Becquet Pierre Chibert Raoul Daufresne Fernand de Montigny Charles Delelienne Louis Diercxsens Robert Gevers Adolphe Goemaere Charles Gniette Raymond Keppens René Strauwen Pierre Valcke Maurice van den Bemden Jean van Nerom |
1924 París | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
1928 Amsterdam | Índia Richard Allen Dhyan Chand Maurice Gateley William Goodsir-Cullen Leslie Hammond Feroze Khan George Marthins Rex Norris Broome Pinniger Michael Rocque Frederic Seaman Ali Shaukat Jaipal Singh Sayed Yusuf Kher Singh Gill[2] | Països Baixos Jan Ankerman Jan Brand Rein de Waal Emile Duson Gerrit Jannink Adriaan Katte August Kop Ab Tresling Paul van de Rovaart Robert van der Veen Haas Visser 't Hooft C. J. J. Hardebeck[2] T. F. Hubrecht G. Leembruggen H. J. L. Mangelaar Otto Muller W. J. van Citters C. J. van der Hagen Tonny van Lierop J. J. van Tienhoven J. M. van Voorst N. Wenholt | Alemanya Bruno Boche Georg Brunner Heinz Förstendorf Erwin Franzkowiak Werner Freyberg Theodor Haag Hans Haußmann Kurt Haverbeck Aribert Heymann Herbert Hobein Fritz Horn Karl-Heinz Irmer Herbert Kemmer Herbert Müller Werner Proft Gerd Strantzen Rolf Wollner Heinz Wöltje Erich Zander Fritz Lincke[2] Heinz Schäfer Kurt Weiß |
1932 Los Angeles | Índia Richard Allen Muhammad Aslam Lal Bokhari Frank Brewin Richard Carr Dhyan Chand Leslie Hammond Arthur Hind Sayed Jaffar Masud Minhas Broome Pinniger Gurmit Singh Kullar Roop Singh William Sullivan Carlyle Tapsell | Japó Shunkichi Hamada Junzo Inohara Sadayoshi Kobayashi Haruhiko Kon Kenichi Konishi Hiroshi Nagata Eiichi Nakamura Yoshio Sakai Katsumi Shibata Akio Sohda Toshio Usami | Estats Units William Boddington Harold Brewster Roy Coffin Amos Deacon Horace Disston Samuel Ewing James Gentle Henry Greer Lawrence Knapp David McMullin Leonard O'Brien Charles Sheaffer Frederick Wolters |
1936 Berlín | Índia Richard Allen Dhyan Chand Ali Dara Lionel Emmett Peter Fernandes Joseph Galibardy Earnest Goodsir-Cullen Mohammed Hussain Sayed Jaffar Ahmed Khan Ahsan Khan Mirza Masood Cyril Michie Baboo Nimal Joseph Phillips Shabban Shahab-ud-Din Garewal Singh Roop Singh Carlyle Tapsell | Alemanya Hermann auf der Heide Ludwig Beisiegel Erich Cuntz Karl Dröse Alfred Gerdes Werner Hamel Harald Huffmann Erwin Keller Herbert Kemmer Werner Kubitzki Paul Mehlitz Karl Menke Fritz Messner Detlef Okrent Heinrich Peter Heinz Raack Carl Ruck Hans Scherbart Heinz Schmalix Tito Warnholtz Kurt Weiß Erich Zander | Països Baixos Henk de Looper Jan de Looper Aat de Roos Rein de Waal Piet Gunning Inge Heybroek Hans Schnitger René Sparenberg Ernst van den Berg Ru van der Haar Tonny van Lierop Max Westerkamp |
1948 Londres | Índia Leslie Claudius Keshav Dutt Walter D'Souza Lawrie Fernandes Ranganathan Francis Gerry Glacken Akhtar Hussain Patrick Jansen Amir Kumar Kishan Lal Leo Pinto Jaswant Singh Rajput Latif-ur-Rehman Reginald Rodrigues Balbir Singh Sr. Randhir Singh Gentle Grahanandan Singh K. D. Singh Trilochan Singh Maxie Vaz | Regne Unit Robert Adlard Norman Borrett David Brodie Ronald Davis William Griffiths Frederick Lindsay William Lindsay John Peake Frank Reynolds George Sime Michael Walford William White | Països Baixos André Boerstra Henk Bouwman Piet Bromberg Harry Derckx Han Drijver Dick Esser Roepie Kruize Jenne Langhout Dick Loggere Ton Richter Eddy Tiel Wim van Heel |
1952 Hèlsinki | Índia Leslie Claudius Meldric Daluz Keshav Dutt Chinadorai Deshmutu Ranganathan Francis Raghbir Lal Govind Perumal Muniswamy Rajagopal Balbir Singh Dosanjh Randhir Singh Gentle Udham Singh Dharam Singh Grahanandan Singh K. D. Singh | Països Baixos Jules Ancion André Boerstra Harry Derckx Han Drijver Dick Esser Roepie Kruize Dick Loggere Lau Mulder Eddy Tiel Wim van Heel Leonard Wery | Regne Unit Denys Carnill John Cockett John Conroy Graham Dadds Derek Day Dennis Eagan Robin Fletcher Roger Midgley Richard Norris Neil Nugent Anthony Nunn Anthony John Robinson John Paskin Taylor |
1956 Melbourne | Índia Leslie Claudius Ranganathan Francis Haripal Kaushik Amir Kumar Raghbir Lal Shankar Lakshman Govind Perumal Amit Singh Bakshi Raghbir Singh Bhola Balbir Singh Dosanjh Hardyal Singh Garchey Randhir Singh Gentle Balkishan Singh Grewal Gurdev Singh Kullar Udham Singh Kullar Bakshish Singh Charles Stephen | Pakistan Abdul Hameed Akhtar Hussain Munir Dar Ghulam Rasool Habibur Rehman Anwar Ahmed Khan Habib Ali Kiddie Latifur Rehman Manzoor Hussain Atif Musarrat Hussain Motiullah Naseer Bunda Noor Alam Zakir Hussain | Alemanya Gunter Brennecke Hugo Budinger Werner Delmes Hugo Dollheiser Eberhard Ferstl Alfred Lücker Helmut Nonn Wolfgang Nonn Heinz Radzikowski Werner Rosenbaum Gunther Ullerich |
1960 Roma | Pakistan Hamid Abdul Rashid Abdul Waheed Abdul Ahmad Bashir Rasul Ghulam Anwar Khan Aslam Khursheed Habib Kiddi Hussain Manzoor Ahmed Mushtaq Ullah Mutti Ahmad Nasir Alam Noor | Índia Joseph Antic Leslie Claudius Jaman Lal Sharma Mohinder Lal Shankar Lakshman John Peter Govind Sawant Raghbir Singh Bhola Udham Singh Kullar Charanjit Singh Jaswant Singh Joginder Singh Prithipal Singh | Espanya Pedro Amat Francisco Caballer Juan Calzado José Colomer Carlos del Coso Jose Dinares Eduardo Dualde Joaquin Dualde Rafael Egusquiza Ignacio Macaya Pedro Murua Pedro Roig Luis Usoz Narciso Ventallo |
1964 Tòquio | Índia Haripal Kaushik Mohinder Lal Shankar Lakshman Bandu Patil John Peter Ali Sayed Udham Singh Kullar Charanjit Singh Darshan Singh Dharam Singh Gurbux Singh Harbinder Singh Jagjit Singh Joginder Singh Prithipal Singh | Pakistan Hamid Abdul Muhammad Asad Munir Dar Mahmud Khalid Anwar Khan Nawaz Khizar Azam Khurshid Muhammad Manna Hussain Manzoor Rashid Muhammad Ullah Mutti Tariq Niazi Anwar Saeed Aziz Tariq Hayat Zafar Uddin Zaka | Austràlia Mervyn Crossman Paul Dearing Raymond Evans Brian Glencross Robin Hodder John McBryde Donald McWatters Patrick Nilan Eric Pearce Julian Pearce Desmond Piper Donald Smart Anthony Waters Graham Wood |
1968 Ciutat de Mèxic | Pakistan Abdul Rasheed Jahangir Butt Tanvir Dar Gulraiz Akhtar Khalid Mahmood Asad Malik Mohammad Ashfaq Tariq Niazi Riaz Ahmad Riazuddin Saeed Anwar Tariq Aziz Zakir Hussain | Austràlia Paul Dearing Raymond Evans Brian Glencross Robert Haigh Donald Martin James Mason Patrick Nilan Eric Pearce Gordon Pearce Julian Pearce Desmond Piper Fred Quine Ronald Riley Donald Smart | Índia Rajendra Christy Krishnanurthy Perumal John Peter Inamur Rehaman Munir Sait Ajitpal Singh Balbir Singh (I) Balbir Singh (II) Balbir Singh (III) Gurbux Singh Harbinder Singh Harmik Singh Inder Singh Prithipal Singh Tarsem Singh |
1972 Múnic | RFA Wolfgang Baumgart Horst Drose Dieter Freise Werner Kaessmann Carsten Keller Detlef Kittstein Ulrich Klaes Peter Kraus Michael Krause Michael Peter Wolfgang Rott Fritz Schmidt Rainer Seifert Wolfgang Strodter Eckard Suhl Eduard Thelen Peter Trump Ulrich Vos | Pakistan Rashid Abdul Rasool Akhtar Ul Akhtar Jahangir Butt Ur Fazal Ud Islah Muhammad Malik Shahnaz Muhammad Uz-Zaman Munawar Ahmad Riaz Anwar Saeed Saleem Sherwani Iftikar Syed Mudassar Syed Muhammad Zahid | Índia B. P. Govinda Cornelius Charles Manuel Frederick Michael Kindo Ashok Kumar M. P. Ganesh Krishnanurthy Perumal Ajitpal Singh Harbinder Singh Harcharan Singh Harmik Singh Kulwant Singh Mukhbain Singh Virinder Singh |
1976 Mont-real | Nova Zelanda Paul Ackerley Jeff Archibald Arthur Borren Alan Chesney John Christensen Greg Dayman Tony Ineson Barry Maister Selwyn Maister Trevor Manning Alan McIntyre Neil McLeod Arthur Parkin Mohan Patel Ramesh Patel Les Wilson | Austràlia David Bell Greg Browning Ric Charlesworth Ian Cooke Barry Dancer Douglas Golder Robert Haigh Wayne Hammond Jim Irvine Stephen Marshall Malcolm Poole Robert Proctor Graeme Reid Ronald Riley Trevor Smith Terry Walsh | Pakistan Rashid Abdul Rasool Akhtar Mahmood Arshad Arshad Chaudhry Khan Haneef Ud Islah Sami Khan Hassan Manzoor Hussain Manzoor Uz-Zaman Munawar Zia Qamar Nazim Salim Shahnaz Shaikh Saleem Sherwani Iftikar Syed Mudassar Syed |
1980 Moscou | Índia Vasudevan Baskaran Bir Bhadur Chettri Sylvanus Dung Dung Merwyn Fernandes Zafar Iqbal Maharaj Krishan Kaushik Charanjit Kumar Sommayya Maneypande Allan Schofield Mohamed Shahid Davinder Singh Gurmail Singh Amarjit Singh Rana Rajinder Singh Ravinder Pal Singh Surinder Singh Sodhi | Espanya Joan Amat Joan Arbós Jaume Arbós Xavier Cabot Ricard Cabot Miguel Chaves Juan Coghen Miguel de Paz Francesc Fàbregas Josep Garcia Rafael Garralda Santiago Malgosa Paulino Monsalve Juan Pellón Carles Roca Jaime Zumalacárregui | Unió Soviètica Sos Airapetian Minneula Azizov Valeri Belyakov Viktor Deputatov Aleksandr Goncharov Aleksandr Gusev Sergei Klevtsov Viacheslav Lampeev Aleksandr Miasnikov Mikhail Nichepurenko Leonid Pavlovski Sergei Pleshakov Vladimir Pleshakov Aleksandr Sychyov Oleg Zagorodnev Farit Zigangirov |
1984 Los Angeles | Pakistan Rashid Abdul Tauqeer Dar Ahmed Ishtiaq Ullah Kaleem Hameed Khalid Hanir Khan Shahid Ali Khan Hussain Manzoor Ayaz Mehmood Ghulam Moin Ud Din Ahmed Mushtaq Akhtar Naeem Ali Nasir Zia Qasim Hassan Sardar Saleem Sherwani | RFA Christian Bassemir Stefan Blöcher Dirk Brinkmann Heiner Dopp Carsten Fischer Tobias Frank Volker Fried Thomas Gunst Horst-Ulrich Hänel Karl-Joachim Hurter Andreas Keller Reinhard Krull Michael Peter Thomas Reck Ekkhard Schmidt-Opper Markku Slawyk | Regne Unit Paul Barber Stephen Batchelor Kulbir Bhaura Robert Cattrall Richard Dodds James Duthie Norman Hughes Sean Kerly Richard Leman Stephen Martin William McConnell Veryan Pappin Jon Potter Mark Precious Ian Taylor David Westcott |
1988 Seül | Regne Unit Paul Barber Stephen Batchelor Kulbir Bhaura Robert Clift Richard Dodds David Faulkner Russell Garcia Martyn Grimley Sean Kerly Jimmy Kirkwood Richard Leman Stephen Martin Veryan Pappin Jon Potter Imran Sherwani Ian Taylor | RFA Stefan Blöcher Dirk Brinkmann Thomas Brinkmann Heiner Dopp Hans-Henning Fastrich Carsten Fischer Tobias Frank Volker Fried Horst-Ulrich Hänel Michael Hilgers Andreas Keller Michael Metz Andreas Mollandin Thomas Reck Christian Schliemann Ekkhard Schmidt-Opper | Països Baixos Marc Benninga Floris Jan Bovelander Jacques Brinkman Maurits Crucq Marc Delissen Cees Jan Diepeveen Patrick Faber Ronald Jansen Rene Klaassen Hendrik Kooijman Hidde Kruize Frank Leistra Erik Parlevliet Gert Schlatmann Tim Steens Taco van den Honert |
1992 Barcelona | Alemanya Andreas Becker Christian Blunck Carsten Fischer Volker Fried Michael Hilgers Andreas Keller Michael Knauth Oliver Kurtz Christian Mayerhöfer Sven Meinhardt Michael Metz Klaus Michler Christopher Reitz Stefan Saliger Jan-Peter Tewes Stefan Tewes | Austràlia John Bestall Warren Birmingham Lee Bodimeade Ashley Carey Gregory Corbitt Stephen Davies Damon Diletti Lachlan Dreher Lachlan Elmer Dean Evans Paul Lewis Graham Reid Jay Stacy David Wansbrough Ken Wark Michael York | Pakistan Saeed Anjum Hasan Farhat Khalid Bashir Muhammad Khawaja Mansoor Ahmed Asif Muhammad Ikhlaq Muhammad Khalid Muhammad Qamar Muhammad Hussain Musaddaq Rana Mujahid Shahbaz Ahmed Muhammad Shahbaz Shahid Ali Khan Tahir Zaman Wasim Feroz |
1996 Atlanta | Països Baixos Floris Jan Bovelander Jacques Brinkman Maurits Crucq Teun de Nooijer Marc Delissen Jeroen Delmee Ronald Jansen Erik Jazet Leo Gebbink Bram Lomans Taco van den Honert Tycho van Meer Wouter van Pelt Remco van Wijk Stephan Veen Guus Vogels | Espanya Jaume Amat Pol Amat Xavier Arnau Jordi Arnau Óscar Barrena Ignacio Cobos Joan Dinarés Juan Escarré Xavier Escudé Juantxo García-Mauriño Antonio González Ramon Jufresa Joaquim Malgosa Víctor Pujol Ramon Sala Pablo Usoz | Austràlia Stuart Carruthers Baeden Choppy Stephen Davies Damon Diletti Lachlan Dreher Lachlan Elmer Brendan Garard Paul Gaudoin Marcus Hager Paul Lewis Grant Smith Matthew Smith Daniel Sproule Jay Stacy Ken Wark Michael York |
2000 Sydney | Països Baixos Jacques Brinkman Jaap-Derk Buma Teun de Nooijer Jeroen Delmee Marten Eikelboom Piet-Hein Geeris Ronald Jansen Erik Jazet Bram Lomans Sander van der Weide Wouter van Pelt Diederik van Weel Remco van Wijk Stephan Veen Guus Vogels Peter Windt | Corea del Sud Han Hyung-Bae Hwang Jong-Hyun Jeon Hong-Kwon Jeon Jong-Ha Ji Seung-Hwan Kang Keon-Wook Kim Chel-Hwan Kim Jung-Chul Kim Kyung-Seok Kim Yong-Bae Kim Yoon Lim Jong-Chun Lim Jung-Woo Seo Jong-Ho Song Seung-Tae Yeo Woon-Kon | Austràlia Michael Brennan Adam Commens Stephen Davies Damon Diletti Lachlan Dreher Jason Duff Troy Elder James Elmer Paul Gaudoin Stephen Holt Brent Livermore Daniel Sproule Jay Stacy Craig Victory Matthew Wells Michael York |
2004 Atenes | Austràlia Michael Brennan Travis Brooks Dean Butler Liam de Young Jamie Dwyer Nathan Eglington Troy Elder Bevan George Robert Hammond Mark Hickman Mark Knowles Brent Livermore Michael McCann Stephen Mowlam Grant Schubert Matthew Wells | Països Baixos Matthijs Brouwer Ronald Brouwer Teun de Nooijer Jeroen Delmee Geert-Jan Derikx Rob Derikx Marten Eikelboom Floris Evers Erik Jazet Karel Klaver Jesse Mahieu Rob Reckers Taeke Taekema Sander van der Weide Klaas Veering Guus Vogels | Alemanya Clemens Arnold Christoph Bechmann Sebastian Biederlack Philipp Crone Eike Duckwitz Christoph Eimer Björn Emmerling Florian Kunz Björn Michel Sascha Reinelt Justus Scharowsky Christian Schulte Tibor Weißenborn Timo Weß Matthias Witthaus Christopher Zeller |
2008 Pequín | Alemanya Philip Witte Maximilian Mueller Sebastian Biederlack Carlos Nevado Moritz Fuerste Jan-Marco Montag Tobias Hauke Tibor Weißenborn Benjamin Weß Niklas Meinert Timo Weß Oliver Korn Christopher Zeller Max Weinhold Matthias Witthaus Florian Keller Philipp Zeller | Espanya Francesc Cortés Santiago Freixa Francesc Fàbregas Víctor Sojo Àlex Fàbregas Pol Amat Eduard Tubau Roc Oliva Juan Fernández Ramon Alegre Xavier Ribas i Centelles Albert Sala Rodrigo Garza Sergi Enrique Eduard Arbós David Alegre | Austràlia Jamie Dwyer Liam de Young Rob Hammond Mark Knowles Eddie Ockenden David Guest Luke Doerner Grant Schubert Bevan George Andre Smith Stephen Lambert Eli Matheson Matthew Wells Travis Brooks Kiel Brown Fergus Kavanagh Des Abbott |
2012 Londres | Alemanya Maximilian Müller Martin Häner Oskar Deecke Christopher Wesley Moritz Fürste Tobias Hauke Jan-Philipp Rabente Benjamin Weß Timo Weß Oliver Korn Christopher Zeller Max Weinhold Matthias Witthaus Florian Fuchs Philipp Zeller Thilo Stralkowski | Països Baixos Jaap Stockmann Tim Jenniskens Klaas Vermeulen Marcel Balkestein Wouter Jolie Roderick Weusthof Robbert Kempermann Teun de Nooijer Sander Baart Floris Evers Bob de Voogd Sander de Wijn Rogier Hofman Robert van der Horst Billy Bakker Valentin Verga Mink van der Weerden | Austràlia Mark Knowles Jamie Dwyer Liam de Young Simon Orchard Glenn Turner Chris Ciriello Matthew Butturini Russell Ford Eddie Ockenden Joel Carroll Matthew Gohdes Tim Deavin Matthew Swann Nathan Burgers Kieran Govers Fergus Kavanagh |
2016 Rio | Argentina Juan Manuel Vivaldi Gonzalo Peillat Juan Ignacio Gilardi Facundo Callioni Lucas Rey Matías Paredes Joaquín Menini Lucas Vila Luca Masso Ignacio Ortiz Juan Martín López Juan Manuel Saladino Isidoro Ibarra Matías Rey Manuel Brunet Agustín Mazzilli Lucas Rossi Pedro Ibarra | Bèlgica Arthur Van Doren John-John Dohmen Florent van Aubel Sebastien Dockier Cédric Charlier Gauthier Boccard Emmanuel Stockbroekx Thomas Briels Felix Denayer Vincent Vanasch Simon Gougnard Loïck Luypaert Tom Boon Jérôme Truyens Elliot Van Strydonck Tanguy Cosyns | Alemanya Nicolas Jacobi Mathias Müller Linus Butt Martin Häner Moritz Trompertz Mats Grambusch Christopher Wesley Timm Herzbruch Tobias Hauke Tom Grambusch Christopher Rühr Martin Zwicker Moritz Fürste Florian Fuchs Timur Oruz Niklas Wellen |
2020 Tòquio | Bèlgica Gauthier Boccard Tom Boon Thomas Briels Cédric Charlier Félix Denayer Nicolas De Kerpel Arthur De Sloover Sébastien Dockier John-John Dohmen Simon Gougnard Alexander Hendrickx Antoine Kina Loïck Luypaert Augustin Meurmans Victor Wegnez Vincent Vanasch Florent Van Aubel Arthur Van Doren | Austràlia Daniel Beale Joshua Beltz Tim Brand Andrew Charter Tom Craig Matt Dawson Blake Govers Jeremy Hayward Tim Howard Dylan Martin Trent Mitton Eddie Ockenden Flynn Ogilvie Lachlan Sharp Joshua Simmonds Jacob Whetton Tom Wickham Aran Zalewski | Índia Surender Kumar Varun Kumar Birendra Lakra Vivek Prasad Amit Rohidas Dilpreet Singh Gurjant Singh Harmanpreet Singh Hardik Singh Mandeep Singh Manpreet Singh Rupinder Pal Singh Shamsher Singh Simranjeet Singh Nilakanta Sharma P. R. Sreejesh Sumit Lalit Upadhyay |
Categoria femenina
Edició | Or | Argent | Bronze |
1980 Moscou | Zimbàbue Arlene Boxhall Elizabeth Chase Sandra Chick Gillian Cowley Patricia Davies Sarah English Maureen George Ann Grant Susan Huggett Patricia McKillop Brenda Phillips Christine Prinsloo Sonia Robertson Anthea Stewart Helen Volk Linda Watson | Txecoslovàquia Milada Blazková Jirina Cermáková Jirina Hájková Berta Hrubá Ida Hubácková Jirina Kadlecová Jarmila Králícková Jirina Krízová Alena Kyselicová Jana Lahodová Kveta Petrícková Viera Podhányiová Iveta Sránková Marie Sykorová Marta Urbanová Lenka Vymazalová | Unió Soviètica Liailia Akhmerova Natalia Buzunova Natalia Bykova Tatiana Embakhtova Nadezhda Filippova Liudmila Frolova Lidia Glubokova Nelli Gorbatkova Elena Guryeva Galina Inzhuvatova Alina Kham Natella Krasnikova Nadezhda Ovechkina Tatiana Shvyganova Galina Viuzhanina Valentina Zazdravnykh |
1984 Los Angeles | Països Baixos Carina Benninga Fieke Boekhorst Marjolein Eijsvogel Det de Beus Irene Hendriks Elsemiek Hillen Sandra Le Poole Anneloes Nieuwenhuizen Martine Ohr Alette Pos Lisette Sevens Marieke van Doorn Aletta van Manen Sophie von Weiler Laurien Willemse Margriet Zegers | RFA Gabriele Appel Dagmar Breiken Beate Deininger Elke Drull Birgit Hagen Birgit Hahn Martina Koch Sigrid Landgraf Corinna Lingnau Christina Moser Patricia Ott Hella Roth Gabriele Schley Susanne Schmid Ursula Thielemann Andrea Weiermann-Lietz | Estats Units Beth Anders Beth Beglin Regina Buggy Gwen Cheeseman Sheryl Johnson Christine Larson-Mason Kathleen McGahey Anita Miller Leslie Milne Charlene Morett Diane Moyer Marcella Place Karen Shelton Brenda Stauffer Julie Staver Judy Strong |
1988 Seül | Austràlia Tracey Belbin Deborah Bowman Lee Capes Michelle Capes Sally Carbon Elsbeth Clement Loretta Dorman Maree Fish Rechelle Hawkes Lorraine Hillas Kathleen Partridge Sharon Patmore Jacqueline Pereira Alexandra Pisani Kim Small Liane Tooth | Corea del Sud Chang Eun-Jung Cho Ki-Hyang Choi Choon-Ok Chung Eun-Kyung Chung Sang-Hyun Han Gum Shil Han Ok-Kyung Hwang Keum-Sook Jin Won-Sim Kim Mi-Sun Kim Soon-Duk Kim Young-Sook Lim Kye-Sook Park Soon-Ja Seo Hyo-Sun Seo Kwang-Mi | Països Baixos Willemien Aardenburg Carina Benninga Marjolein Eijsvogel Yvonne Buter Det de Beus Annemieke Fokke Noor Holsboer Helen van der Ben Lisanne Lejeune Anneloes Nieuwenhuizen Martine Ohr Marieke van Doorn Aletta van Manen Sophie von Weiler Laurien Willemse Ingrid Wolff |
1992 Barcelona | Espanya Anna Maiques Cèlia Corres Elisabeth Maragall María Ángeles Rodríguez María Carmen Barea Marívi González Maider Tellería María Isabel Martínez Mercedes Coghen Nagore Gabellanes Natalia Dorado Núria Olivé Silvia Manrique Sonia Barrio Teresa Motos Virginia Ramírez | Alemanya Britta Becker Tanja Dickenscheid Nadine Ernsting-Krienke Christine Ferneck Eva Hagenbäumer Franziska Hentschel Caren Jungjohann Katrin Kauschke Irina Kuhnt Heike Lätzsch Susanne Müller Tina Peters Simone Thomaschinski Bianca Weiß Anke Wild Susie Wollschläger | Regne Unit Jill Atkins Lisa Bayliss Karen Brown Vickey Dixon Susan Fraser Wendy Fraser Kathryn Johnson Sandy Lister Jackie McWilliams Tammy Miller Helen Morgan Mary Nevill Mandy Nicholls Alison Ramsay Jane Sixsmith Joanne Thompson |
1996 Atlanta | Austràlia Michelle Andrews Alyson Annan Louise Dobson Renita Farrell Juliet Haslam Rechelle Hawkes Clover Maitland Karen Marsden Jenny Morris Jackie Pereira Nova Peris-Kneebone Katrina Powell Lisa Powell Danni Roche Kate Starre Liane Tooth | Corea del Sud Chang Eun-Jung Cho Eun-Jung Choi Eun-Kyung Choi Mi-Soon Jeon Young-Sun Jin Deok San Kim Myung-Ok Kown Soo-Hyun Kwon Chang Sook Lee Eun Kyung Lee Eun-Young Lee Ji-Young Lim Jeong-Sook Oh Seung-Shin Woo Hyun-Jung You Jae Sook | Països Baixos Stella de Heij Wietske de Ruiter Mijntje Donners Willemijn Duyster Noor Holsboer Nicole Koolen Ellen Kuipers Jeannette Lewin Suzanne Plesman Florentine Steenberghe Margje Teeuwen Carole Thate Jacqueline Toxopeus Fleur van de Kieft Dillianne van den Boogaard Suzan van der Wielen |
2000 Sydney | Austràlia Kate Allen Alyson Annan Lisa Carruthers Renita Farrell Juliet Haslam Rechelle Hawkes Nikki Hudson Rachel Imison Clover Maitland Claire Mitchell-Taverner Jenny Morris Alison Peek Katrina Powell Angie Skirving Kate Starre Julie Towers | Argentina Magdalena Aicega Mariela Antoniska Inés Arrondo Luciana Aymar María Paz Ferrari Anabel Gambero Agustina García María de la Paz Hernández Laura Maiztegui Mercedes Margalot Karina Masotta Vanina Oneto Jorgelina Rimoldi Cecilia Rognoni Ayelén Stepnik Paola Vukojicic | Països Baixos Minke Booij Ageeth Boomgaardt Julie Deiters Mijntje Donners Fatima Moreira de Melo Clarinda Sinnige Hanneke Smabers Minke Smabers Margje Teeuwen Carole Thate Daphne Touw Fleur van de Kieft Dillianne van den Boogaard Macha van der Vaart Suzan van der Wielen Myrna Veenstra |
2004 Atenes | Alemanya Tina Bachmann Caroline Casaretto Nadine Ernsting-Krienke Franziska Gude Mandy Haase Natascha Keller Denise Klecker Anke Kühn Heike Lätzsch Badri Latif Sonja Lehmann Silke Müller Fanny Rinne Marion Rodewald Louisa Walter Julia Zwehl | Països Baixos Minke Booij Chantal de Bruijn Lisanne de Roever Mijntje Donners Sylvia Karres Fatima Moreira de Melo Eefke Mulder Maartje Scheepstra Janneke Schopman Clarinda Sinnige Minke Smabers Jiske Snoeks Macha van der Vaart Miek van Geenhuizen Lieve van Kessel | Argentina Magdalena Aicega Mariela Antoniska Inés Arrondo Luciana Aymar Claudia Burkart Marina di Giacomo Agustina García Mariana González Alejandra Gulla María de la Paz Hernández Mercedes Margalot Vanina Oneto Cecilia Rognoni Marine Russo Ayelén Stepnik Paola Vukojicic |
2008 Pequín | Països Baixos Maartje Goderie Maartje Paumen Naomi van As Minke Smabers Marilyn Agliotti Minke Booij Wieke Dijkstra Sophie Polkamp Ellen Hoog Lidewij Welten Lisanne de Roever Miek van Geenhuizen Eva de Goede Janneke Schopman Eefke Mulder Fatima Moreira de Melo | R.P. de la Xina Ren Ye Zhang Yimeng Gao Lihua Chen Qiuqi Zhao Yudiao Li Hongxia Cheng Hui Tang Chunling Zhou Wanfeng Ma Yibo Fu Baorong Pan Fengzhen Huang Junxia Song Qungling Li Shuang Chen Zhaoxia | Argentina Paola Vukojicic Belén Succi Magdalena Aicega Mercedes Margalot Mariana Rossi Noel Barrionuevo Gisele Kañevsky Claudia Burkart Luciana Aymar Mariné Russo Mariana González Oliva Soledad García Alejandra Gulla María de la Paz Hernández Carla Rebecchi Rosario Luchetti |
2012 Londres | Països Baixos Kitty van Male Carlien Dirkse van den Heuvel Kelly Jonker Maartje Goderie Lidewij Welten Maartje Paumen Naomi van As Ellen Hoog Sophie Polkamp Joyce Sombroek Kim Lammers Eva de Goede Marilyn Agliotti Merel de Blaeij Margot van Geffen Caia van Maasakker | Argentina Laura del Colle Rosario Luchetti Ana Macarena Rodriguez Perez Luciana Aymar Carla Rebecchi Delfina Merino Martina Cavallero Florencia Habif Rocio Sanchez Moccia Daniela Sruoga Sofía Maccari Mariela Scarone Silvina D'Elia Noel Barrionuevo Maria Josefina Sruoga Maria Florencia Mutio | Regne Unit Beth Storry Emile Maguire Laura Unsworth Crista Cullen Hannah MacLeod Anne Panter Helen Richardson Kate Walsh Chloe Rogers Laura Bartlett Alex Danson Georgie Twigg Ashleigh Ball Sally Walton Nicola White Sarah Thomas |
2016 Rio | Regne Unit Maddie Hinch Laura Unsworth Crista Cullen Hannah Macleod Georgie Twigg Helen Richardson-Walsh Susannah Townsend Kate Richardson-Walsh Sam Quek Alex Danson Giselle Ansley Sophie Bray Hollie Webb Shona McCallin Lily Owsley Nicola White | Països Baixos Joyce Sombroek Xan de Waard Kitty van Male Laurien Leurink Willemijn Bos Marloes Keetels Carlien Dirkse van den Heuvel Kelly Jonker Maria Verschoor Lidewij Welten Caia van Maasakker Maartje Paumen Naomi van As Ellen Hoog Margot van Geffen Eva de Goede | Alemanya Nike Lorenz Selin Oruz Anne Schröder Lisa Schütze Charlotte Stapenhorst Katharina Otte Janne Müller-Wieland Hannah Krüger Jana Teschke Lisa Altenburg Franzisca Hauke Cécile Pieper Marie Mävers Annika Sprink Julia Müller Pia-Sophie Oldhafer Kristina Reynolds |
2020 Tòquio | Països Baixos Felice Albers Eva de Goede Xan de Waard Marloes Keetels Josine Koning Sanne Koolen Laurien Leurink Frédérique Matla Laura Nunnink Malou Pheninckx Pien Sanders Lauren Stam Margot van Geffen Caia van Maasakker Maria Verschoor Lidewij Welten | Argentina Agustina Albertario Agostina Alonso Noel Barrionuevo Valentina Costa Biondi Emilia Forcherio Agustina Gorzelany María José Granatto Victoria Granatto Julieta Jankunas Sofía Maccari Delfina Merino Valentina Raposo Rocío Sánchez Moccia Micaela Retegui Victoria Sauze Belén Succi Sofía Toccalino Eugenia Trinchinetti | Regne Unit Giselle Ansley Grace Balsdon Fiona Crackles Maddie Hinch Sarah Jones Hannah Martin Shona McCallin Lily Owsley Hollie Pearne-Webb Isabelle Petter Ellie Rayer Sarah Robertson Anna Toman Susannah Townsend Laura Unsworth Leah Wilkinson |
Notes
- ↑ 1,0 1,1 Aquests jugadors són inclosos exclusivament al cercador del Comitè Olímpic Internacional (COI). Colin Campbell no apareix a la llista del Comitè Olímpic Britànic Arxivat 2008-03-02 a Wayback Machine. com a membre de l'equip que jugà a Anvers. Harold Cooke apareix a la llista (com a membre de l'equip però no com a medallista), amb la data de naixement situada l'any 1907 per la qual cosa tenia 13 anys en el moment de participar en els Jocs i en el moment de participar en les edicions de 1948 i 1952 (com se suposa que feu) era massa gran.
- ↑ 2,0 2,1 2,2 Els jugadors detallats sota la línia foren, segurament, únicament membres de l'equip i no jugaren cap partit, tot i això el COI els considera medallistes. En canvi el Comitè Olímpic dels Països Baixos Arxivat 2007-07-10 a Wayback Machine. no els considera jugadors ni medallistes.