Campionat del món d'handbol masculí de 1958
Tipus | Campionat del món d'handbol masculí |
---|---|
Organitzador | Federació Internacional d'Handbol |
Nombre de participants | 16 |
Participants | Sweden men's national handball team (en) |
Localització i Dates | |
Estat | República Democràtica Alemanya |
Interval de temps | 27 febrer 1958 – 8 març 1958 |
Número d'edició | 3 (1958) |
Competició | |
Primer lloc | Sweden men's national handball team |
Dades estadístiques | |
Partits | 36 |
Gols | 1.296 |
← 1954 1961 → |
El Campionat del món d'handbol masculí de 1958 fou la tercera edició del Campionat del món d'handbol masculí. Es disputà a la República Democràtica Alemanya entre el 27 de febrer i el 8 de març de 1958.
Hi prenen part 16 seleccions nacionals i per primera vegada n'hi ha una d'Amèrica, el Brasil. Alemanya envià un equip unificat, amb jugadors provinents tant de la República Democràtica Alemanya com de la República Federal Alemanya. Suècia guanyà el campionat, sense perdre cap partit durant el campionat, i vencent en la final a Txecoslovàquia.[1][2]
Resum de medalles
Or | Argent | Bronze |
Suècia Donald Lindblom Roland Mattson Lennart Ring Rune Åhrling Gösta Carlsson Uno Danielsson Nils Ekeroth Sten Hellberg Kjell Jönsson Gunnar Kämpendahl Hans Karlsson Hans Olsson Lars-Erik Olsson Stig-Lennart Olsson Åke Reimer Rolf Zachrisson Entrenador: Curt Wadmark | Txecoslovàquia Josef Čaniga Karel Čermák Václav Eret Antonín Frolo Jiří Klemm Bedřich König Vojtěch Mareš Vladimír Nykl Jaroslav Provazník Dušan Ruža Oldřich Spáčil Josef Trojan Jiří Vícha Miroslav Vícha František Vykouřil Entrenador: Jan Voreth | Alemanya Hans-Jürgen Hinrichs Fredi Pankonin Adolf Giele Harald Gleinig Günter Herzog Rudolf Hirsch Horst Käsler Peter Kretzschmar Klaus-Dieter Matz Otto Maychrzak Günter Mundt Wolfgang Niescher Hinrich Schwenker Paul Tiedemann Edwin Vollmer Entrenador: Werner Vick |
Participants i grups
- Grup A, a Erfurt: Espanya, Finlàndia, Polònia, Suècia
- Grup B, a Berlín Est: Alemanya, França, Luxemburg, Noruega
- Grup C, a Magdeburg: Hongria, Islàndia, Romania, Txecoslovàquia
- Grup D, a Rostock: Àustria, Brasil, Dinamarca, Iugoslàvia
Primera fase
Es fan quatre grups amb quatre equips en cadascun. Els dos primers classificats passen a la següent ronda.
Grup A
Equip | Pts | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DIF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Suècia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 77 | 41 | +36 |
Polònia | 3 | 3 | 1 | 1 | 0 | 53 | 44 | +9 |
Espanya | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 41 | 72 | -31 |
Finlàndia | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 46 | 60 | -14 |
- Resultats del grup A
Data | Partit¹ | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
27.02 | Espanya | 11-31 | ||
27.02 | Polònia | 14-14 | ||
01.03 | Espanya | 19-16 | ||
01.03 | Suècia | 19-14 | ||
02.03 | Polònia | 25-11 | ||
02.03 | Suècia | 27-16 |
- (¹) – Tots els partits foren disputats a Erfurt.
Grup B
Equip | Pts | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DIF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Alemanya | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 97 | 25 | +72 |
Noruega | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 67 | 40 | +27 |
França | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 57 | +9 |
Luxemburg | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 20 | 128 | -108 |
- Resultats del grup B
Data | Partit¹ | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
27.02 | Alemanya | 46-4 | ||
27.02 | Noruega | 17-13 | ||
01.03 | Noruega | 41-8 | ||
01.03 | Alemanya | 19-14 | ||
02.03 | França | 41-8 | ||
02.03 | Alemanya | 19-9 |
- (¹) – Tots els partits foren disputats a Berlín Oriental.
Grup C
Equip | Pts | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DIF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Txecoslovàquia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 41 | +33 |
Hongria | 3 | 3 | 1 | 1 | 1 | 46 | 58 | -12 |
Islàndia | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 46 | 57 | -11 |
Romania | 1 | 3 | 0 | 1 | 2 | 40 | 50 | -10 |
- Resultats del grup C
Data | Partit¹ | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
27.02 | Txecoslovàquia | 27-17 | ||
27.02 | Hongria | 16-16 | ||
01.03 | Islàndia | 13-11 | ||
01.03 | Txecoslovàquia | 16-11 | ||
02.03 | Hongria | 19-16 | ||
02.03 | Txecoslovàquia | 21-13 |
- (¹) – Tots els partits foren disputats a Rostock.
Grup D
Equip | Pts | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DIF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dinamarca | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 74 | 42 | +32 |
Iugoslàvia | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 69 | 37 | 32 |
Àustria | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 50 | 69 | -19 |
Brasil | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 33 | 78 | -45 |
- Resultats del grup D
Data | Partit¹ | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
27.02 | Dinamarca | 32-12 | ||
27.02 | Iugoslàvia | 35-8 | ||
01.03 | Àustria | 24-12 | ||
01.03 | Dinamarca | 20-12 | ||
02.03 | Iugoslàvia | 22-9 | ||
02.03 | Dinamarca | 22-18 |
- (¹) – Tots els partits foren disputats a Magdeburg.
Segona fase
Es fan dos grups amb quatre equips cadascun. Els dos primers classificats disputaran la final, els dos segons el partit per la medalla de bronze, els dos tercers pel cinquè lloc i els dos quarts el partit per la setena posició.
Grup I
Equip | Pts | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DIF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Txecoslovàquia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 64 | 35 | +29 |
Alemanya | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 55 | 41 | +14 |
Noruega | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 42 | 61 | -19 |
Hongria | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 47 | 71 | -24 |
- Resultats del grup I
Data | Partit¹ | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
04.03 | Alemanya | 22-16 | ||
04.03 | Txecoslovàquia | 21-10 | ||
06.03 | Noruega | 23-21 | ||
06.03 | Txecoslovàquia | 17-14 |
- (¹) – Tots els partits foren disputats a Berlín Oriental.
Grup II
Equip | Pts | PJ | PG | PE | PP | GF | GC | DIF |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Suècia | 6 | 3 | 3 | 0 | 0 | 58 | 35 | +23 |
Dinamarca | 4 | 3 | 2 | 0 | 1 | 54 | 40 | +14 |
Polònia | 2 | 3 | 1 | 0 | 2 | 38 | 48 | -10 |
Iugoslàvia | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 28 | 55 | -27 |
- Resultats del grup II
Data | Partit¹ | Resultat | ||
---|---|---|---|---|
04.03 | Dinamarca | 22-15 | ||
04.03 | Suècia | 26-9 | ||
06.03 | Polònia | 9-7 | ||
06.03 | Suècia | 13-12 |
- (¹) – Tots els partits foren disputats a Leipzig.
Fase final
Setè lloc
07.03 | |||
Hongria | 24-16 | Iugoslàvia | Berlín Oriental |
Cinquè lloc
07.03 | |||
Polònia | 20-18 | Noruega | Berlín Oriental |
Tercer lloc
08.03 | |||
Alemanya | 16-13 | Dinamarca | Berlín Oriental |
Final
08.03 | |||
Txecoslovàquia | 12-22 | Suècia | Berlín Oriental |
Classificació final
Pos. | Equip |
1 | Suècia |
2 | Txecoslovàquia |
3 | Alemanya |
4 | Dinamarca |
5 | Polònia |
6 | Noruega |
7 | Hongria |
8 | Iugoslàvia |
9 | Espanya |
10 | França |
11 | Islàndia |
12 | Àustria |
13 | Romania |
14 | Finlàndia |
15 | Brasil |
16 | Luxemburg |