Atletisme als Jocs Asiàtics de 2018
Kieran Tuntivate (en) i Adam Ali Mousab (en)
← athletics at the 2014 Asian Games (en)
L'atletisme als Jocs Asiàtics de 2018 es disputa a l'Estadi Gelora Bung Karno, Jakarta, Indonèsia del 25 al 30 d'agost.[1]
Medaller
Pos. | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | R.P. de la Xina | 12 | 12 | 9 | 33 |
2 | Bahrain | 12 | 6 | 7 | 25 |
3 | Índia | 7 | 10 | 2 | 19 |
4 | Japó | 6 | 2 | 10 | 18 |
5 | Qatar | 4 | 2 | 1 | 7 |
6 | Iran | 2 | 1 | 0 | 3 |
7 | Uzbekistan | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Corea del Sud | 1 | 1 | 3 | 5 |
Vietnam | 1 | 1 | 3 | 5 | |
10 | Kirguizstan | 1 | 1 | 0 | 2 |
11 | Tailàndia | 0 | 2 | 1 | 3 |
12 | Xina Taipei | 0 | 2 | 0 | 2 |
13 | Kazakhstan | 1 | 1 | 5 | 7 |
14 | Indonèsia | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Tadjikistan | 0 | 1 | 0 | 1 |
Iraq | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Hong Kong | 0 | 0 | 1 | 1 |
Corea del Nord | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Pakistan | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Síria | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kuwait | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 25 | 46 | 93 | 164 |
Resultats
Homes
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Su Bingtian R.P. de la Xina | 9,92 GR | Tosin Ogunode Qatar | 10,00 PB | Ryota Yamagata Japó | 10,00 =PB |
200 m | Yuki Koike Japó | 20,23 PB | Yang Chun-han Xina Taipei | 20,23 NR | Salem Eid Yaqoob Bahrain | 20,55 |
400 m | Abdalelah Hassan Qatar | 44,89 | Muhammed Anas Índia | 45,69 | Ali Khamis Bahrain | 45,70 |
800 m | Manjit Singh Índia | 1:46,15 PB | Jinson Johnson Índia | 1:46,35 | Abubaker Haydar Abdalla Qatar | 1:46,38 |
1500 m | Jinson Johnson Índia | 3:44,72 | Amir Moradi Iran | 3:45,62 SB | Mohammed Ayoub Tiouali Bahrain | 3:45,88 |
5000 m | Birhanu Balew Bahrain | 13:43,17 | Albert Kibichii Rop Bahrain | 13:43,76 | Tariq Ahmed Al-Amri Aràbia Saudita | 13:56,49 |
10000 m | Hassan Chani Bahrain | 28:35,54 | Abraham Cheroben Bahrain | 29:00,29 | Zhao Changhong R.P. de la Xina | 30:07,49 |
110 m tanques | Xie Wenjun R.P. de la Xina | 13,34 SB | Chen Kuei-ru Xina Taipei | 13,39 NR | Shunya Takayama Japó | 13,48 |
400 m tanques | Abderrahman Samba Qatar | 47,66 GR | Ayyasamy Dharun Índia | 48,96 NR | Takatoshi Abe Japó | 49,12 |
3000 m obstacles | Hossein Keihani Iran | 8:22,79 GR, NR | Yaser Bagharab Qatar | 8:28,21 | Kazuya Shiojiri Japó | 8:29,42 |
4 × 100 m relleus | Japó Ryota Yamagata Shuhei Tada Yoshihide Kiryū Asuka Cambridge | 38,16 | Indonèsia Mohd Fadlin Lalu Muhammad Zohri Eko Rimbawan Bayu Kertanegara | 38,77 NR | R.P. de la Xina Xu Haiyang Mi Hong Su Bingtian Xu Zhouzheng | 38,89 |
4 × 400 m relleus | Qatar Abderrahman Samba Mohamed Nasir Abbas Mohamed El Nour Abdalelah Haroun | 3:00,56 AR | Índia Kunhu Muhammed Ayyasamy Dharun Muhammed Anas Arokia Rajiv | 3:01,85 | Japó Julian Walsh Yuki Koike Takatoshi Abe Shōta Iizuka | 3:01,94 |
Marató | Hiroto Inoue Japó | 2:18:22 | El Hassan El-Abbassi Bahrain | 2:18:22 | Duo Bujie R.P. de la Xina | 2:18:48 |
20 km marxa | Wang Kaihua R.P. de la Xina | 1:22:04 | Toshikazu Yamanishi Japó | 1:22:10 | Jin Xiangqian R.P. de la Xina | 1:25:41 |
50 km marxa | Hayato Katsuki Japó | 4:03:30 | Wang Qin R.P. de la Xina | 4:06:48 | Joo Hyun-myeong Corea del Sud | 4:10:21 |
Salt d'alçada | Wang Yu R.P. de la Xina | 2,30 | Woo Sang-hyeok Corea del Sud | 2,28 SB | Majededdin Ghazal Síria | 2,24 |
Naoto Tobe Japó | ||||||
Salt amb perxa | Seito Yamamoto Japó | 5,70 GR | Yao Jie R.P. de la Xina | 5,50 | Patsapong Amsam-Ang Tailàndia | 5,50 NR |
Salt de longitud | Wang Jianan R.P. de la Xina | 8,24 GR | Zhang Yaoguang R.P. de la Xina | 8,15 SB | Sapwaturrahman Indonèsia | 8,09 NR |
Triple salt | Arpinder Singh Índia | 16,77 | Ruslan Kurbanov Uzbekistan | 16,62 PB | Cao Shuo R.P. de la Xina | 16,56 |
Llançament de pes | Tejinder Pal Singh Toor Índia | 20,75 GR | Liu Yang R.P. de la Xina | 19,52 | Ivan Ivanov Kazakhstan | 19,40 |
Llançament de disc | Ehsan Hadadi Iran | 65,71 | Mustafa Al-Saamah Iraq | 60,09 | Essa Mohammed Al-Zankawi Kuwait | 59,44 |
Llançament de martell | Ashraf El-Seify Qatar | 76,88 | Dilshod Nazarov Tadjikistan | 74,16 | Sukhrob Khodjaev Uzbekistan | 74,06 SB |
Llançament de javelina | Neeraj Chopra Índia | 88,06 NR | Liu Qizhen R.P. de la Xina | 82,22 PB | Arshad Nadeem Pakistan | 80,75 NR |
Decatló | Keisuke Ushiro Japó | 7878 | Sutthisak Singkhon Tailàndia | 7809 NR | Akihiko Nakamura Japó | 7738 |
Dones
Event | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Edidiong Odiong Bahrain | 11,30 | Dutee Chand Índia | 11,32 | Wei Yongli R.P. de la Xina | 11,33 |
200 m | Edidiong Odiong Bahrain | 22,96 | Dutee Chand Índia | 23,20 | Wei Yongli R.P. de la Xina | 23,27 |
400 m | Salwa Eid Naser Bahrain | 50,09 GR | Hima Das Índia | 50,79 NR | Elina Mikhina Kazakhstan | 52,63 |
800 m | Wang Chunyu R.P. de la Xina | 2:01,80 SB | Margarita Mukasheva Kazakhstan | 2:02,40 | Manal El-Bahraoui Bahrain | 2:02,69 |
1500 m | Kalkidan Gezahegne Bahrain | 4:07,88 | Tigist Gashaw Bahrain | 4:09,12 | Palakkeezhil Unnikrishnan Chithra Índia | 4:12,56 |
5000 m | Kalkidan Gezahegne Bahrain | 15:08,08 | Darya Maslova Kirguizstan | 15:30,57 | Bontu Rebitu Bahrain | 15:36,78 |
10000 m | Darya Maslova Kirguizstan | 32:07,23 | Eunice Chumba Bahrain | 32:11,12 | Zhang Deshun R.P. de la Xina | 32:12,78 |
110 m tanques | Jung Hye-lim Corea del Sud | 13,20 | Emilia Nova Indonèsia | 13,33 PB | Lui Lai Yiu Hong Kong | 13,42 PB |
400 m tanques | Kemi Adekoya Bahrain | 54,48 GR | Quách Thị Lan Vietnam | 55,30 NR | Aminat Jamal Bahrain | 55,65 |
3000 m obstacles | Winfred Mutile Yavi Bahrain | 9:36,52 | Sudha Singh Índia | 9:40,03 | Nguyễn Thị Oanh Vietnam | 9:43,83 NR |
4 × 100 m relleus | Bahrain Iman Essa Jasim Edidiong Odiong Hajar Alkhaldi Salwa Eid Naser | 42,73 GR | R.P. de la Xina Liang Xiaojing Wei Yongli Ge Manqi Yuan Qiqi | 42,84 | Kazakhstan Viktoriya Zyabkina Elina Mikhina Svetlana Golendova Olga Safronova | 43,82 |
4 × 400 m relleus | Índia Hima Das Machettira Raju Poovamma Sarita Gayakwad Velluva Koroth Vismaya | 3:28,72 | Bahrain Aminat Jamal Iman Essa Jasim Edidiong Odiong Salwa Eid Naser | 3:30,61 | Vietnam Nguyễn Thị Oanh Nguyễn Thị Hằng Hoàng Thị Ngọc Quách Thị Lan | 3:33,23 SB |
Marató | Rose Chelimo Bahrain | 2:34:51 | Keiko Nogami Japó | 2:36:27 | Kim Hye-song Corea del Nord | 2:37:20 |
20 km marxa | Yang Jiayu R.P. de la Xina | 1:29:15 GR | Qieyang Shenjie R.P. de la Xina | 1:29:15 =GR | Kumiko Okada Japó | 1:34:02 |
Salt d'alçada | Svetlana Radzivil Uzbekistan | 1,96 GR | Nadiya Dusanova Uzbekistan | 1,94 SB | Nadezhda Dubovitskaya Kazakhstan | 1,84 |
Salt amb perxa | Li Ling R.P. de la Xina | 4,60 GR | Chayanisa Chomchuendee Tailàndia | 4,30 PB | Lim Eun-ji Corea del Sud | 4,20 SB |
Salt de longitud | Bùi Thị Thu Thảo Vietnam | 6,55 SB | Neena Varakil Índia | 6,51 | Xu Xiaoling R.P. de la Xina | 6,50 |
Triple salt | Olga Rypakova Kazakhstan | 14,26 | Parinya Chuimaroeng Tailàndia | 13,93 | Vũ Thị Mến Vietnam | 13,93 SB |
Llançament de pes | Gong Lijiao R.P. de la Xina | 19,66 | Gao Yang R.P. de la Xina | 17,64 | Noora Jasim Bahrain | 17,11 |
Llançament de disc | Chen Yang R.P. de la Xina | 65,12 | Feng Bin R.P. de la Xina | 64,25 | Seema Antil Índia | 62,26 |
Llançament de martell | Luo Na R.P. de la Xina | 71,42 | Wang Zheng R.P. de la Xina | 70,86 | Hitomi Katsuyama Japó | 62,95 |
Llançament de javelina | Liu Shiying R.P. de la Xina | 66,09 GR | Lü Huihui R.P. de la Xina | 63,16 | Kim Kyung-ae Corea del Sud | 56,74 |
Heptatló | Swapna Barman Índia | 6026 PB | Wang Qingling R.P. de la Xina | 5954 | Yuki Yamasaki Japó | 5873 PB |
Referències
- ↑ «Athletics Sports Technical Handbook». asiangames2018.id, 04-06-2018. Arxivat de l'original el 2018-07-01. [Consulta: 1r juliol 2018].