31ns Premis del Cinema Europeu Teatro de la Maestranza
37° 23′ N, 5° 59′ O / 37.38°N ,5.98°O / 37.38; -5.98
Tipus cerimònia de premi Part de Premis del Cinema Europeu Data 15 desembre 2018 Número d'edició 31 Localització Sevilla (Espanya) Presentador Rossy de Palma Amira Casar Anamaria Marinca Conferit per Acadèmia de Cinema Europeu
Els 31ns Premis del Cinema Europeu , presentats per l'Acadèmia del Cinema Europeu , van reconèixer l'excel·lència del cinema europeu. La cerimònia va tenir lloc el 15 de desembre de 2018 al Teatre de la Maestranza de Sevilla.[ 1] Per tal de mostrar la diversitat d'Europa, enguany la gala no ha estat presentada per un sol presentador, sinó per un equip de sis actors de sis països: l'espanyola Rossy de Palma, l'israelià Ashraf Barhom, la francesa Amira Casar, la romanesa Anamaria Marinca, el rus Ivan Xvedov i l'alemany Tom Wlaschiha.[ 2] [ 3]
Rossy de Palma Amira Casar Anamaria Marinca Tom Wlaschiha La gala va comptar amb una actuació musical en directe d'artistes andalusos a càrrec del coreògraf i ballarí sevillà Andrés Marín i la cantant de flamenc Rocío Marques. Els guanyadors de les 22 categories de premis i van lliurar els premis Victoria Abril, Hanna Alström, Alexandra Borbély, Anna Geislerová, Vicky Krieps i Emmanuelle Seigner, així com Carlos Areces i els seus companys masculins Chiwetel Ejiofor, Alexander Fehling i Nahuel Pérez Biscayart , així com el cineasta irlandès Jim Sheridan i Wim Wenders, president de l'Acadèmia del Cinema Europeu.[ 4]
El 21 d'agost de 2018, l'Acadèmia del Cinema Europeu va publicar la llista de selecció, per la qual els vint països amb més membres de l'acadèmia podien votar directament una pel·lícula cadascun, la resta les va decidir el comitè de selecció de l'EFA, que incloïa la junta directiva de l'acadèmia, així com sis experts convidats. La llista incloïa 49 llargmetratges de 35 països europeus.[ 5] La llista de nominats al premi es va donar a conèixer el 10 de novembre de 2018 al Festival de Cinema Europeu de Sevilla .[ 6] En comparació amb anys anteriors, el nombre de premis atorgats es va incrementar en un: els dissenyadors dels millors efectes visuals van ser reconeguts amb un premi de creador independent.[ 7] En conseqüència, el 2018 es van atorgar premis en 23 categories:
10 en la categoria artística per ser elegits pels vots dels socis; 8 en categories tècniques que decidirà un jurat en 3 categories de premis especials; 2 en categories de premis del públic. La gran guanyadora de la nit fou la nova pel·lícula del director polonès Paweł Pawlikowski Guerra freda , qui ja havia guanyat gairebé tots els premis el 2014 amb Ida . Aquest cop va guanyar els premis a la millor pel·lícula, director, guió i actriu (així com la de millor editor), mentre que l'italiana Dogman només va guanyar la de millor actor (a més de les de millor vestuari i maquillatge).[ 8] El premi a l'aportació europea al cinema mundial la va guanyar l'actor britànic Ralph Fiennes ,[ 9] i el premi a la trajectòria va anar a para a l'actriu espanyola Carmen Maura .[ 10]
Pel·lícules seleccionades 3 Tage in Quiberon - dirigida per Emily Atef Den Skyldige - director: Gustav Möller Undir trénu - director: Hafsteinn Gunnar Sigurðsson Muškarci ne plaču - director: Alen Drljević The House That Jack Built - director: Lars von Trier Lazzaro felice - dirigida per Alice Rohrwacher Ahlat Ağacı - director: Nuri Bilge Ceylan Ága - director: Milko Lazarov Twarz - director: Małgorzata Szumowska Ayka (Айка) dirigida per Serguei Dvortsevoi Beast dirigit per Michael Pearce Borg/McEnroe dirigit per Janus Metz Pedersen Carmen y Lola - director: Arantxa Echevarría Cobain - dirigida per Nanouk Leopold Dene wos guet geit - director: Cyril Schäublin Der Hauptmann - dirigida per Robert Schwentke Diamantino dirigit per Gabriel Abrantes i Daniel Schmidt Dogman - director: Matteo Garrone Donbass - director: Serguí Loznítsia Dovlatov (Довлатов) - dirigida per Aleksei Alekseivitx German Egy nap - director: Zsófia Szilágyi Foxtrot (פוֹקְסטְרוֹט) dirigit per Samuel Maoz Fuga - dirigida per Agnieszka Smoczyńska Ga'agua געגוע - director: Savi Gabizon Handia - dirigida per Aitor Arregi i Jon Garaño Border - director: Ali Abbasi Guerra freda (Zimna wojna) - director: Paweł Pawlikowski El viatge de Nisha - dirigida per Iram Haq Kona fer í stríð dirigida per Benedikt Erlingsson La casa vora el mar - dirigida per Robert Guédiguian Girl - director: Lukas Dhont Jusqu'à la garde - director: Xavier Legrand Licht - director: Barbara Albert Michael Inside - dirigida per Frank Berry Milada - director: David Mrnka Nar Baği - director: Ilgar Najaf Nu mă atinge - dirigida per Adina Pintilie Leto (Лето) - director: Kirill Serebrennikov Ondes de choc: Journal de ma tête - dirigit per Ursula Meier Paddington 2 dirigit per Paul King Petra - dirigida per Jaime Rosales Oiktos - director: Babis Makridis Pororoca - dirigida per Constantin Popescu Sashishi deda - director: Ana Urushadze Styx - director: Wolfgang Fischer Aritmía (Аритмия) - director: Boris Khlebnikov Transit - director: Christian Petzold Utøya 22. juli - director: Erik Poppe Vojna Anni (Война Анны) - director: Aleksei Fedortxenko
Premis atorgats pels membres de l'acadèmia Els guanyadors estan en fons groc i en negreta.[ 11]
Títol Director(s) Productor(s) Productora País Guerra freda Paweł Pawlikowski Tanya Seghatchian, Ewa Puszczynska Apocalypso Pictures, BFI Film Fund , Film4, MK2 Productions, Opus Film, Protagonist Pictures Border Ali Abbasi Nina Bisgaard, Peter Gustafsson, Petra Jonsson META Film, Black Spark Film & TV, Karnfilm, TriArt Film Dogman Matteo Garrone Matteo Garrone, Jeremy Thomas, Jean Labadie, Paolo Del Brocco Archimede, Le Pacte, 01 Distribution Girl Lukas Dhont Dirk Impens Menuet, Frakas Productions, Topkapi Films, Netflix Lazzaro felice Alice Rohrwacher Carlo Cresto-Dina, Gregory Gajos, Pierre-François Piet, Tiziana Soudani, Michael Weber Tempesta SRL, Amka Films Productions, Ad Vitam Production, Pola Pandora, Filmproduktions
Millor comèdia europea Títol Director(s) Productor(s) Productora País The Death of Stalin Armando Iannucci Yann Zenou, Laurent Zeitoun, Nicolas Duval Adassovsky, Kevin Loader eOne Films, IFC, Gaumont C'est la vie Olivier Nakache & Eric Toledano Nicolas Duval Adassovsky, Laurent Zeitoun, Yann Zenou Quad Productions, Ten Films Diamantino Gabriel Abrantes & Daniel Schmidt Justin Taurand, Maria João Mayer, Daniel van Hoogstraten Maria & Mayer, Les Films du Bélier, Syndrome Films
Receptor(s) Títol Paper Joanna Kulig Guerra freda Zuzanna "Zula" Lichoń Marie Bäumer 3 Tage in Quiberon Romy Schneider Halldóra Geirharðsdóttir Kona fer í stríð Halla Bárbara Lennie Petra Petra Eva Melander Border Tina Alba Rohrwacher Lazzaro felice Antonia
Premis tècnics Un jurat especial de set membres es va reunir a Berlín i va decidir els guanyadors en set categories tecnològiques. Els membres del jurat són:[ 12]
Mattias Eklund, dissenyador de so, Suècia Christopher Slaski, compositor, Regne Unit Dasha Danilova, editora, Rússia Malina Ionescu, dissenyadora de vestuari, Romania Marcelle Genovese, perruqueria i maquilladora, Malta Luca Bigazzi, director de fotografia, Itàlia Monica Rottmeyer, dissenyador de producció, Suïssa. Dadi Einarsson, efectes visuals, Islàndia
Millor fotografia - Premi Carlo di Palma
Millor muntatge Receptor(s) Títol Jarosław Kamiński Guerra freda
Millor direcció artística Receptor(s) Títol Andrei Ponkratov Leto
Millor dissenyador de vestuari Receptor(s) Títol Massimo Cantini Parrini Dogman
Millor compositor Receptor(s) Títol Christoph M. Kaiser and Julian Maas 3 Tage in Quiberon
Millor disseny de so Receptor(s) Títol André Bendocchi-Alves i Martin Steyer Der Hauptmann
Millor maquillatge i perruqueria Receptor(s) Títol Dalia Colli, Lorenzo Tamburini i Daniela Tartari Dogman
Millors efectes visuals Receptor(s) Títol Peter Hjorth Border
Premis dels Crítics Títol Director(s) Productor(s) Productora País Girl Lukas Dhont Dirk Impens Menuet, Frakas Productions, Topkapi Films, Netflix Egy nap Zsófia Szilágyi Edina Kenesei, Ági Pataki Filmpartners, Sparks, Vertigo Média Kft., Zeta Filmes Sashishi deda Ana Urushadze Lasha Khalvashi, Tinatin Kajrishvili Artizm, Gemini, Allfilm, Georgian National Film Centre Den Skyldige Gustav Möller Lina Flint Nordisk Film Spring, New Danish Screen, Magnolia Pictures Dene wos guet geit Cyril Schäublin Silvan Hillmann, Cyril Schäublin, Lara Hacisalihzade Seeland Filmproduktion, Film IGRF Nu mă atinge Adina Pintilie Adina Pintilie, Bianca Oana, Philippe Avril Manekino Film, 4 Proof Film, Agitprop, Les Films de l'Étranger, Pink Productions, Rohfilm
Millor pel·lícula europea d'animació Els nominats es van anunciar el 23 d'octubre de 2018.[ 13]
Títol Director(s) Productor(s) Productores País Idioma Another Day of Life Raúl de la Fuente & Damian Nenow Jarek Sawko, Amaia Remirez, Ole Østergaard Platige Image, Kanaki Films Polonès Cavernícola Nick Park Peter Lord , David Sproxton, Nick Park, Carla Shelley, Richard Beek Aardman Animations , British Film Institute , StudioCanal Anglès The Breadwinner Nora Twomey Anthony Leo, Tomm Moore , Andrew Rosen, Paul Young Cartoon Saloon, Aircraft Pictures, Guru Studio, Jolie Pas , Irish Film Board, Melusine Productions, Telefilm Canada, Elevation Pictures, StudioCanal Anglès Croc-Blanc Alexandre Espigares Clément Calvet, Jérémie Fajner, Peter Saraf, Marc Turtletaub, Lilian Eche, Christel Henon Superprod, Bidibul Productions, Big Beach, Wild Bunch Francès
Premis de l'Audiència
Premi del Públic Els nominats es van anunciar el 3 de setembre de 2018.[ 14]
Premi Universitari Títol Director(s) Productor(s) Productora País Idioma Lazzaro felice Alice Rohrwacher Carlo Cresto-Dina, Gregory Gajos, Pierre-François Piet, Tiziana Soudani, Michael Weber Tempesta SRL, Amka Films Productions, Ad Vitam Production, Pola Pandora, Filmproduktions Italià Foxtrot Samuel Maoz Michael Weber, Viola Fügen, Eitan Mansuri, Cedomir Kolar, Marc Baschet & Michel Merktri Bord Cadre Films Hebreu Styx Wolfgang Fischer Marcos Kantis, Martin Lehwald A.S.A.P.,ARTE,Arte France Cinéma Alemany Ouăle Lui Tarzan Alexandru Solomon Ada Solomon, Cedric Bonin, Pascaline Geoffroy HI Film Productions,Seppia Production Romania Utøya, 22 de juliol Erik Poppe Stein B. Kvae & Finn Gjerdrum Paradox Film 7,Paradox,MEDIA Programme of the European Union Noruec
Millor documental - Prix arte Títol Director(s) Productor(s) Productora País Idioma Bergman – ett år, ett liv Jane Magnusson Mattias Nohrborg, Cecilia Nessen, Fredrik Heinig B-Reel Films, Carlotta Films, Filmarti, Imovision Suec, anglès, alemany Una dona captiva Bernadett Tuza-Ritter Julianna Ugrin, Viki Réka Kiss Éclipse Film, Corso Film Hongarès De pares a fills Talal Derki Eva Kemme, Hans Robert Eisenhauer, Ansgar Frerich, Tobias Siebert Cinema Group Production, Südwestrundfunk, Impact Partners, Basis Berlin Filmproduktion, Ventana Film- und Fernsehproduktion Àrab La guerra de l'Oleg Simon Lereng Wilmont Monica Hellström Final Cut for Real Rus El silencio de otros Almudena Carracedo & Robert Bahar Almudena Carracedo, Robert Bahar Semilla Verde Productions, Lucernam Films, Blue Ice Docs, El Deseo, ITVS, Latino Public Broadcasting, P.O.V. Castellà
Millor curtmetratge Els nominats foren seleccionats per un jurat independent en diversos festivals de cinema d'arreu d'Europa.[ 15]
Premi Eurimages Konstantinos Kontovrakis[ 16] Giorgos Karnavas
Premis honoraris
Premi del mèrit europeu al Cinema Mundial
Premi a la trajectòria
Premi d'Honor del President i la Junta de l'EFA
Galeria Pawel Pawlikowski, millor pel·lícula, director i guió
Armando Ianucci, millor comèdia
Joanna Kulig, millor actriu
Marcello Forte, millor actor
Lukas Dhont, descobriment europeu
Luca Guadigno, premi del Públic
Alice Rohrwacher, premi universitari
Ralph Fiennes, premi al mèrit europeu
Costa Gavras, premi especial
Carmen Maura, premi a la trajectòria
Referències ↑ Sevilla se prepara para los Premios del Cine Europeo 2018 organizando abundantes actividades, cineytele.com, 29 de novembre de 2018 ↑ ‘Cold War’, la gran triunfadora de la 31 edición de los Premios de Cine Europeo, Jaume Queraltó 20 de desembre de 2018 ↑ El cine europeo reivindica a la "maltrecha" Europa, El Español, 17 de desembre de 2018 ↑ Los Premios del Cine Europeo ya están en Sevilla, Diario de Sevilla, 14 de desembre de 2018 ↑ 49 largometrajes, seleccionados para los European Film Awards, Cineuropa, 21 d'agost de 2018 ↑ PREMIOS DEL CINE EUROPEO 2018: TODOS LOS NOMINADOS a Fotogramas ↑ Dogman brilla entre los primeros ganadores de los European Film Awards. Cineuropa, 15 de novembre de 2018 ↑ Europa se rinde a Cold War en los EFA, Cineuropa, 15 de desembre de 2018 ↑ La EFA rinde tributo a Ralph Fiennes, Cineuropa, 16 d'octubre de 2018 ↑ La Academia del Cine Europeo rinde honores a Carmen Maura, Cineuropa, 27 de juliol de 2018 ↑ 'Cold War' se corona en los Premios del Cine Europeo 2018, Fotogramas, 15 de desembre de 2018 ↑ Dogman brilla entre los primeros ganadores de los European Film Awards, Cineuropa, 15 de novembre de 2018 ↑ Tres comedias y cuatro cintas de animación, nominadas a los European Film Awards, Cineuropa, 23 d'octubre de 2018 ↑ Los EFA abren el voto para el Premio del Público, Cineuropa, 3 de setembre de 2018 ↑ EFA SHORT FILM NOMINATIONS FOR 2018 ANNOUNCED, cineuropa.org ↑ Eurimages premiará a Konstantinos Kontovrakis y Giorgos Karnavas en los EFA, Cineuropa, 20 de novembre de 2018 ↑ Costa-Gavras recibe el Premio Honorífico del Presidente y el Comité de la EFA, Cineuropa, 27 de novembre de 2018
Enllaços externs